Ciąża

Przewodnik ciążowy – 26. tydzień

Pod skórą dziecka zaczyna gromadzić się tłuszcz. Reaguje na ruchy i dźwięki, gdy się przestraszy odczuwa strach.

Co się dzieje z dzieckiem?

Jego skóra jest nadal bardzo czerwona. Małe ciałko rośnie mierzy już 23 cm i waży już prawie 910 gramów. Dziecko coraz intensywniej ssie. Teraz już nie tylko kciuk, ale wszystko co znajdzie – na przykład całego palca u nogi.

Jego ruchy są coraz bardziej zróżnicowane. Może już kopać, zaciskać dłonie , rozciąga. W tym okresie dziecko jest nawet w stanie poruszać się w rytmie muzyki, jeśli zaczniesz czegoś słuchasz.

Dziecko zaczyna połykać i ziewać na twarzyczce rozwijają się bardzo wrażliwe zakończenia nerwowe. U chłopców powstają komórki jądrowe i zaczyna się produkcja męskiego hormonu – testosteronu. Według badań dzieci mogą odpowiadać na dotyk.

Dzięki powstawaniu coraz to nowych połączeń nerwowych dziecko jest coraz mądrzejsze. Właśnie teraz jedna z półkul mózgu zaczyna dominować. Jest to proces podczas którego kształtuje się u dziecka prawo lub leworęczność.

W tym tygodniu oczy dziecka są w pełni ukształtowane, maluszek zaczyna je powoli otwierać. Tęczówka jest koloru niebieskiego. Pomału kończy się rozwój organów płciowych.

Co się dzieje z Tobą?

Mogą się pojawić pierwsze rozstępy. Zazwyczaj pojawiają się na brzuchu albo piersiach. Niektórym mamom może popękać skóra na udach i pośladkach.

Aby chronić swoją skórę możesz stosować różnego rodzaju kremy i olejki, ale efekt nie jest gwarantowany. Możesz łapać tzw. zadyszkę i mieć coraz więcej snów o macierzyństwie. Twoje serce i nerki pracują coraz wydajniej – ponieważ muszą zapewnić dopływ krwi do dwóch organizmów i przetwarzać nadmiar płynów. Może zacząć ci dokuczać zgaga. Powiększona macica popycha żołądek w górę, co powoduje opóźnienie procesów metabolicznych i przemieszczanie się kwaśnych soków żołądkowych do dolnej części przełyku.

Co Ci pomoże?

Gdy odpoczywasz ułóż więcej poduszek pod głową, jedź częściej, ale mniejsze porcje, zwróć uwagę na pikantne jedzenie, bardzo słodkie lub bardzo kwaśne. Unikaj napojów gazowanych, także wody gazowanej.

Twoje tętno jest przyśpieszone zwiększa się o około 10 oddechów na minutę, maksymalnie może się zwiększyć o połowę objętości oddechowej(wzrost ilości wydychanego powietrza na minutę) zwiększając zużycie tlenu.

W wyniku wyższego ułożenia przepony, która jest spowodowane podniesieniem macicy, płuca maja mniejszą pojemność. Może to powodować duszność i większą zadyszkę.

Wiele kobiet zachodzi w ciążę nie wiedząc, że mają anemię.  Anemia czyli niedokrwistość, związana jest głównie z niedoborem żelaza. Zwiększa się jego zużycie w czasie ciąży. Ważna jest odpowiednia i zrównoważona dieta. Żelazo możesz uzupełniać w postaci tabletek lub wprowadzić do diety olej z pestek dyni. Tabletki w razie konieczności przepisze Ci lekarz ginekologa.

Porady dla mamy

Aktywność hormonalna się ustabilizowała. Czujesz się bardziej swobodnie i Jesteś szczęśliwsza, wahania nastroju nie zdarzają się tak często. Czy wiesz, że muzyka i taniec są dla dziecka bardzo korzystne? I nie tylko dla dziecka, ale również dla Ciebie. Dzieci, które były stymulowane w okresie prenatalnym, poprzez słuchanie ulubionej muzyki, śpiewu i tańca, lepiej sobie radzą i są z natury ciekawskie, a także lepiej znoszą stres. Zsynchronizuj się z dzieckiem i kołysz się delikatnie w rytm muzyki :)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *