Ciąża

Przewodnik ciążowy – 29. tydzień

Właśne rozpoczął się ósmy miesiąc księżycowy twojej ciąży. Płód w ciągu następnych tygodni zacznie przyjmować pozycję główką w dół – tę najlepszą pozycję do przyjścia na świat.

Rozwój twojego dziecka

Płód od ciemienia do pupy mierzy ok. 26 centrymetrów i waży ok. 1,25 kilograma. Główka jest już proporcjonalna do ciała.

Mózg rośnie bardzo szybko, wypychając na zewnątrz miękkie kości ciemieniowe. Zwiększa się nie tylko objętość mózgu, ale także jego powierzchnia, a to za sprawą wykształcających się fałd i bruzd.

Dziecko ma otwarte oczy, nadal coraz lepiej rozpoznaje dźwięki i smaki. W jego tkance podskórnej przybywa tłuszczu, a organy ciągle rozwijają się.

Dziecko ma dłuższe włosy. Jego kości wydłużają się i wzmacniają. Ruchy dziecka są w tym okresie średnio intensywne, przestrzeń do akrobacji powoli zmniejsza się, ale ciągle jeszcze kopie mamę i napina kończyny.

Organy zmysłu już się wytworzyły,uformowały się oczka (źrenice reagują na światło, zmniejszając się lub zwiększając), dziecko ma dobry słuch (poznaje twój głos i głosy bliskich, chętnie słucha muzyki, może wystraszyć się głośniejszych dźwięków), wytworzył się zmysł dotyku i smaku. Ponieważ połyka duże ilości wód płodowych, często dokucza mu czkawka, co na pewno rozpoznasz także ty.

Co dzieje się z tobą?

Macica znajduje się teraz około 1 centymetr pod klatką piersiową. Ruchy dziecka mogą czasem powodować ból. Nadal coraz częściej musi oddawać mocz, w związku z tym czasem musisz wstawać w nocy.

Mogą zacząć dręczyć cię skurcze macicy (tzw. skurcze przepowiadające), które możesz teraz odczuwać jako średnio bolesne.

Od teraz będziesz przybierać na wadze ok. 1,5 kg na miesiąc. Miednica zaczyna się rozszerzać, przygotowując się do porodu. Zastanawiasz się, jaki będzie? Zwiększ dzienne spożycie wapnia, który znajdziesz w mleku czy serach.

Prawdopodobnie ciebie także męczą duszności w trakcie poruszania się. Oddychasz bowiem za dwie osoby, twoje płuca muszą wchłonąć o 20% więcej tlenu, wydzielając oczywiście więcej dwutlenku węgla.

To całkiem normalne, że ciążę chciałabyś już mieć za sobą. W ostatnim trymestrze cały organizm wraz z Twoją psychiką, zaczyna przygotowywać się do zbliżającego się porodu. Czasem w nocy możesz mieć powtarzające się sny, że już rodzisz.

Rada dla ciebie

Zrelaksuj się, wyciągnij nogi na stół – dosłownie! Z powodu podwyższonego ciśnienia i oddziaływania hormonów ciążowych osłabiających naczynia krwionośne oraz tętnice, u niektórych kobiet pojawiają się żylaki i hemoroidy. Krążenie krwi poprawisz za pomocą naturalnego sposobu – podparciem stóp np. w trakcie snu, w dzień noś rajstopy uciskowe, nie stój przez długi czas w jednym miejscu ani na jednej nodze. Możesz również używać specjalnych żeli chłodzących do nóg takicha jak Maternea żel chłodzący i relaksujący lub balsam do spuchniętych i zmęczonych nóg. Wszystkie są bezpieczne zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka.

Na hemoroidy (czyli opuchnięte swędzące naczynia krwionośne znajdujące się wokół odbytu) możesz stosować tymczasowy ratunek – woreczek z lodem, zwykły papier toaletowy zastąp natomiast chusteczkami nawilżającymi. Jedz produkty bogate w błonnik, dbaj o odpowiednią ilość ruchu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *