Nowoczesny rodzic, Prawa ręka na zakupach

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek?

Podczas wybierania zabawek dla najmłodszych, niezależne od tego, czy jest to nasze dziecko, czy dziecko znajomych, kierujemy się własnym gustem oraz ceną. Należy jednak pamiętać, że najważniejszym kryterium wyboru odpowiedniej zabawki powinno być to czy jest  użyteczna i bezpieczna dla dziecka.

Powinniśmy wybierać zabawki ekologiczne, które wykonane są z naturalnych tworzyw. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych. Jak jednak mamy je odnaleźć w gąszczu produktów dostępnych na rynku?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy na opakowaniu zabawki znajduje się znaczek CE. Jeśli tak, możesz mieć pewność, że zabawka spełnia normy Unii Europejskiej.

13757-4019359137578

Warto również przyjrzeć się dokładniej informacjom dotyczącym producenta i importera. Szczególnie czujni powinniśmy być w przypadku tańszych zabawek mniej znanych producentów. Renomowane marki mają jasne stanowisko dotyczące np. obecności BPA w swoich produktach (o szkodliwości BPA możesz poczytać w artykule: Uważaj na BPA!).

Bierz pod uwagę wiek dziecka

piratiJeśli wybierasz zabawkę dla dziecka w wieku od 0 do 3 lat szczególną uwagę zwracaj na to jakie zalecenia wiekowe znajdują się na opakowaniu. Są one ściśle związane z bezpieczeństwem maluszka i nie należy ich lekceważyć. Małe elementy łatwe do odłączenia od zabawki to śmiertelne zagrożenie dla brzdąca, który wkłada sobie do buzi absolutnie wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ręki.

Stymulacja najważniejsza

Według specjalistów okres między 2 a 6 rokiem życia jest najlepszym czasem na efektywne uczenie. Nie należy lekceważyć roli zabawek podczas kształtowania umysłu dziecka w tym czasie. 556e910d27ef9abafe3d05253e064e7cWybieraj zabawki, którymi maluch może bawić się na kilka sposobów, które zapewniają morze możliwości. Choć to zabawa, jej częścią jest również stymulowanie kreatywnego myślenia, zręczności, abstrakcyjnego myślenia czy sprytu. Zabawki edukacyjne wpływają również na rozwój zmysłów – słuchu, wzroku czy dotyku. Zadbaj o to, by maluszek miał różnorodne zabawki, zarówno pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, jak i typu. Każdą zabawkę starajcie się wykorzystywać do granic jej możliwości. Możecie znajdować dla niej nowe zastosowanie – w ten sposób dziecko będzie miało otwarty umysł.

Ilość vs. jakość

Na rynku dostępne jest całe mnóstwo produktów, zatem wybór jest naprawdę szeroki. Maluszek dostaje je z różnych źródeł – od rodziców, dziadków, rodziny, znajomych rodziców, oraz na różne okazje – urodziny, święta, wizyta znajomych, czy zwyczajnie „tak po prostu“. Zwróć jednak uwagę na to, by ilość zabawek nie wpłynęła negatywnie na ich jakość

Zabawki edukacyjne

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *