Nezařazené

Przewijanie krok po kroku

Na początku może się to wydawać skomplikowane, ale szybko przewijanie stanie się regularną, codzienną czynnością a Ty zostaniesz prawdziwą profesjonalistką. W czasie każdego przewijania bardzo istotne jest, by starannie oczyścić pupę dziecka od wszelakich resztek stolca i moczu. Najlepiej zrobisz, jeśli po każdej kupce umyjesz dziecko pod bieżącą ciepłą wodą.

Pupkę wycieraj zawsze od przodu do tyłu, to znaczy jednym ruchem od genitaliów do odbytu. Dzięki tej prostej zasadzie ograniczysz przenoszenie się bakterii do narządów płciowych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dziewczynek. Chłopcom delikatnie oczyszcza się penisa i mosznę, nie ciągnąc za napletek. Kiedy pupka i jego okolimata hauckce są czyste, posmaruj je cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom.

Jak pielęgnujemy dziewczynkę w czasie przewijania?

Pielęgnacja zewnętrznych narządów płciowych jest niezmiernie ważna nie tylko w wieku niemowlęcym, ale i późniejszym. Prawidłowa i konsekwentna pielęgnacja może pomóc uniknąć szeregu nieprzyjemnych schorzeń, jak np. sklejenie lub zrost mniejszych warg sromowych (tzw. synechia).

Kiedy będziesz obmywać dziewczynkę, zawsze lekko rozchyl wargi sromowe i oczyść obszar ujścia pochwy. Do dokładnego umycia od resztek moczu i stolca użyj nieperfumowanego mydła dla dzieci i opłukuj dziecko po bieżącą wodą.

Jak pielęgnujemy chłopca w czasie przewijania?

Jeszcze niedawno specjaliści zalecali, aby napletek przesuwać wzdłuż penisa przy każdym kąpaniu. Obecnie nie zaleca się tego zabiegu. Sklejony napletek pełni funkcję ochronną i higieniczną i właśnie z tego powodu podchodzi się do niego konserwatywnie. Zawsze jednak trzeba pilnować, aby było widoczne ujście cewki moczowej. Wówczas chłopczyk może oddawać mocz swobodnie „łukiem”, nie do sklejonego napletka, kiedy to mogłoby dojść do stanów zapalnych.

Jeśli u starszych dzieci da się naprawdę swobodnie, bez jakiegokolwiek nacisku, przesunąć napletek, możesz to robić w czasie wieczornej kąpieli. Zawsze wtedy opłucz penisa. Niedelikatne, czy wręcz na siłę przesuwanie napletka może spowodować lekkie naderwanie, a po zabliźnieniu może stracić swoją naturalną elastyczność.

Jak często przewijać?

Najlepiej zrobisz, jeśli przewiniesz dziecko zawsze, kiedy pieluszka jest brudna lub wilgotna. W mokrej pieluszce dziecko nie czuje się komfortowo i zwykle informuje o tym głośnym płaczem. W dodatku nie odkładana na później zmiana pieluszki i zabiegi pielęgnacyjne zapobiegają powstawaniu odparzeń.

153940310

Noworodkom zmienia się pieluchy co najmniej 10 razy dziennie (zawsze po jedzeniu, po przebudzeniu i przed spaniem). W czasie pierwszych dni nie nadążysz się dziwić, ile zużyjesz pieluch każdego dnia, ale nie martw się – z biegiem czasu frekwencja przewijania się zmniejszy. (Pieluszki znajdziesz tutaj –>> klik)

Przewijanie krok po kroku:

1. Dziecko połóż na plecach. Rozepnij pieluszkę po bokach.
2. Rozszerz górną część pieluchy, jedną ręką chwyć dziecko za kostki a drugą ręką, za pomocą górnej części, oczyść wewnętrzną stroną pupkę (jeśli to konieczne).
3. Pieluchę podłóż pod pupę i umyj dziecko, np. chusteczkami nawilżanymi. Nie zapomnij o kierunku wycierania w przypadku dziewczynki. U chłopców zwróć szczególną uwagę na obszar pod jądrami, podnieś je i umyj skórę pod nimi. Jeśli dziecko jest brudne od stolca, umyj je pod ciepłą bieżącą wodą.
4. Wyjmij starą i włóż pod dziecko czystą, rozszerzoną pieluszkę. Przed założeniem pieluchy posmaruj pupkę dziecka kremem przeciw odparzeniom.
5. Przełóż górną część pieluchy na brzuszek dziecka i zapnij ją po bokach.
6. Na koniec sprawdź, czy rzeczy są ułożone na zewnątrz.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *