Zabawki mogą stymulować rozwój kreatywności. O ile są odpowiednio dobrane pod względem wieku, wystarczy tylko pozostawić dziecku przestrzeń dla wyobraźni, by przy zabawie wykazało się swoją pomysłowością. Przy wyborze zabawek należy zwrócić szczególną uwagę na to, na rozwój jakiego zmysłu mają wpływ.
Jak wspierać kreatywność?
Malowanie, zabawy oparte na rzemiośle, składanie, budowanie, wymyślanie historyjek… Te wszystkie aktywności stymulują dziecięcą wyobraźnię. Naturalna dziecięca ciekawość popycha maluchy do tego, by eksperymentowały przy użyciu wszystkich dostępnych środków. Interesuje je to jak dana zabawka będzie wyglądała po zmianie, jak bardzo są w stanie wpłynąć na rzeczywistość.
Gdy malują, używają kształtów i barw, które wyrażają ich emocje. Inspirują się codziennym życiem, sytuacjami, które miały miejsce w domu. Chociażby podczas zabawy lalkami odgrywają scenki oparte np. na rozmowach rodziców czy dziadków. Budują wieże czy całe miasta mające odwzorować otaczający je świat. Im więcej możliwości daje im zabawka, tym swobodniej się czują i bardziej rozwija się ich kreatywność. Nie naciskaj jednak na dziecko, nie oczekuj od niego konkretnych zachowań. W ten sposób osiągniesz odwrotny skutek. Im więcej wolności mu dasz, tym łatwiej będzie pracował jego umysł.
Odpowiednie zabawki w odpowiednim wieku
Rozwój dziecka jest procesem postępującym stopniowo, ściśle związanym z otaczającym je światem. Maluch chłonie rzeczywistość i to właśnie ona motywuje go do tego, by przeć do przodu. Niemowlęta przede wszystkim obserwują otoczenie. Dzieci powyżej roku poruszają się w bardziej skoordynowany sposób, ich możliwości wyrażania emocji oraz komunikacji z najbliższymi są znacznie większe.
Zabawki dla 0 do 3 lat
Gryzaki i grzechotki
Mniej więcej około 8 tygodnia życia dziecko zaczyna otwierać dłoń i bawić się nią. Na tym etapie najlepsze będą dla niego gryzaki i grzechotki, dzięki którym zacznie dostrzegać związek między tym co robią jego rączki, a tym co widzi i słyszy.
Książeczki
Już od 3. miesiąca życia możesz zacząć pokazywać maluszkowi książeczki dla dzieci. W ten sposób będziesz stymulować rozwój jego zmysłów (w największym stopniu wzrok) oraz motoryki. Możesz mu opowiadać o każdej zabawce, pokazywać szczegóły, o których mówisz.
Klocki
Już dla rocznego dziecka zabawa klockami jest ekscytującym wydarzeniem. Na rynku dostępne są zarówno kolorowe zestawy z designerskimi grafikami, jak i zupełnie uniwersalne, pozostawiające wyobraźni szerokie pole do popisu.
Puzzle i układanki
U roczniaków puzzle przede wszystkim rozwijają wyobraźnię oraz umiejętności kojarzenia. Na początku możecie układać je wspólnie, by maluszek poznał podstawową mechanikę zabawy.
Malowanie rękami
Po co się ograniczać? Wcale nie musicie używać pędzla! Wystarczą łatwozmywalne farby, by kreatywnie spędzić czas. Pokaż dziecku jak zmieniają się kolory, jaką konsystencję mają farby, jak pokrywają różne przedmioty. Stwórzcie odciski rąk, nóg czy liści.
Zabawki dla przedszkolaków
Plastelina
Na równi z modeliną plastelina stanowi jeden z najlepszych wynalazków dla dzieci. Wspiera rozwój motoryki, kreatywnego myślenia i zdolności manualnych.
Lego
Klocki Lego nieprzerwanie od wielu lat znajdują się w czołówce zabawek stymulujących kreatywność u dzieci. Maluchy mogą bawić się zestawami tematycznymi lub tworzyć zupełnie nowe światy.
Elementy wyposażenia
Kuchenki, stoliki majsterkowiczów, domki dla lalek… Do wyboru do koloru. Dzięki tym zabawkom dziecko uczy się codziennych czynności, poznaje określone schematy postępowania, wciela się w różne role.