Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Porady: jak robić super zdjęcia z dzieckiem?

Od czasu, kiedy w domu zagościło nasze pierwsze dziecko, robimy bardzo dużo zdjęć. Z mężem pieczołowicie rejestrujemy momenty, które pragniemy zachować w pamięci. Często robimy zdjęcia telefonem (przecież to najwygodniejsze), jednak chcemy mieć też kilka naprawdę dobrych fotografii, które możemy włożyć do albumu lub ramki. Jeśli pragniesz poznać triki robienia zdjęć niemowlakom, przeczytaj ten tekst.

Dokumentacja czy portret?

Każdy z nas z niecierpliwością czeka na to, kiedy dziecko po raz pierwszy się uśmiechnie, dotknie naszej ręki, po raz pierwszy go wykąpiemy… „pierwszych rzeczy“  w życiu dziecka jest bardzo dużo, a każdą z nich chciałabyś uwiecznić. Wiele mam robi tzw. fotografie dokumentalne rejestrujące wydarzenia i historię. Robienie potretów może być trochę bardziej wymagające, czasem lepiej skorzystać z usług profesjonalistów.

Jeśli jednak masz ochotę zabawić się wfotografa i poprosisz o pomoc swojego partnera lub kogoś z rodizny, uda się to także tobie. Może cię to kosztować kilku prób, jednak ta właściwa, doskonała fotografia wynagrodzi ci trud.

Chwytaj chwilę…

Zapoznaj się z największym wyzwaniem. Dlaczego? Zwłaszcza w przypadku noworodków trudno o dobre zdjęcie, ponieważ dzieci w większości są zawinięte w beciku, śpią lub są zbyt aktywne.

Jednak spróbuj skorzystać z naszej rady:

  • Połóż się obok dziecka, ewentualnie spróbuj w inny sposób przyjąć pozycję na równi z niemowlęciem. Zobaczysz, że zyskasz zupełnie inny punkt widzenia niż zazwyczaj – najczęściej robisz zdjęcia z góry, prawda?
  • Przybliżaj! Nie bój się używać tej funkcji, właśnie dla niemowlaków jest idealna. Dlaczego nie pomóc sobie zoomem, kiedy już go mamy i dzięki niemu możemy uzyskać niezapomniane ujęcia?
  • Ktoś trzyma twojego malucha? W pionowej pozycji powstają wyjątkowe fotografie. Wystarczy, że twoje dziecko znajduje się u kogoś na rękach, a świetne zdjęcie gotowe.

Makro

Jeśli twój aparat posiada funkcję makro, nie bój się jej użyć. Urocze są wszystkie części ciała malucha, jego rączki, nóżki, oczka. Funkcja makro pozwoli ci na sfotografowanie detali. Zobaczysz, że dzięki niej zdjęcia będą wyjątkowe.

Zawsze miej pod ręką aparat

W dzisiejszych czasach chyba nie musimy o tym przypominać. Jeśli nie masz przy sobie aparatu, na pewno masz przynajmniej telefon. Wszyscy dobrze wiemy, że dzieci rosną w błyskawicznym tempie i każdego dnia robią postępy. Należy się więc cieszyć każdą chwilą!

Retuszowanie

Nic nie szkodzi, kiedy zrobisz zdjęcie dziecku pobrudzonemu mlekiem lub jedzeniem. Kiedy od czasu do czasu uda ci się zrobisz idealną fotografię, warto poświęcić trochę czasu na obróbkę niedoskonałości i poprawić zdjęcie.

Polepsz kolor

Nie bój się czarno-białych zdjęć. Zatuszują niedokonałości, złagodzą ujęcie i stworzą wyjątkową armosferę. Możesz też poeksperymentować z wyraźniejszymi kolorami, dodać zdjęciom odcieni i rozświetlić je.

Nie zapomnij o świetle

Robić zdjęcia z fleszem czy bez? Wieczny dylemat (zwłaszcza mam). Jeśli zdarza się to od czasu do czasu, flesz nie powinien zaszkodzić. W przypadku, kiedy chcesz go używać regularnie, lepiej użyć rozproszonego światła. Spróbuj fotografować w świetle naturalnym w dzień lub zdaj się na dobrej jakości aparat z funkcją nastawienia trybu ręcznego, ewentualnie ISO (czułość filmu), który może przedłużyć eskpozycję i zwiększyć czułość.

W tym przypadku warto zasięgnąć rady eksperta. Nie bój się czytać instrukcje, recenzje i pytać sprzedawców.

Wybierz najlepsze

Zdarza się, że w ciągu dnia zrobisz sto nowych zdjęć? Możesz je podzielić, wybrać najładniejsze, a resztę usunąć. Czasem mniej znaczy więcej.

Spróbuj też zrobić swój własny album – nagle zdjęcia nabiorą zupełnie innego znaczenia.

Życzymy wam wielu pięknych fotografii, które będą pełne wspomnień i historii.

Podobały ci się produkty w artykule?

Album na zdjęcia Baby Polka Dot – 100 zdjęć (10 cm x 15 cm). Różowy KLIK

Fotoalbum – 100 zdjęć 10×15 cm, niebieski KLIK

FOTORAMKA niebieska Maggiore XXXII z lustereczkami na 6 fotografii KLIK

PEARHEAD Ramka na fotografie kolaż – KLIK

Fotoalbum z wklejanymi rogami. Niedźwiadek i serduszko. Różowy KLIK

PEARHEAD fotoramka Mama, Tata i Ja KLIK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *