Nowoczesny rodzic

Największe mity na temat mleka, mięsa, płatków i napojów

Kto pije mleko, ma mocne kości. Kto je mięso, będzie silny. Musimy jeść dużo warzyw, żebyśmy byli zdrowi… Mówią Ci coś te stwierdzenia? Ty również słyszałaś je z ust babci i mamy? Przeczytaj o największych mitach krążących wokół wyżywienia dzieci.

Ciekawi Cię, gdzie leży prawda? Czy naprawdę krowie mleko jest tak zdrowe i zapewnia dziecku odpowiednią ilość wapnia dla mocnych kości? A płatki zbożowe są rzeczywiście najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia? Zobaczymy!

Krowie mleko

„Pij dużo mleka, będziesz mieć mocne kości!”isifa_133849139

Poglądy na temat spożywania mleka krowiego w dzieciństwie się bardzo między sobą różnią. Specjaliści publikują dane, że przeciętne dziecko otrzymuje minimalnie trzy mleczne dawki dziennie. Produkty mleczne są nieodłączną częścią jadłospisu dziecka. Prawdą jest, że krowie mleko rzeczywiście zawiera wapń, jednak często jest dla naszego ciała trudny do wchłonięcia. Mleko kwaśnieje i gęstnieje, co może mieć wpływ na układ trawienny. Częściowo możesz krowie mleko i pochodne produkty zastąpić owczymi lub kozimi produktami. Najpierw jednak sprawdź, czy będą dziecku smakować.

Mięso

„Musisz zjeść to mięsko, abyś był silny!”

W Polsce spożywa się ogromną ilość kurzego mięsa. Ewidentnie kochamy mięso. Ale czy wiesz na przykład, że ogólnie jest dość ciężkie do strawienia? Oszczędź dziecięcemu żołądkowi nadmiernego obciążenia. Jeśli dziecko dostało mięso na obiad w przedszkolu czy w szkole, wieczorem przyrządź raczej coś innego. Podobnie postaraj się ograniczyć w jadłospisie dziecka wędliny. Dla zdrowia najlepsze są ryby oraz gotowana wołowina, najlepiej z dużą ilością warzyw, np. w zupie.

Płatki zbożowe

„Najlepiej rozpocząć dzień od płatków zbożowych na mleku!”

Dzieci oczekują swojej stałej porcji ulubionych płatków z mlekiem. Na pudełku są piękne obrazki, śniadanie błyskawicznie gotowe, w dodatku nasyci na całe przedpołudnie. Ale czy naprawdę jest to właśnie tak? O mleku już mówiliśmy, jak zatem wypadną w zestawieniu płatki zbożowe? Są z białej mąki, zawierają dużą ilość cukru a specjalistom od wyżywienia włosy stają na głowie dęba, gdy widzą, jak rodzice podsuwają je dzieciom. Jeśli jedzą je od czasu do czasu, nie ma w tym nic bardzo złego. Jednakże systematyczna konsumpcja grozi otyłością i innymi problemami zdrowotnymi.

Płyny

„Napij się! Musisz dużo pić!”

Oczywiście, dbałość o odpowiednie przyjmowanie płynów jest bardzo istotna. Jednakże wiele zależy od tego, co nalejesz dziecku do szklanki. Kolorowe soczki i lemoniady w sympatycznych opakowaniach nie są najlepszym wyborem. Czy wiesz, że soki zawierają ogromną ilość cukrów prostych, które w ciele szybko przemieniają się w tkankę tłuszczową w narządach, głównie w wątrobie? Najlepiej zrobisz, jeśli dasz dziecku szklankę ze świeżym, owocowo-warzywnym sokiem rozrzedzonym wodą.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *