Nowoczesny rodzic

Pierwsza kąpiel

Rodzice zwykle boją się pierwszej kąpieli noworodka. Obawiają się, że namydlona kruszynka wyślizgnie im się z rąk albo że woda będzie zbyt gorąca lub zbyt zimna itd. Jednak te obawy są zupełnie niepotrzebne; jeszcze w szpitalu personel chętnie pomoże Ci z pierwszą kąpielą i wszystko wyjaśni. W razie czego przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję kąpania krok po kroku.

Większość dzieci uwielbia wodę, ponieważ przypomina dobrze znane środowisko w brzuchu mamy. Specjaliści zalecają, żeby zdrowe dziecko kąpać codziennie, natomiast dzieci z problemami skórnymi lub wysypką co drugi dzień. Nie zapomnij dodać do wody kilku kropel olejku do kąpieli, dzięki czemu skóra zostanie odpowiednio nawilżona i nie będzie mieć tendencji do przesuszania się. Pamiętaj jednak o tym, że skóra nowo narodzonego dziecka nie jest taka sama, jak skóra dorosłego, ale jest o wiele cieńsza i bardziej przepuszczalna nie tylko dla wody, ale i innych substancji, z którymi się zetknie. Dlatego stosuj wyłącznie kosmetyki przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

780027.TIF

UWAGA! Wszystko przygotuj wcześniej, zanim zaczniesz kąpać dziecko. W żadnym wypadku nie możesz ani na chwilę spuścić dziecka z oczu i to nie tylko podczas kąpieli, ale i kiedy leży już wykąpane na przewijaku. Powiesz może, że ten mały okruszek jeszcze się przecież zbytnio nie porusza? Nieprawda! Nawet tak małe dziecko może się niespodziewanie zakołysać i spaść z przewijaka na podłogę. Przygotuj sobie wszystko, czego będziesz potrzebować do kąpania i pielęgnacji, w zasięgu ręki, tak, abyś nie musiała po nic się wyciągać ani odwracać się od dziecka.

Do kąpania przygotuj

– wanienkę lub specjalne wiaderko do kapania,
termometr do wody,
– ręcznik,
czyste bawełniane pieluszki,
mydełko dziecięce,
– kawałki gazy bawełnianej,
krem przeciw odparzeniom,
– w razie potrzeby olejek do kąpieli lub mleczko po kąpieli na suchą skórę dziecka,
– miękką szczoteczkę do włosków.

Zasady bezpiecznego kapania dziecka

– Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 22 do 26 stopni.
– Do wanienki nalej najpierw zimną wodę, potem dolej gorącą.
– Temperatura wody powinna zgadzać się z temperaturą ciała, która wynosi około 37 stopni. Temperaturę wody skontroluj specjalnym termometrem do wody.
– Poziom wody w wanience powinien wynosić od 10 do 15 cm.
– Chwilkę przed kąpielą obmyj dziecku pupę i genitalia.
– Wszystkie akcesoria do mycia przygotuj sobie tak, abyś je miała pod ręką.

Najczęstsze pytania mam

1. Jak trzymać dziecko w czasie kąpieli?
Podczas wkładania dziecka do wanienki podtrzymuj jedną ręką główkę a drugą ciałko, potem delikatnie wysuń rękę spod główki. W czasie całego procesu kąpania główka dziecka powinna być oparta o przedramię Twojej ręki. Palcami przytrzymuj ramię i pachę dziecka. Jeśli używasz wiaderka do kąpania, trzymaj dziecko jedną ręką na wysokości klatki piersiowej (dziecko siedzi w wiaderku zanurzone w wodzie po ramiona).

2. Jak długo mam kąpać dziecko?
Kąpiel relaksuje i oczyszcza, więc nie jest konieczne, by dziecko spędzało w wodzie zbyt dużo czasu. Wystarczy 3 – 7 minut.

3. Mam używać mydła?
Nie jest to konieczne, dziecko wystarczy obmyć czystą wodą. Nawet włosków nie musisz myć szamponem. Jeśli jednak zdecydujesz się na stosowanie kosmetyków, wybierz tylko te przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

4. Na co powinnam zwrócić uwagę?
Nie bagatelizuj mycia pupy i genitaliów. Skóra tam styka się z moczem i stolcem. Dokładnie myj również wszystkie fałdki i zagłębienia – pachy, szyję, uda, zagłębienie łokci i miejsca za uszkami.

5. Mogę umyć też pępek noworodka?
Specjaliści zalecają zbytnio nie moczyć blizny po pępowinie. Przetrzyj pępek gazą nawilżoną 40% spirytusem i ostrożnie przemyj okolice kikuta.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *