Ciąża

Przewodnik ciążowy – 23. tydzień

Twoje dziecko coraz lepiej słyszy. Możesz odczuwać dyskomfort związany z trawieniem, zmęczenie czy ból pleców.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Dziecko mierzy około 22 cm długości i waży prawie 455 gramów. Jego waga z każdym dniem przybliża się do wagi noworodka. Skóra rośnie szybciej niż tkanka tłuszczowa. Włoski pokrywające malutkie ciałko są ciemniejsze, wykształcają się dziąsła, które przygotowują się do przyjęcia pierwszych zębów.

Słuch wyraźnie się polepsza, kości stają się sztywniejsze. Dziecko rozróżnia dźwięki pochodzące spoza brzucha. Nawet o tym nie wiesz, ale Twoje ciało jest bardzo głośne, cały czas coś bulgocze w żołądku, przesuwa się w jelitach, Twoje serce boja jak dzwon a krew szumi : )

W jelitach dziecka zaczyna gromadzić się smółka. Jest to pierwszy stolec Twojego dziecka, po urodzeniu może być koloru ciemno zielonego aż do czarnego. Składa się on z połkniętych cząstek płynu owodniowego, barwnika żółciowego i komórek jelitowych.

Czy dziecko czuje, gdy rodzice się kochają?

Niektórzy naukowcy odpowiadają twierdząco, tak i gdy mama ma orgazm jego serduszko zwalnia lub przyśpiesza swoją pracę. Czy to dlatego, że odczuwa ruch? A może dlatego, że kurczy się wtedy macica? A może dlatego, że połączone z matką łożyskiem odczuwa wydzielanie się endorfin? Jedno jest pewne takie rytmiczne „kołysanie” jest dla niego przyjemne :)

Co się dzieje z mamą?

Brzuch rośnie bardzo szybko. Zwiększa się ciśnienie w przewodzie pokarmowym. Dlatego możesz odczuwać dyskomfort związany z niestrawnością i zgagą. Aby złagodzić zgagę, warto jeść regularnie w ciągu dnia i w mniejszych porcjach. Jeśli możesz, idź po posiłku na spacer, wspomożesz trawienie.

Do porodu zostały jeszcze cztery miesiące. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem tak często, jak to możliwe. Dziecko rozpoznaje twój głos, intonację i wysokość. Gdy, dziecko przyjdzie na świat, będzie pamiętało głos swojej mamy, łatwiej Ci będzie uspokoić bobasa.

Podróż samochodem jest zdecydowanie lepsze niż jazda w zatłoczonych pojazdach. Jednak pod warunkiem, że użyjesz pasa bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby zapiąć go poniżej brzucha, nie w poprzek. Możesz skorzystać równiez ze specjalnego pasa bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

Ucisk pasa powinien być wygodny, nie za mocno, ani za luźno. Pas naramienny nie powinien się ślizgać. Nigdy nie zakładaj pasa prowadząc go przez ramię. Pas powinien być sprawny i spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Opinia, iż kobiety w ciąży nie powinny zakładać pasa jest błędne i może być niebezpieczne!

 

Słowo na koniec

Jeśli jeszcze się nie zaczęłaś, spróbuj ćwiczyć mięśnie dna miednicy.  Ich sprawność wpływa nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także zaspokojenie seksualne. W czasie ciąży, ćwiczenia mięśni miednicy zapobiegną także  nietrzymaniu moczu.

Poprzedni artykułRodzina 500plus – najważniejsze pytania, odpowiedzi, dokumentyNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *