Kończy się ósmy miesiąc i pomału, ale zdecydowanie rozpoczynasz ostatni miesiąc ciąży.
Rozwój Twojego dziecka
Maleństwo mierzy teraz około 29 cm i waży około 1,8 kilograma. Skóra przestaje być czerwona i coraz bardziej różowieje. Paznokcie na rączkach dziecka sięgają już do końca jego palców, rosną włoski. Dziecko przesypia około 90% dnia. Gdy jest aktywne, ćwiczy otwieranie i zamykanie oczu oraz obracanie główki. Cały czas ćwiczy oddychanie. Organy nadal się rozwijają.
Na klatce piersiowej, w miejscu przyszłych brodawek sutkowych, pojawiają się płytkie dziurki. Przy ich brzegach znajdują się powstałe już wcześniej podstawy gruczołów mlecznych.
Co się dzieje z mamą?
Macica dosięga swojego maksimum, czyli około 12 cm nad pępek. Przybierasz na wadze więcej niż w poprzednich tygodniach ciąży. Mogą pojawiać się rozstępy.
W 32. – 34. tygodniu znów odwiedzisz poradnię prenatalną, w której zostanie wystawiony formularz rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, który musi się rozpocząć od 6 do 8 tygodni przed przewidywanym terminem porodu.
To, że nie musisz chodzić do pracy, pewnie przyjmiesz z radością. Pod koniec ciąży kobieta przez większość czasu nie czuje się dobrze. Możesz gorzej spać, czuć się zmęczona i nieruchoma. Wykorzystaj czas na odpoczynek, przygotowanie wyprawki dla dziecka czy urządzenie dziecięcego pokoju. Spotkaj się też z koleżankami albo idź do fryzjera. Możliwe, że w nadchodzących miesiącach nie będzie na to czasu.
Hormony w ciąży rozluźniają mięśnie i wiązadła, orgnaizm przygotowuje się do porodu. Kwasy z żołądka mogą wracać i powodować zgagę. Naturalnym środkiem przeciwko zgadze jest żucie goździków. Lepiej jedz mniejsze porcje, ale częściej. Niektórym kobietom na zgagę pomaga także szklanka mleka albo odpoczynek na siedząco.