Ciąża

Przewodnik ciążowy – 5. tydzień

Zauważyłaś, że coś się dzieje. Nie pojawiła się miesiączka, najprawdopodobniej zrobiłaś test ciążowy i już wiesz. Niezależnie od tego, czy planowałaś ciążę czy nie, zalała Cię fala emocji. Nie jesteś pewna, czy to co czujesz to radość, ulga, strach, a może niepewność…

Gratulujemy, jesteś w ciąży! Pewnie chciałabyś wykrzyczeć to całemu światu, ale poczekaj. Spróbuj się oswoić z tą wiadomością, a dopiero później poinformuj innych. Jeśli czujesz na przemian radość i strach, nie bój się. Wszystko będzie dobrze! Utrzymuj zdrowy styl życia, zwracaj uwagę na to co jesz i przyjmuj suplementy dla kobiet w ciąży. Ważne jest, by wsłuchać się w swoje ciało i zaufać lekarzowi. Żyj świadomie, wykorzystaj ten niezwykły okres w swoim życiu.

Nadwrażliwość jest normalna

Każda kobieta jest inna, dlatego nie można generalizować i zakładać, że wszystkie będą miały takie same odczucia. Niektóre panie od razu widzą zmiany, które zachodzą w ich organizmie, potrafią nawet bez testu stwierdzić, że zaszły w ciążę. Inne dopiero po wykonaniu testu dowiadują się, że zostaną mamami.

Co może świadczyć o ciąży? Pewne napięcie w piersiach i podbrzuszu, przypominające objawy zbliżającej się miesiączki. Pod wpływem zmian hormonalnych możesz odczuwać nadwrażliwość, mieć wrażenie, że zemdlejesz. Przydarzyć to się może szczególnie
w zatłoczonych miejscach – środkach transportu publicznego, centrach handlowych – lub
w niewietrzonych i dusznych pomieszczeniach.

Również zmęczenie i ochota na kawę nie są niczym wyjątkowym (ale czy trzeba być w ciąży, aby tego doświadczyć? :)). Nudności i zwracanie jeszcze nie powinny Cię dręczyć.

Potwierdzenie ciąży

W domu najpewniej wykonałaś najzwyklejszy test ciążowy, który możesz kupić w każdej aptece lub drogerii. Jeśli chodzi o potwierdzenie ciąży możesz na nich polegać – raczej nie zdarzają się błędne wyniki pozytywne. Inaczej jest w przypadku wyniku negatywnego. Spróbuj powtórzyć test, a najlepiej, również w przypadku wyniku pozytywnego wybierz się do lekarza, żeby wykonać badanie krwi. Już po ok. 9 dniach od zapłodnienia można w ten sposób poznać odpowiedź. W krwi pojawia się hormon ciąży (HCG), a jego zawartość rośnie z każdym dniem. Co więcej, w 5. tygodniu możesz potwierdzić ciążę również dzięki badaniu ultrasonografem, który wykaże obecność zarodka w macicy.

Z bicia serduszka dziecka będziesz mogła się cieszyć podczas badania USG już za 1-2 tygodnie.

Jak rozwija się dziecko?

W Twoim ciele dzieją się niesamowite rzeczy! W tym czasie embrion rośnie w macicy naprawdę szybko. Pod koniec 5. tygodnia mierzy ok. 2 mm, czyli wygląda mniej więcej jak ziarenko sezamu. Jego waga wynosi ok. 1 g. Embrion ma podłużny kształt z szeroką główką
i ogonkiem. W tym tygodniu pojawia się również cewa nerwowa, z której rozwinie się później mózg, rdzeń kręgowy, nerwy i kręgosłup. Powstaje również proste serduszko w kształcie litery „S” i system krążenia.

Pod koniec tego tygodnia serduszko zaczyna pracować, a krew krążyć w maleńkim embrionie. Przez najbliższe parę tygodni będą formować się organy. Okres ten nazywamy organogenezą.

smoczki

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *