Ciąża

Przewodnik ciążowy – 35. tydzień

Zdecydowana większość dzieci narodzonych w 35. tygodniu ciąży przeżyje bez większych problemów. Dziecko jest coraz bardziej czujne i aktywne. Czasem maluch kopnie tak gwałtownie, że jego ruch sprawia ci ból. Jesteś coraz bardziej zmęczona, brzuch ogranicza cię przy normalnych codziennych czynnościach.

Rozwój twojego dziecka

Tłuszcz podskórny powoli pomaga regulować temperaturę ciała, skóra jest różowa i gładka. Układ trawienny dojrzewa, centralny układ nerwowy jest już dojrzały, a płuca w większości już także są rozwinięte. Jeśli niemowlę narodzi się w tym tygodniu, najprawdopodobniej nie powstaną żadne problemy oddechowe. Dziecko mierzy ok. 33 cm i waży ok. 2,5 kg.

Przez cały ten okres rośnie ciało dziecka i jego poszczególne części. Dojrzewają organy wewnętrzne, które – jeśli jeszcze nie funkcjonują – przygotowują się do działania po porodzie. W tym czasie dziecko jest już znacznie ograniczone ruchowo, w macicy przybiera typową pozycję, główka jest zgięta, a broda dotyka klatki piersiowej. Zgięte są też plecy i kończyny. Rączki są zagięte w łokciach i skrzyżowane z przedniej strony klatki piersiowej. Kończyny dolne są wygięte w biodrach i kolanach, golenie są skrzyżowane z przodu brzuszka. Taki układ nazywany jest regularną pozycją płodu.

Nadal trwa produkcja zasobów tłuszczu.

Co się dzieje z tobą?

Potrzebujesz dużo odpoczynku, męczy cię nawet najmniejszy wysiłek. Twoje sny mogą być bardzo żywe, co spowodowane jest psychicznymi i emocjonalnymi zmianami, które teraz przechodzisz.

Macica sięga teraz najwyżej z całego okresu ciąży. Powoduje to znaczne trudności z oddychaniem. Czasem, pomimo że się nie wysilasz, może się zdarzyć, że nie potrafisz nabrać odpowiedniej ilości powietrza. Podczas chodzenia, z powodu trudności w oddychaniu, musisz się na chwilę zatrzymać.

Zwiększająca się waga wraz z hormonem ciążowym relaksyną powoduje rozluźnianie połączenia kości miednicowych. W tej okolicy możesz odczuwać ból, mrowienie lub uczucie ucisku. W niektórych przypadkach ból mogą złagodzić witaminy grupy B. Ich stosowanie powinnaś skonsultować z lekarzem. Powiększają się także piersi i brodawki.

Zastanów się nad dokupieniem najpotrzebniejszych rzeczy do wyprawki dla dziecka i spakowaniu torby do szpitala.

Woda łagodzi ból przy porodzie

Istnieje kilka możliwości, jak złagodzić bóle porodowe. Zaskakująco skuteczną metodą jest zanurzenie w wodzie. Dlatego szereg szpitali oferuje sale porodowe z wanną. Badania pokazują, że zanurzenie w wodzie pomaga w szybszym rozwarciu dróg rodnych i wyjściu dziecka, obniżeniu ciśnienia krwi i złagodzeniu bólu. Ponadto woda przynosi ulgę – będziesz się czuć swobodniej.

Niektóre mamy wybierają znieczulenie zewnątrzoponowe. W tym przypadku do lędźwiowego odcinka kręgosłupa wprowadzana jest niewielka ilość anestetyku miejscowego, które znieczuli nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego i prowadzące do brzucha. Efektem jest złagodzenie bólów porodowych. Substancja podawana jest w trakcie porodu przed nadejściem najsilniejszych bólów. Cały proces trwa kilka minut. O jego sprawny przebieg stara się anestezjolog.

Sprawdź ofertę porodówki

Jeśli myślisz o znieczuleniu zewnątrzoponowym, najpierw powinnaś dowiedzieć się wszystkiego o jego przebiegu i możliwym ryzyku. Jeśli preferujesz poród naturalny i czujesz, że wszystko powinno przebiec bez lęków, bądź pewna swojej decyzji. Jednak powinnaś mieć świadomość, że może dojść do sytuacji, kiedy takie rozwiązanie nie będzie dla ciebie najlepsze. I odwrotnie: jeśli chcesz sobie zaoszczędzić bólu, sprawdź, czy pozwala na to twój stan zdrowia.

Należy także sprawdzić, czy dany oddział położniczy wybraną przez ciebie usługę naprawdę oferuje i co zapewnia i na jakich warunkach.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *