Ciąża

Przewodnik ciążowy – 13. tydzień

Gratulujemy! Właśnie rozpoczęłaś 2. trymestr ciąży! Ten tydzień, choć trzynasty, wcale nie jest taki pechowy. Zmniejsza się znacznie ryzyko poronienia. Mijają dolegliwości, które męczyły Cię przez 1 trymestr. Czujesz nagły przypływ energii, zwiększa Ci się libido i po prostu promieniejesz.

Jak zmienia się Twoje ciało?

Pewnie zauważyłaś już, że Twoje ulubione spodnie stają się przyciasne. Choć jeszcze wcale nie przybrałaś na wadze lub przybrałaś bardzo mało, Twoja powiększona macica wypchnęła lekko Twój brzuch do przodu. Warto pomyśleć o regularnym stosowaniu kosmetyków zmniejszających ryzyko wystąpienie rozstępów. Wkrótce Twoją skórę czeka naprawdę ciężka próba, zadbaj o nią zawczasu! Możesz wcierać specjalny olejek przeciwko rozstępom.

Pamiętaj, że do końca tego tygodnia powinnaś wykonać badanie prenatalne – test PAPP-A. Jest ono refundowane w przypadku kobiet należących do grupy ryzyka urodzenia dziecka z chorobami genetycznymi takimi jak zespół Downa, zespół Edwardsa lub zespół Patau. Więcej na temat badania przeczytasz w artykule Przewodnik ciężowy – 12. tydzień.

Dieta

Pamiętaj, żeby rezygnować z produktów, na które masz uczulenie lub tych często uczulających jak: orzechy, cytrusy, owoce morza. Nie powinnaś również spożywać serów pleśniowych oraz surowego mięsa i ryb. Choć zaleca się spożywanie ryb w ciąży, zwróć uwagę na to, by wybierać te o niskiej zawartości rtęci. Najzdrowsze są zazwyczaj małe ryby, które krótko żyją, przez co nie zdążą wchłonąć dużych ilości metali ciężkich.

Zadbaj również o ruch. Są ćwiczenia wręcz wskazane w ciąży, o ile nie jest ona zagrożona. Nie tylko wzmocnisz mięśnie i zmniejszysz zapasik kilogramów do zrzucenia po porodzie, ale również poprawisz sobie samopoczucie psychiczne i zrelaksujesz się po ciężkim 1. trymestrze. Możesz chodzić na jogę lub np. pływać. O zaletach pływania w okresie ciąży możesz przeczytać w artykule Pływanie w okresie ciąży.

Jak rozwija się maluszek?

Płód zaczyna powoli przypominać małego człowieczka. Choć głowa wciąż stanowi większą część ciała, twarz zbliża się wyglądem do buzi małego dziecka. Mierz teraz ok. 7-8 cm i waży ok. 30 g. Lepiej widoczne są już narządy płciowe, jednak z określeniem płci dziecka należy się poczekać do 15 tygodnia.

Maluszek jest bardzo ruchliwy, na co pozwala mu duża ilość płynu owodniowego. Narządy wewnętrzne dziecka podjęły już swoje funkcje – wątroba wytwarza żółć, nerki produkują urynę, a trzustka insulinę. Maluszek również zachowaniem przypomina małego człowieczka – potrafi ziewać, wyrobił się już w nim nawyk ssania kciuka! Jest to pierwotny instynkt, dzięki któremu zaraz po urodzeniu dziecka może zacząć karmić je piersią.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *