Lifestyle

Uważaj na grzybicę

Co roku w okresie letnim możemy spotkać się z ogromnymi kolejkami w poradniach ginekologicznych. Kobiety zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak swędzenie czy pieczenie, mogą również zauważyć dziwne objawy, takie jak zmiana wydzieliny z pochwy.Przyczyny drożdżycy mogą być różne. Zarazić się możesz zarówno podczas kąpieli w basenach z chlorowaną wodą, jak i w zwykłych dzikich stawach. Czasem by rozwinęła się infekcja grzybiczna wystarczy ciasna lub nieprzepuszczalna bielizna, zmęczenie i stres czy niedostateczna lub nadmierna higiena.

Ostre grzybice leczy się lekami przeciwgrzybicznymi. Lekarze stale uświadamiają swoje pacjentki, że za nawrotami infekcji grzybicznych może stać również osłabiony system immunologiczny, dlatego ważne jest przy przyjmować suplementy diety i, w przypadku antybiotykoterapii, globulki dopochwowe regulujące działające na zasadzie osłonki.

Bawełniana bielizna

Postaw na wygodne i przewiewne ubrania. Nie tylko obniżysz ryzyko rozwinięcia się drożdżycy, ale będziesz się czuła znacznie bardziej komfortowo i wesprzesz regenerację błony śluzowej pochwy. Sztuczne tkaniny, choć ładnie wyglądają, nie nadają się na gorące letnie dni. Jeśli cierpisz na nawracającą grzybicę zdecyduj się na ubrania ze 100% bawełny. Po praniu prasuj bieliznę, w ten sposób zabijesz bakterie.

Zrezygnuj z płynów do zmiękczania tkanin

Nie zaleca się stosowania płynów do zmiękczania tkanin, ponieważ mogą drażnić wrażliwą skórę okolic intymnych. Jeśli ciężko Ci zrezygnować dodawania do prania środków do zmiękczania tkanin, wybierz te przeznaczone do prania ubranek dla niemowląt.

Pa pa mydło!

Zwykłe mydło nadaje się do mycia rąk lub ciała, natomiast okolice intymne należy myć specjalnie przeznaczonymi do tego płynami, które zachowują naturalne pH skóry. Perfumowane żele pod prysznic czy mydło podrażniają wrażliwą skórę. Najlepiej wybierz płyny do higieny intymnej, które zawierają kwas mlekowy, olejek z zielonej herbaty lub olejek różany.

Jeśli wiesz, że spędzisz cały dzień poza domem zabierz ze sobą chusteczki do higieny intymnej i przecieraj nimi okolice intymne za każdym razem gdy skorzystasz z toalety. Nie tylko poczujesz orzeźwienie, ale również pozbędziesz się niechcianych bakterii.

Prysznic obowiązkowy

Również chlor ma negatywny wpływ na wrażliwą skórę okolic intymnych. Jeśli lubisz spędzać czas w wodzie, na basenie lub na dzikim kąpielisku, nie zapomnij później dokładnie się umyć.

Mężczyzna

Gdy Ty cierpisz na drożdżycę Twojemu partnerowi nic nie dolega? To wcale nie oznacza, że nie jest zarażony. U mężczyzn infekcje grzybiczne prącia często przebiegają bezobjawowo. Co więcej, bardzo często to oni przekazują chorobę kobiecie. Zadbaj o swojego partnera i o siebie. Na rynku dostępne są płyny do higieny intymnej dla mężczyzn – warto zaopatrzyć w taki płyn swojego ukochanego. Jeśli leczysz grzybicę u lekarza, przymuś swojego mężczyznę, by również wybrał się na wizytę. Powinien profilaktycznie przejść kurację antygrzybiczną, by w przyszłości, gdy Ty się wyleczysz, nie zaraził Cię na nowo.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *