Nowoczesny rodzic

Rzuć wyzwanie ciążowym kilogramom! Część 1.

Większość z nas pragnie wrócić do formy, czy to z powodu zbędnych kilogramów, które przypominają nam (nie)dawną ciążę, czy ze względu na lata pełne niepohamowanej żarłoczności… jaki powód by to nie był, jedno jest jasne – chcesz coś ze sobą zrobić, chcesz zmienić swój styl życia i chcesz się podobać. Może spróbujesz z nami?

O odchudzaniu się pisze i będzie pisało. To wieczny temat. Dołączymy się do niego, ale nieco inaczej. Nasz pierwszy odcinek serialu o zrzucaniu wagi skupi się na samym początku całego procesu, czyli: „Chcę schudnąć, ale nie wiem, jak to zrobić”.

Ostrożnie w czasie karmienia

Fachowych informacji udzieliła nam Martyna Biegal, ekspertka żywienia, która najczęściej spotyka się z kobietami – przede wszystkim matkami, borykającymi się z problemem wyższej masy ciała. Niekiedy może to być zaledwie parę kilo, które „znikną same” w ciągu kilku miesięcy, kiedy indziej długo nie udaje się pozbyć tłuszczu.

„Jeśli zdecydujesz się na radykalną dietę, która obiecuje szybkie schudnięcie, to taki sposób nie jest z pewnością idealny w okresie karmienia piersią. Tkanka tłuszczowa jest bowiem źródłem toksyn (dioksyny, polichrolowane binefile) a podczas jej redukcji te szkodliwe substancje przedostają się do mleka a następnie do organizmu dziecka. To znaczy, że powinnaś w tym okresie zapomnieć o głodówce i radykalnych dietach a rozsądny spadek wagi może obejmować 2 kg/miesiąc. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na odchudzanie, zalecam skonsultowanie nowego jadłospisu z ekspertem żywienia, który ustali specjalnie dla Ciebie odpowiedni poziom energetyczny w odniesieniu do podstawowej przemiany materii oraz całkowite spożycie energii, które w okresie karmienia bywa wyższe o około 1 500 – 2 000 kalorii. Ponadto nie tylko karmienie, ale i mniejsza ilość snu związana z opieką nad dzidziusiem, skutkuje wyższym niż niegdyś zużyciem energii” – wyjaśnia.

dieta+

Najistotniejsze zasady odchudzania:

MOTYWACJA

Motywacja jest jednym z najważniejszych kroków w całym procesie odchudzania. Człowiek jednak powinien sobie najpierw uzmysłowić, czy naprawdę chce schudnąć i z jakiego powodu. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś gotowa zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jesteś? Czyli teraz wystarczy tylko dobrze rozmieścić odchudzanie w czasie i stworzyć dobre warunki do tego, by – w miarę możliwości – było jak najbardziej przyjemne.

WYTYCZANIE SOBIE CELU

Po pierwsze ustanów sobie realny cel, który chciałabyś osiągnąć a każdy kilogram, który zrzucisz dodatkowo, traktuj jako bonus. Idealne tempo chudnięcia to 0,5 – 1 kg/tydzień, co oznacza, że utrata wagi powinna wynosić 2 kg/miesiąc, optymalnie 4 kg. Nie waż się każdego dnia, wystarczy raz w tygodniu! Masa ciała w ciągu dnia bardzo się waha, ponieważ zależy od cyklu hormonalnego, wypróżniania się i innych czynników.

WSPARCIE OTOCZENIA

Tutaj obowiązuje zasada: „we dwoje ciągnie się lepiej”. Zależy od charakteru człowieka, ale w większości przypadków wygląda to tak, że jeśli zaczniesz chudnąć z przyjaciółką albo jeszcze lepiej, z kimś z rodziny, odchudzanie i całkowita zmiana stylu życia będą skuteczniejsze.
W kolejnym odcinku naszego krótkiego serialu zapoznamy Cię z podstawowymi zasadami odchudzania. Masz na co czekać!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *