Ciąża

Przewodnik ciążowy – 1. tydzień

Jak ważne jest prawidłowe odżywianie przed poczęciem i zaraz po nim, czyli w pierwszym tygodniu ciąży? Co się dzieje w organizmie? Jak się rozwija Twoje maleństwo?

Za pierwszy tydzień uważa się ten zaraz po ostatniej menstruacji jaką miałaś przed poczęciem. Służy to łatwiejszemu obliczeniu terminu porodu, a rachunek zaczyna się od 1. dnia ostatniej miesiączki, choć dziecko w rzeczywistości nie mogło być jeszcze poczęte.

Przy takim ustaleniu daty do faktycznego zapłodnienia jajeczka przez plemniki dochodzi w drugim tygodniu ciąży.

UWAGA! W pierwszym tygodniu i praktycznie przez większość następnego tygodnia tak naprawdę jeszcze nie możemy mówić o ciąży! Jajeczko dopiero dojrzewa w jajniku, tylko potencjalnie może się z niego rozwinąć prawdziwy maluszek.

Dbaj o swoje zdrowie

Obecnie kobiety w ciąży są bardziej świadome,  i starają się dbać o swoje zdrowie i dobre życie jeszcze przed poczęciem, a nie dopiero w momencie, gdy są już w ciąży. Stworzenie wcześniej korzystnych warunków ma nieoceniony wpływ na rozwój komórkowy dziecka, co zostało potwierdzone naukowo.

Według ostatnich badań wynika, że tylko w 20% na zdrowie Twojego przyszłego maluszka wpływ ma genetyka. Pozostałe 80% zależne jest od czynników zewnętrznych. Bardzo ciekawe jest to, że jedzenie, które dziecko otrzymuje w czasie ciąży i pierwszych trzech lat życia, ma wpływ na to jak jego geny zostaną zaprogramowane.

Suplementy diety

Nie używasz jeszcze żadnych odżywek dla kobiet w ciąży? Nie szkodzi, można zacząć się nimi wspomagać w każdej chwili. Możesz się poradzić lekarza, ale powinnaś wiedzieć, że podstawowym składnikiem, jaki musi się znaleźć w suplemencie diety dla kobiet ciężarnych jest kwas foliowy, a inaczej witamina B9. Zaleca się, by przyjmowały go także kobiety starające się o dziecko. Ma wpływ na wzrost i rozwój komórek, czerwonych krwinek. Zadziwiające jest, że organizm człowieka łatwiej przyswaja kwas foliowy w postaci syntetycznej (w 100%), niż pochodzący z jedzenia (tylko 50%).

Zalecana dzienna dawka kwasu foliowego to 0,4 mg na dzień, przy czym w pierwszym trymestrze zaleca się przyjmowanie 0,8 mg. Również pozostały witaminy mają wpływ na rozwój Twojego dziecka.

Jak rośnie maluszek

Już na wstępie zostało wspomniane, że w pierwszym tygodniu jeszcze tak naprawdę nie można mówić o dziecku. Około 6. dnia cyklu w jajniku dojrzewają pęcherzyki jajnikowe, a błona macicy po skończonym krwawieniu zaczyna przygotowywać się na przyjęcie komórki jajowej. Pęcherzyk jajnikowy składa się z oocytu pierwszego rzędu otoczonego przez drobne komórki ziarniste wydzielające hormony i substancje wzmagający dalszy rozwój pęcherzyka. W każdym jajniku znajduje się bardzo wiele takich pęcherzyków, ale dojrzewa i uwalnia się zazwyczaj tylko jedno jajeczko, najczęściej naprzemiennie, raz z lewego, raz z prawego jajnika.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *