Ciąża

Przewodnik ciążowy – 17. tydzień

Powoli dochodzisz do połowy 2 trymestru, a tym samym do połowy ciąży. Zazwyczaj właśnie w 17 tygodniu ciąży większość przyszłych mam uświadamia sobie, że czas najwyższy wybrać się na zakupy. Nie nie, nie mamy na myśli wyprawki dla dziecka. Z pewnością zauważyłaś, że powoli przestajesz się mieścić w swoje ubrania!

Twój brzuszek staje się coraz bardziej okrągły i już chyba nikt nie będzie miał wątpliwości co do tego, że jesteś w ciąży. Wygodne ubrania ciążowe to podstawa, szybko zaczniesz je doceniać. Nie musisz kupować od razu zupełnie nowych ciuszków. Rozejrzyj się za używanymi ubraniami ciążowymi – można kupić markowe ciuszki naprawdę tanio, np. na Feedo Bazarku.

Jak zmienia się Twoje ciało?

Oprócz wyraźniej zarysowanego brzucha może również pojawić się troszkę grubsza warstwa tkanki tłuszczowej w okolicach ud czy bioder. No nic na to nie poradzisz, tak Twój organizm przygotowuje się do porodu. Pilnuj jednak, by nie jeść zbyt dużo – wiele przyszłych mam ma tendencję do jedzenia za dwoje, a nie dla dwojga. A tutaj istnieje naprawdę spora różnica w porcjach. Nie wiesz jak dostosować dietę? Poczytaj o tym co zaleca specjalista: 9 porad żywieniowych dla przyszłych mam.

Możesz mieć lekkie problemy z równowagą. To dlatego, że w związku z powiększonym brzuchem zmienia się u Ciebie środek ciężkości. Minie chwila nim się do tego przyzwyczaisz.

Niektóre kobiety w ciąży zauważają, że pogarsza im się wzrok. Nie jest to od razu powód do tego, by kupować okulary czy soczewki – najczęściej problemy te znikają po ciąży. Warto jednak kontrolnie wybrać się do lekarza okulisty, żeby chociażby mieć pewność, że nie istnieją przeciwwskazania do naturalnego porodu.

Problemy z zębami są również stale powracającym tematem w ciąży. Twoje dziąsła mogą być lekko opuchnięte. Postaraj się zadbać o nie lekkim masażem i delikatną szczoteczką do zębów. Możesz używać szczoteczek przeznaczonych dla dzieci.

Jak rozwija się maluszek?

Twój dzieciaczek mierzy teraz około 13-14 cm, a jego waga oscyluje wokół 150 g. Na tym etapie ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka – przede wszystkim zmysł dotyku i słuchu. Maluch jest już w stanie zaciskać swoje maleńkie piąstki. Odpowiedzialny za słuch narząd Cortiego powoli zaczyna funkcjonować. Niedługo dziecko będzie w stanie poruszać oczami, ponieważ rozwijają się mięśnie wspierające gałkę oczną.

Mniej więcej w zeszłym tygodniu zaczęły rosnąć mu paznokcie i będą rosły nieprzerwanie aż do końca ciąży! Dlatego przygotuj się na to, że po porodzie będzie trzeba je obciąć. Kompletując wyprawkę nie zapomnij o nożyczkach lub cążkach do obcinania paznokci.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *