Ciąża

Przewodnik ciążowy – 32. tydzień

Kończy się ósmy miesiąc i pomału, ale zdecydowanie rozpoczynasz ostatni miesiąc ciąży.

Rozwój Twojego dziecka

Maleństwo mierzy teraz około 29 cm i waży około 1,8 kilograma. Skóra przestaje być czerwona i coraz bardziej różowieje. Paznokcie na rączkach dziecka sięgają już do końca jego palców, rosną włoski. Dziecko przesypia około 90% dnia. Gdy jest aktywne, ćwiczy otwieranie i zamykanie oczu oraz obracanie główki. Cały czas ćwiczy oddychanie. Organy nadal się rozwijają.

Na klatce piersiowej, w miejscu przyszłych brodawek sutkowych, pojawiają się płytkie dziurki. Przy ich brzegach znajdują się powstałe już wcześniej podstawy gruczołów mlecznych.

Co się dzieje z mamą?

Macica dosięga swojego maksimum, czyli około 12 cm nad pępek. Przybierasz na wadze więcej niż w poprzednich tygodniach ciąży. Mogą pojawiać się rozstępy

W 32. – 34. tygodniu znów odwiedzisz poradnię prenatalną, w której zostanie wystawiony formularz rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, który musi się rozpocząć od 6 do 8 tygodni przed przewidywanym terminem porodu.

To, że nie musisz chodzić do pracy, pewnie przyjmiesz z radością. Pod koniec ciąży kobieta przez większość czasu nie czuje się dobrze. Możesz gorzej spać, czuć się zmęczona i nieruchoma. Wykorzystaj czas na odpoczynek, przygotowanie wyprawki dla dziecka czy urządzenie dziecięcego pokoju. Spotkaj się też z koleżankami albo idź do fryzjera. Możliwe, że w nadchodzących miesiącach nie będzie na to czasu.

Hormony w ciąży rozluźniają mięśnie i wiązadła, orgnaizm przygotowuje się do porodu. Kwasy z żołądka mogą wracać i powodować zgagę. Naturalnym środkiem przeciwko zgadze jest żucie goździków. Lepiej jedz mniejsze porcje, ale częściej. Niektórym kobietom na zgagę pomaga także szklanka mleka albo odpoczynek na siedząco.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *