Podróż samolotem w trakcie ciąży

kasia

Kasia Ligačová

Jestem dziennikarką. W Feedo.pl piszę artykuły na bloga oraz zajmuję się social media.

Okres wakacyjny w pełni. Jeżeli lubisz lubisz dalekie podróże najprawdopodobniej będziesz chciała skorzystać z samolotu. Ale co w sytuacji, gdy jesteś w ciąży? Sprawdź, czy masz powody do niepokoju. Jeżeli ciąża przebiega prawidowo nie musisz obawiać sie latania. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach.

KTÓRE MIESIĄCE CIĄŻY SĄ NAJLEPSZE NA PODRÓŻOWANIE?

Najlepszy okres na podróżowanie przypada między 14. a 28. tygodniem ciąży. Pierwszy trymestr masz już wówczas za sobą, a do trzeciego, w którym może pojawić się ryzyko wcześniejszego porodu, jest jeszcze daleko.

W 3. trymestrze latanie jest wprawdzie dozwolone, ale spełnić musisz kilka warunków. Poproś swojego lekarza o potwierdzenie, że możesz odbyć podróż samolotem. Pamiętaj jednak, że poszczególne linie lotnicze mogą mieć wewnętrzne przepisy mówiące o tym, do którego tygodnia ciąży przyjmą kobietę na pokład samolotu. Koniecznie sprawdź je jeszcze przed zakupem biletów. Przykładowo Linie lotnicze LOT wymagają wypełnienia formularza dostępnego na stronie Lotu jeśli jesteś powyżej 32 tygodnia ciąży.

OGÓLNE ZASADY BEZPIECZNEGO PODRÓŻOWANIA W CIĄŻY

Przed każdym wyjazdem skonsultuj swój stan z lekarzem. To on oceni, czy jesteś gotowa na długą podróż.

Wybierając cel podróży sprawdź, czy konieczne jest posiadanie odpowiednich szczepień.

Urlop zaplanuj tak, aby nie kolidował z terminami ciążowych testów i kontroli.

Zabierz ze sobą wyniki wszystkich ważnych badań.

Zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia i sprawdź, czy nie musisz wykupić dodatkowej polisy.

Nie zapomnij o spakowaniu leków i suplementów diety.

CZY WYKRYWACZ METALI JEST NIEBEZPIECZNY?

Wiele przyszłych mam obawia się przejścia przez lotniskowy wykrywacz metali. Zapewniamy, że nie musisz się bać kontroli bezpieczeństwa. Nie zagraża ona twojemu dziecku.

Personel lotniska może zaproponować kobiecie w widocznej ciąży manualną kontrolę bezpieczeństwa, kobieta we wczesnej ciąży może też o nią poprosić. Jest to jednak zabieg czysto psychologiczny. Lotniskowe urządzenia do wykrywania metali nie zagrażają zdrowiu i życiu matki i płodu.

CZY MOŻNA ZABRAĆ LEKI DO SAMOLOTU?

Witaminy i suplementy diety są niezwykle ważne dla kobiet spodziewających się dziecka. Każde lotnisko i linie lotnicze mają własne zasady dotyczące przewożenia leków.

JAKIE ZASADY OBOWIĄZUJĄ NA LOTNISKU

Do samolotu możesz zabrać lekarstwa i produkty żywnościowe niezbędne w trakcie podróży ze względu na dietę, np. pokarm dla niemowląt. Możesz zostać poproszony o przedstawienie dowodu ich autentyczności. Leki w formie płynu, aerozolu i żelu przewożone w bagażu podręcznym podlegają takiej samej kontroli, jak inne płyny, spraye i żele.

Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku leków nie obowiązuje ograniczenie objętości opakowania na 100 ml (na wypadek konieczności użycia przez pacjenta większej ilości leku w trakcie trwania podroży). Leki nie muszą też być zapakowane w tzw. opakowaniach  STEB (zapieczętowane). Ponieważ w trakcie kontroli bezpieczeństwa pracownik lotniska lub celnik, może mieć wątpliwości co do przewożonych substancji, zalecamy podróżnym przygotowanie lekarskiego potwierdzenia dotyczącego danego leku lub przynajmniej farmakologicznej ulotki wchodzącej w skład opakowania. Leki należy przewozić w oryginalnych opakowaniach.

PIERWSZEŃSTWO PRZY WCHODZENIU NA POKŁAD SAMOLOTU

Oczekiwanie na odlot może być szczególnie nieprzyjemne dla kobiety w ciąży. Wpatrujesz się w zamkniętą bramkę i jedyne o czym marzysz to móc się w końcu wygodnie usadowić w miękkim fotelu samolotu. Niestety standardowe zasady obowiązujące na lotnisku nie udzielają kobietom w ciąży żdnych specjalnych przywilejów. Jeżeli jednak kobieta nie będzie się czuła dobrze, pracownicy lotniska mogą podjąć decyzję o odprawieniu jej poza kolejnością lub udzieleniu jej innej adekwatnej pomocy.

W trakcie boardingu kobiety w ciąży nie mają automatycznego prawa do pierwszeństwa. Taką opcję można sobie jednak u większości przewoźników wykupić. Nie dotyczy ona oczywiście tylko kobiet w ciąży, ale wszystkich podróżnych.

SPRAWDŹ NASZE RADY JAK LEPIEJ ZNIEŚĆ PODRÓŻ SAMOLOTEM

  • Przyjmuj dostateczną ilość płynów.
  • Jeżeli jest to możliwe, raz na pół godziny wstań i chwilę pospaceruj. Pomyśl o tym już w trakcie wyboru miejsca w samolocie i poproś o siedzenie od strony korytarza.
  • Ubierz się w wygodne ubranie.
  • Zapytaj lekarza, czy na czas podróży możesz zażyć leki polepszające krążenie krwi. Może to zapobiec puchnięciu nóg.
  • W dokumentach, które ze sobą zabierasz nie powinno zabraknąć karty ciąży i potwierdzenia od lekarza – najlepiej w języku angielskim.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *