Najmniej inspirujące księżniczki Disneya do najbardziej godnych naśladowania

IMG_0086

Dominika Zielińska

Feedo.pl zajmuję się opieką
nad blogiem i social media.
Prywatnie jestem mamą 7-letniej Mii.

Na księżniczkach Disneya wychowały się już całe pokolenia. Królewna Śnieżka pojawiła się na ekranach w 1937 roku! Przez kolejne 50 lat za Śnieżką podążyły Kopciuszek, Aurora (Śpiąca Królewna), Ariel (Mała Syrenka) i Belle (Piękna i Bestia).

Historie tych pierwszych księżniczek skupione były wokół miłości do przystojnego księcia, a finałem bajki było małżeństwo. Takie jednowymiarowe przedstawienie postaci w dzisiejszych czasach jest mało interesujące. Dziewczyna czekająca na księcia z bajki nie jest dobrym wzorem do naśladowania i mimo, że pierwszym księżniczkom nie możemy odmówić wielu wspaniałych cech jak: dobre serce, uczynność, skromność czy gracja, cieszymy się, że współczesne księżniczki mają do zaoferowania bardziej dzisiejsze przygody i osobowości a książęta jeśli już się pokażą, mają do zaoferowania coś więcej niż ładną buzię i królestwo.

KOPCIUSZEK

Na pewno nie była Panią swojego losu. Jej życie składało się z usługiwania toksycznej rodzinie i rozmawiania ze zwierzętami! Z ponurej rzeczywistości mógł wyrwać ją jedynie książę z bajki, ale tylko pod warunkiem, że okaże się najpiękniejszą panną na balu. Ta historia w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu – małe dziewczynki wiedzą, że same muszą zawalczyć o swoją przyszłość. Jedyną wartą uwagi zaletą Kopciuszka jest to, że jak nikt, potrafiła ogarnąć chałupę, co powinno być inspiracją dla niektórych małych bałaganiarzy, zarówno dziewczynek jak i chłopców ;)

Werdykt:
Winna

Skazana za bierność na oddzielanie grochu z popiołu przez resztę swojego życia.

ARIEL

Jedna z najbardziej ulubionych księżniczek. Słodka, niewinna i niestety dość bezmyślna. Chciała stanąć na własnych nogach zbyt wcześnie i z nieodpowiednich powodów. Aby zdobyć ukochanego chłopca (z którym nigdy nie zamieniła słowa), uciekła z domu, sprzymierzyła się ze złą wiedźmą, poświęciła swój największy talent oddając jej swój głos i naraziła na niebezpieczeństwa swojego ojca i przyjaciół. Arielka jest przykładem ślepego podążania za swoimi, nie do końca dojrzałymi marzeniami. Żadna mama nie chciałaby mierzyć się z nastolatką o podobnych zapędach.

Werdykt:
Winna

Skazana na wieczne milczenie, za podpowiadanie dziewczynkom nierozważnych pomysłów na pokierowanie swoim życiem.

Belle

Belle, to pierwsza z klasycznych księżniczek, która przełamuje stereotypy. Ale czy na pewno? Owszem, Belle jest pokazana jako młoda, inteligentna dziewczyna, która uwielbia czytać książki, jednak jej ulubioną jest historia o zakochanej w księciu dziewczynie. Odrzuca zaloty lokalnego brutala, ale zakochuje się w Bestii, który, nie ma dużo lepszych manier. Marzy o życiu poza prowincjonalnym miasteczkiem, ale zgadza się na bycie więźniem w zamku Bestii. Godne uwagi jest to, że Belle nie musi być ratowana przez nikogo z opresji. To raczej ona swoją delikatnością i empatią, sprawia, że Bestia zmienia się i ostatecznie wraca do swojej ludzkiej formy. Historia Belle kończy się szczęśliwie, ale w dzisiejszych czasach żadna mama nie chciałaby, aby jej córka skończyła w związku z osobą, która stosuje na niej przemoc psychiczną. Bestie w realnym życiu rzadko zmieniają się w książąt.

Werdykt:
Winna

Skazana za dawanie dzieciom złego przykładu na czytanie do końca życia w kółko tej samej książki o syndromie sztokholmskim.

ELZA

Elza to hit wśród księżniczek Disneya. Do dziś żadna inna księżniczka nie zdobyła sobie tylu małych zwolenniczek. Jako pierwsza z nich posiada nadprzyrodzone moce i to nie byle jakie – jest Królową Lodu. Za jej popularnością stoi również wspaniała piosenka “Let it go”, którą w Polsce znamy jako “Mam tę moc”, ale dosłowne tłumaczenie “Odpuść sobie” mówi znacznie więcej o historii Elzy. Obarczona traumą z dzieciństwa (nieumyślnym narażeniem na śmierć ukochanej siostry) Elza zamyka się w sobie i przez lata żyje w strachu przed własną mocą, wypierając się istotnej części siebie. Jej opowieść jest pod tym względem bardzo oryginalna. Walka, którą toczy nie dzieje się w świecie materialnym, lecz w jej duszy. Bajka jest wielką inspiracją dla wrażliwych emocjonalnie dziewcząt. Elza pokazuje, że aby być szczęśliwym trzeba zaakceptować siebie. Tylko wtedy osiągnie się spokój i rozwinie swój potencjał.

Werdykt:
Uznanie

Uznana przez dziewczynki za najwspanialszą księżniczkę wszechczasów i wzór do naśladowania dla osób, które są więźniami własnego umysłu.

ROSZPUNKA

Roszpunkę łączy bardzo podobna historia z Kopciuszkiem. Tak jak ona, dziewczyna mieszka z wykorzystującą ją “matką”. Jednak tam gdzie Kopciuszek zawiódł, Roszpunka nie zawodzi. Zamiast czekać na wybawienie, sama bierze sprawy w swoje ręce. Wchodzi w układ ze złodziejem Flynem Riderem, który pomaga jej w osiągnięciu celu, czyli wydostaniu się z wieży i dotarciu do miasta. Po drodze przeżywają wiele przygód, prowadzą mniej i bardziej poważne rozmowy. Ich przyjaźń rozkwita prowadząc do więzi i miłości. Obydwoje poświęcają się dla siebie i wspólnie osiągają cele. Historia o Roszpunce ma wiele zalet, ale właśnie realnym i zdrowym podejściem do związku i miłości bije na głowę swoje poprzedniczki.

Werdykt:
Uznanie

Nagroda w postaci wolności od toksycznych relacji oraz chłopak, który dla odmiany, ma osobowość.

TIANA

Tiana to księżniczka pracująca. Tak, praca jest całym sensem jej życia. Jej ambicja i wytrwałość w dążeniu do celu – wymarzonej restauracji, nie ma sobie równych. Ta młoda dziewczyna mierzy się z bardzo współczesnymi problemami. Zdobyciem trudno osiągalnej pracy, która jest jednocześnie życiową pasją. Może być przykładem dla dziewcząt z bardzo sprecyzowanymi celami na przyszłość. Pokazuje, że w osiągnięciu celów nie pomogą czary dobrej wróżki, lecz codzienna, mozolna praca, zmęczenie i wyrzeczenia. Zabawnym zwrotem akcji, jest to, że i w tej bajce pojawia się książę. Jest on jednak bankrutem. Z początku nie budzi podziwu Tiany, jednak ostatecznie dziewczyna oddaje mu swoje serce i wolny wakat w swojej restauracji.

Werdykt:
Uznanie

W nagrodę otrzymuje elastyczne godziny pracy w rytmach bluesa i zapachu pączków

ANNA

Anna to mniej doceniona siostra z filmu “Frozen” Niesłusznie! Anna jest niewątpliwie wzorem do naśladowania dla każdej osoby, która ma rodzinę. Mimo odrzucenia przez siostrę, Anna robi dla niej wszystko co powinno zrobić się dla członka rodziny. Charakterystyczne jest dla niej to, że czuje się odpowiedzialna za czyny Elzy – zamrożenie kraju. Taki ciężar nie jest łatwo przyjąć. Jednak Anna robi to bez zastanowienia. Podąża za Elzą do jej lodowego zamku, aby namówić ją do powrotu do królestwa i przywrócenia wiosny. Anna to wzór lojalności, wiary w drugą osobę i nieugiętości. W ostatniej scenie, mimo wielu błędnych decyzji Elzy, Anna nadal jej nie opuszcza i poświęca za nią swoje życie. Kto nie chciałby siostry , czy brata na którego zawsze może liczyć!

Werdykt:
Uznanie

Siostrzana miłość do końca życia i okazjonalnie “Zima w lecie”

VAIANA

Vaiana to pierwsza bajka z księżniczkami Disneya całkowicie pozbawiona wątku miłosnego. Dlaczego jest to ważne? Nie dlatego, że gardzimy miłością. Chodzi o stereotypowe postrzeganie dziewcząt. Bajka spełnia test Bechdel, co oznacza, że bohaterka nie tylko jest protagonistką, ale również nie jest postrzegana w relacji do mężczyzn. Okazuje się, że dziewczęta tak jak chłopcy mogą, po prostu przeżywać przygody! Vaiana to opowieść o dziewczynie, która pragnie poznawać świat. Okazja nadarza się gdy wyspę, na której mieszka zaczyna atakować tajemnicza choroba, przez którą umierają plony. Dziewczyna wbrew woli rodziców postanawia odnaleźć półboga Maui, który jest przyczyną nieszczęścia. Pokonuje przeszkody dzięki sprytowi i nieugiętości. Ostatecznie jej głęboka empatia i więź z przyrodą pozwalają jej zapobiec katastrofie. Przywraca harmonię w naturze, zdobywa uznanie swoich ludzi oraz odnawia zapomniane tradycje. Vaiana pokazuje dziewczętom, że nie muszą szukać uznania, akceptacji czy pozwolenia u innych. Jeśli wierzą w swoje cele i swoje siły, są nie do pokonania.

Werdykt:
Uznanie

W uznaniu otrzymuje możliwość odkrywania nowych lądów i przyjaźń z potężnymi sprzymierzeńcami.

MULAN

Mulan to osoba, która swoje życie zadedykowała wyższym celom. Początkowo jest to jedynie chęć ratowania ojca, ale wkrótce przeradza się w silne poczucie obowiązku wobec kraju. Mulan to bohaterka idąca za głosem swego serca. Podejmuje trudne decyzje, przewodzi innym i prowadzi ich ku zwycięstwu. Choć dziś żadna mama nie chciałaby, aby jej dziecko musiało wykazywać się na polu bitwy, Mulan nadal może być dla nich wzorem. Rozbicie szklanego sufitu to na pewno wzór dla dziewcząt – praca w typowo męskich branżach nie jest łatwa i młode dziewczęta niejednokrotnie muszą dawać z siebie dwa razy więcej, aby zasłużyć na to samo uznanie co mężczyźni. Innym godnym do naśladowania walorem jest poświęcenie swego życia wyższej idei. Mulan podobnie jak Tiana jest wzorem osoby, która osiągnęła sukces przez pot i łzy. Nie poddała się, nie zrezygnowała, poszły za nią tysiące żołnierzy.

Werdykt:
Uznanie

Uznanie cesarza i całych Chin oraz przejście do legendy.

MERIDA

Z historią Meridy może utożsamić się chyba każda osoba. Młoda dziewczyna musi zmierzyć się z przyszłością, którą zaplanowali dla niej jej rodzice. Bajka opiera się na dynamice między córką a matką. Meridzie daleko jest do swojej matki – Królowej Elinor, która jest wzorem dobrze wychowanej damy. Z tego powodu powstają między nimi konflikty, które wybuchają z chwilą uwikłania Meridy w zaaranżowane małżeństwo. Dziewczyna buntuje się i próbuje zmienić decyzję matki za pomocą czarów. Los jednak płata jej figla – mama zamiast zmienić zdanie, zamienia się w niedźwiedzia i dnia na dzień zapomina, że była człowiekiem. Merida, mimo bajkowych akcentów jest chyba najbardziej realną i dzisiejszą historią. Pokazuje rodziców, którzy, mimo że całym sercem kochają swoje dzieci, nie pozwalają im żyć własnym życiem. Pokazuje dziecko, które, przy próbie zdobycia niezależności popełnia błędy. Wreszcie pokazuje, proces dojrzewania zarówno Meridy jak i jej matki. Merida dostrzega, że poza własnymi potrzebami musi udźwignąć również obowiązki w tym przypadku tradycję. Elinor rozumie, że narzucając córce swoją wizję jej życia, nawet jeśli jest ona kierowana dobrem dziecka – sprawi, że córka nie osiągnie szczęścia. Obie odnajdują kompromis, akceptację i przebaczenie. Jest to wspaniały film o relacji dzieci z rodzicami i wielka inspiracja dla jednych i drugich.

Werdykt:
Uznanie

Wolność i życie według własnych zasad oraz wsparcie rodziny bez względu na wszystko.

Zgadzasz się z naszą listą? Która z księżniczek Disneya Ciebie najbardziej inspiruje? Odpowiedz w komentarzu!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *