Ciąża

Przewodnik ciążowy – 4. tydzień

Pod koniec 4 tygodnia kobieta czeka zazwyczaj na menstruację. O ile nie stara się zajść
w ciążę, nie domyśla się nawet, że mogło dojść do zapłodnienia. Objawami wskazującymi na ten stan mogą być zmiany nastrojów, bóle głowy czy pleców, obolałe i nabrzmiałe piersi…

Pod wpływem zmian hormonalnych błona śluzowa macicy przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Cały proces przebiega bardzo szybko, w przyszłym tygodniu
w embrionie może pojawić się serduszko.

Pierwsze objawy ciąży

Jeśli w ciągu kilku ostatnich dni doszło do zapłodnienia i przemieszczenia się jajeczka do macicy, musiały zostać spełnione pewne warunki. Skutkiem tego w organizmie zaszły zmiany, które wskazują na zajście w ciążę.

Przede wszystkim, zdaje się najbardziej zauważalnym objawem jest wstrzymanie menstruacji. Nie jest to jednak jednoznaczne z ciążą, powodów braku miesiączki może być wiele. Aby potwierdzić przypuszczenia można wykonać test ciążowy lub udać się do lekarza ginekologa, który może przeprowadzić dopochwowe badanie USG. Zazwyczaj jednak wystarczy test krwi, gdyż jest już w niej obecny tzw. hormon ciąży – HCG. Choć jego poziom jest jeszcze niski.

Nie obawiaj się, jeśli zauważysz plamienie. Podczas zagnieżdżania się jajeczka w macicy może dojść do słabego krwawienia. Nie jest to groźne, nie martw się. Dochodzi do tego
w wyniku przerwania drobnych naczynek krwionośnych w błonie śluzowej macicy. Czasem, przy mało obfitych miesiączkach, można pomylić plamienie z miesiączką.

Jak rozwija się dziecko?

Twój maluszek ma zaledwie 2 tygodnie i mierzy 0,36 – 1 mm. Od momentu zagnieżdżanie jajeczko zaczyna czerpać składniki odżywcze z błony śluzowej macicy i obiegu krwi.
Po Tobie nie jest to jeszcze widoczne, ale wewnątrz blastocysty dochodzi do ogromnych zmian. Powstaje łożysko, pępowina i błony ochronne.

Rozwija się i same dziecko. Powstają zalążki pierwszych organów, a pod koniec tygodnia, ten zbiór komórek, który za parę miesięcy będzie ślicznym różowym bobaskiem, nazywać będziemy embrionem. Na początku 5 tygodnia mierzy on ok. 1 mm i waży mniej niż 1 gram.

Nie lekceważ swojego stanu

Pierwszy trymestr z punktu widzenia rozwoju maleństwa jest tym najważniejszym. Dochodzi do bardzo szybkiego i intensywnego wzrostu oraz rozwoju. W tym czasie dziecko narażone jest na negatywny wpływ leków, promieniowania czy temperatury. Powinnaś unikać kofeiny, alkoholu, leków i nikotyny. Dbaj o zdrowie, ale nie musisz szczególnie zmieniać trybu życia. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, a jeśli regularnie przyjmujesz jakieś leki skonsultuj się z lekarzem.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *