Lifestyle

Niepłodni neurotyczni mężczyźni?

Niedawne badania norweskie ukazały prawdę o obniżaniu się męskiej płodności. W dzisiejszych, gorączkowych czasach może na nią w znacznym stopniu wpłynąć, między innymi, zachowanie neurotyczne.

Dzieci? Później!

Nie jest tajemnicą, że obecnie spada płodność w całej Europie. Ludzie coraz później rozpoczynają poważne związki. Odkładają też decyzję o założeniu rodziny. Wolą studiować, budować karierę, podróżować. O wiele później, niż niegdyś, zaczynają myśleć o dzieciach.

Dłużej się testujemy

Dwoje ludzi ma obecnie zwyczaj nawzajem się „testować”, zanim wstąpi we wspólny związek rodzinny. Dlatego też wiele z nich zdecyduje się założyć rodzinę o wiele później. Nie musi to być jednak jedyny czynnik decydujący.

isifa_150009281

Uwaga na stres!

Wiemy już, że ludzie, którzy żyją w stresie, depresji albo są po prostu nieszczęśliwi, są bardziej narażeni na rozwój chorób serca i chorób psychicznych. Czy wiesz jednak, że takie cechy osobowości mogą też wpływać na płodność? Norwescy uczeni obserwowali w swoich badaniach cechy osobowości i ich wpływ na płodność u 7000 mężczyzn i kobiet. Odkryli, że mężczyźni, którzy cierpią na neurotyczność (niepokój, rozstrojenie nerwowe, zazdrość, zawiść) mają więcej problemów z płodnością niż mężczyźni stabilni emocjonalnie.

Gdzie tkwi przyczyna?

Coraz trudniej pogodzić rodzinę z pracą.

Naukowcy zwracają uwagę na współczesny trend panujący wśród młodych ludzi – zbytnie skupienie się na pracy i karierze, co ściśle wiąże się z nieumiejętnością godzenia pracy i rodzicielstwa oraz niemożnością zrelaksowania się i odreagowania.

Badania naukowe dowiodły też, że:

  •  ekstrawertycy, zwłaszcza mężczyźni, są płodniejsi
  • „otwartość” (rozumiana jako „umiejętność bycia pomysłowym, kreatywnym i niekonwencjonalnym”) związana jest u mężczyzn z niższą płodnością
  • w przypadku kobiet negatywny wpływ na płodność ma coś zupełnie innego. Zgadnij, co? Większa sumienność
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *