Ciąża

Rozstępy od A do Z

Rozstępy nie gnębią oczywiście jedynie kobiet w ciąży, ale również kobiety z nadwagą lub te, które nagle schudną. Najczęściej jednak z rozstępami spotykamy się właśnie u ciężarnych. Aż 90% z nich osobiście spotka się z tymi nieładnymi pęknięciami. Jak powstają i jak z nimi skutecznie walczyć?

Rozstępy pojawiają się w postaci nieregularnych pęknięć lub blizn na skórze. Najpierw są czerwone czy fioletowe, potem zmieniają kolor na biały lub perłowy. Najczęściej pojawiają się w okolicy brzucha, piersi, boków i ud.

Dlaczego powstają rozstępy?

Naturalną właściwością naszej skóry jest elastyczność. W ciąży skóra naturalnie się rozciąga a pod wpływem zmian hormonalweledanych w ciele może dojść do naruszenia tej naturalnej właściwości. Sprężyste włókna zostają naruszone i powstają rozstępy. W ten sposób – paradoksalnie – skóra traci elastyczność akurat w okresie, kiedy potrzebowałaby być jak najbardziej sprężysta i plastyczna.

Niestety, wraz z przybywającymi tygodniami ciąży, występowanie rozstępów jest coraz częstsze. Specjaliści podają kilka czynników, które mogą wpływać na powstawanie rysek. Ważną rolę gra dziedziczność, na powstanie rozstępów ma wpływ m.in. nadwaga lub wysuszona skóra.

Istotna jest prewencja

Nie lekceważ prewencji, jest niezmiernie ważna. Z rozstępami należy walczyć, zanim jeszcze się pojawią. Im wcześniej zaczniesz, tym lepsze osiągniesz efekty! Skup się na ukierunkowanej poprawie krążenia krwi i wsparciu wzrostu nowych tkanek.

Najlepszym sposobem jest systematyczny masaż przy użyciu kremów nawilżających, zawierających witaminy E i A. Najlepiej smaruj się kremem rano i wieczorem. Znakomicie nadadzą się preparaty zawierające masło shea, aloes, oliwkę z oliwek, kwas glikolowy i retinoidy. Możesz wypróbować też masaż olejkiem z kiełków pszenicy. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, czy poszczególne preparaty do pielęgnacji są nieszkodliwe w czasie ciąży.

Nie lekceważ odpowiedniej diety i przyjmowania płynów

Twoje pożywienie powinno być w czasie ciąży dobrze zbilansowane. Nie tylko dlatego, że potrzebujesz odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ale także z powodu skóry. Jak pewnie wiesz, piękno i zdrowie do pewnego stopnia wypływa z naszego wnętrza. Wprowadź do jadłosmaterneapisu produkty bogate w witaminy A, C, E oraz cynk. Daj pierwszeństwo owocom, warzywom, rybom, orzechom, jajkom i roślinom strączkowym. Nawilżanie skóry możesz wesprzeć prawidłowym przyjmowaniem płynów.

Ogranicz do minimum napoje o wysokiej zawartości cukru i wymień je na wodę źródlaną, herbatki ziołowe, soki warzywne i owocowe. Czy wiesz, że odpowiedni pobór płynów może znacznie wesprzeć produkcję kolagenu?

Poćwicz, przejdź się…

Nie bój się wypróbować całego szeregu ćwiczeń dla ciężarnych. Nie tylko zadbasz o dobrą kondycję fizyczną, co pomoże Ci w czasie zbliżającego się porodu, ale popracujesz też nad swoją skórą. Będzie jędrna i zdrowa. Zawsze jednak skonsultuj uprawianie sportu czy zestaw ćwiczeń ze swoim lekarzem, abyś nie zaszkodziła sobie lub nienarodzonemu dziecku.

Sposób na pielęgnację skóry:

Kup tłoczony olej kokosowy i nacieraj nim problematyczne miejsca co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej smarować skórę po kąpieli lub prysznicu, kiedy jest jeszcze wilgotna.

Inne produkty do pielęgnacji brzuszka znjadziesz tutaj –>> klik

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *