микрозайм на карту займы мигкредит
Ciąża

Przewodnik ciążowy – 5. tydzień

5. týden těhotenství

Zauważyłaś, że coś się dzieje. Nie pojawiła się miesiączka, najprawdopodobniej zrobiłaś test ciążowy i już wiesz. Niezależnie od tego, czy planowałaś ciążę czy nie, zalała Cię fala emocji. Nie jesteś pewna, czy to co czujesz to radość, ulga, strach, a może niepewność…

Gratulujemy, jesteś w ciąży! Pewnie chciałabyś wykrzyczeć to całemu światu, ale poczekaj. Spróbuj się oswoić z tą wiadomością, a dopiero później poinformuj innych. Jeśli czujesz na przemian radość i strach, nie bój się. Wszystko będzie dobrze! Utrzymuj zdrowy styl życia, zwracaj uwagę na to co jesz i przyjmuj suplementy dla kobiet w ciąży. Ważne jest, by wsłuchać się w swoje ciało i zaufać lekarzowi. Żyj świadomie, wykorzystaj ten niezwykły okres w swoim życiu.

Nadwrażliwość jest normalna

Każda kobieta jest inna, dlatego nie można generalizować i zakładać, że wszystkie będą miały takie same odczucia. Niektóre panie od razu widzą zmiany, które zachodzą w ich organizmie, potrafią nawet bez testu stwierdzić, że zaszły w ciążę. Inne dopiero po wykonaniu testu dowiadują się, że zostaną mamami.

Co może świadczyć o ciąży? Pewne napięcie w piersiach i podbrzuszu, przypominające objawy zbliżającej się miesiączki. Pod wpływem zmian hormonalnych możesz odczuwać nadwrażliwość, mieć wrażenie, że zemdlejesz. Przydarzyć to się może szczególnie
w zatłoczonych miejscach – środkach transportu publicznego, centrach handlowych – lub
w niewietrzonych i dusznych pomieszczeniach.

Również zmęczenie i ochota na kawę nie są niczym wyjątkowym (ale czy trzeba być w ciąży, aby tego doświadczyć? :)). Nudności i zwracanie jeszcze nie powinny Cię dręczyć.

Potwierdzenie ciąży

W domu najpewniej wykonałaś najzwyklejszy test ciążowy, który możesz kupić w każdej aptece lub drogerii. Jeśli chodzi o potwierdzenie ciąży możesz na nich polegać – raczej nie zdarzają się błędne wyniki pozytywne. Inaczej jest w przypadku wyniku negatywnego. Spróbuj powtórzyć test, a najlepiej, również w przypadku wyniku pozytywnego wybierz się do lekarza, żeby wykonać badanie krwi. Już po ok. 9 dniach od zapłodnienia można w ten sposób poznać odpowiedź. W krwi pojawia się hormon ciąży (HCG), a jego zawartość rośnie z każdym dniem. Co więcej, w 5. tygodniu możesz potwierdzić ciążę również dzięki badaniu ultrasonografem, który wykaże obecność zarodka w macicy.

Z bicia serduszka dziecka będziesz mogła się cieszyć podczas badania USG już za 1-2 tygodnie.

Jak rozwija się dziecko?

W Twoim ciele dzieją się niesamowite rzeczy! W tym czasie embrion rośnie w macicy naprawdę szybko. Pod koniec 5. tygodnia mierzy ok. 2 mm, czyli wygląda mniej więcej jak ziarenko sezamu. Jego waga wynosi ok. 1 g. Embrion ma podłużny kształt z szeroką główką
i ogonkiem. W tym tygodniu pojawia się również cewa nerwowa, z której rozwinie się później mózg, rdzeń kręgowy, nerwy i kręgosłup. Powstaje również proste serduszko w kształcie litery „S” i system krążenia.

Pod koniec tego tygodnia serduszko zaczyna pracować, a krew krążyć w maleńkim embrionie. Przez najbliższe parę tygodni będą formować się organy. Okres ten nazywamy organogenezą.

smoczki

Poprzedni artykułVypočítejte-si-termín-poroduNastępny artykułTajemství dětského mozku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *