Ciąża

Wątpliwości wokół wagi noworodków

Waga narodzonego dziecka jest bardzo istotna. Świadczy o zdrowiusile i stopniu donoszenia ciąży. Wraz z długością, płcią i imieniem dziecka jest informacją, którą podajemy najczęściej wszystkim zainteresowanym. Jej zakres bywa przy narodzinach stosunkowo duży – zwykle waha się od 2800 do 4000 gramów. Co mogłoby Cię zaskoczyć w związku z zagadnieniem wagi dziecka? Sprawdziliśmy to za Ciebie!

Już w czasie ciąży, dzięki nowoczesnej technologii, mamusia ma bliższe wyobrażenie o tym, jak dużego (albo małego) dziecka może się spodziewać. Podczas każdej kontroli u ginekologa powinnaś mieć wpisany do książeczki ciążowej przyrost wagi dziecka.

Waga się zmienia

Mniej więcej 48 godzin po porodzie waga noworodka spada o około 10%. Jest to zupełnie naturalne i nie trzeba się tym martwić. Mama jeszcze nie ma mleka, a maluch powoli zaczyna się przyzwyczajać do życia poza macicą, czego częścią jest między innymi spadek masy.

Drugiego lub trzeciego dnia po narodzinach dziecko nauczy się w pełni ssać mleko mamy i wówczas spadek wagi powinien się zatrzymać. Położna wpisuje do grafu zmiany wagi, aby mogła wychwycić ewentualne większe wahania, które mogłyby oznaczać jakiś problem zdrowotny. Jeśli opóźni się nadejście laktacji albo mama przeżywa jakieś komplikacje, strata wagi może być większa.

Nie stresuj się

Choć karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem przyjmowania pożywienia przez dziecko, przez kilka pierwszych miesięcy może stanowić dla mamy dosłownie koszmar. Jeśli karmienie piersią się nie udaje w pierwszych dniach po porodzie, może na to mieć znaczny wpływ stres. 

Często kobieta boi się, że nie będzie w stanie nakarmić swojego dziecka. Taki stres wyczuje dziecko i zacznie odmawiać ssania piersi. W ten sposób zamyka się błędne koło nieszczęścia… Dziecko płacze, jest osłabionegłodne. Nie ma dość energii do ssania, a mama jest na skraju załamania.

W tej sytuacji nie jest niczym niezwykłym, że waga dziecka spada, a Ty pobędziesz w szpitalu o kilka dni dłużej, niż zakładał pierwotny plan. Pomóc może jedynie subtelne podejście doradczyni laktacyjnej lub pielęgniarki na oddziale. Zanim nauczysz się prawidłowej techniki, możesz odciągać mleko i karmić dziecko alternatywnym sposobem – strzykawką lub łyżeczką, aby waga zaczęła rosnąć i abyście jak najprędzej mogli razem wrócić do domu.

Nie poddawaj się za szybko i weź sobie do serca fachowe rady. O prawidłowych technikach karmienia piersią możesz przeczytać w artykule: Pozycje podczas karmienia piersią.

Kontroluj pieluchy

Starannie zapisuj sobie po każdym karmieniu, ile dziecko wypiło, czy miało stolec i ile pieluch zmoczyło w ciągu dnia. Możliwe, że tak czy inaczej pediatra będzie chciał poznać te dane. Świadczą bowiem o tym, czy stan noworodka jest dobry i jeśli rozwija się tak, jak powinien. Jeśli stale dochodzi do utraty wagi, dziecko będzie staranniej obserwowane. Pielęgniarki będą kontrolować przyjmowanie płynów i regularnie ważyć dziecko.

Kiedy pójdziecie do domu?

Oczywiście mamy chcą jak najszybciej wrócić do domu. Zwykle są wypisywane z porodówki do trzeciego dnia po porodzie. Naturalnie pod warunkiem, że utrata wagi nie pogłębia się i dziecko zaczyna przybierać. Aby dziecko mogło być wypisane do domu, jego waga w dniu opuszczenia szpitala musi być wyższa niż dnia poprzedniego. Oczywiście zależy także, ile dziecko ważyło w chwili narodzin. Dziecko wypisane do domu musi ważyć co najmniej 2 kilogramy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *