Ciąża

Zaczynamy karmienie piersią

Przyjście na świat dziecka jest wspaniałym wydarzeniem, które jednocześnie rozpoczyna bardzo trudny okres w Twoim życiu. Czekają Cie nowe zadania i musisz podjąć wiele trudnych decyzji, takich jak te dotyczące karmienia dziecka.

Bez wątpienia mleko matki jest najlepszym pokarmem w pierwszych miesiącach życia. Zapewnia naturalną ochronę przed infekcjami i pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka. Wiele z Was przekonało się pewnie, że laktacja naturalnie zaczyna działać już od samego początku karmienia. Proces karmienia piersią wydaje Ci się skomplikowany? Nie martw się, nie jesteś sama! Postaramy się odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące pytania.

Noworodek

Natura zadbała o to, byśmy instynktownie wybierali to, co najlepsze już od pierwszych chwil życia. Kontakt cielesny u noworodków stymuluje instynkt i maluch zaczyna szukać piersi. Zazwyczaj jest gotowy do karmienia już godzinę maksymalnie 2 godziny po porodzie.

Ważne jest, by pomimo zmęczenia i zamieszania dopilnować, by pierwsze karmienie odbyło się w ciągu tych wspomnianych 2 godzin. Twój proces laktacji rozpoczyna się od wytworzenia tzw. siary, nazywanej też mleczywem, która zawiera najcenniejsze składniki odżywcze i szereg przeciwciał wzmacniających system ochronny Twojego dziecka, a ponadto pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia żółtaczki noworodków.

Nie denerwuj się, maluch da Ci sygnał, że jest gotowy do karmienia. Ważne byś była zrelaksowana i nie martwiła się na zapas. Masz wszystko to, czego potrzebuje Twój maluch. Dzieci rodzą się z szeregiem odruchów bezwarunkowych, które ułatwią Wam współpracę.

Te 2 najważniejsze odruchy to:

  • Odruch szukania – aktywuje się w momencie kontaktu fizycznego, gdy przyłożysz dziecko do twarzy lub w okolicy ust, następuje naturalny odruch. Jest to typowe dla nowo narodzonych ssaków, które szukają w ten sposób źródła pokarmu.
  • Odruch ssania – zostanie uruchomiony od razu, gdy Twój sutek dotknie buzi dziecka. Samo ssanie ma na dziecko uspokajający wpływ i nie zawsze musi się wiązać jedynie z zaspokajaniem głodu.

Rozpoczęcie karmienia piersią

Obecnie zaleca się karmienie dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. W czasie pierwszych dni powinnaś mieć malucha cały czas przy sobie, by miał stały dostęp do pokarmu. Czas karmienia może uregulować się od razu lub na początku może być zmienny. Nie martw się, znajdziecie swoją rutynę. Nie obawiaj się, ze robisz coś nieprawidłowo i ciesz się tym pięknym okresem w swoim życiu.

Żołądek dziecka zaraz po porodzie jest bardzo mały, wielkości kulki. Jest w stanie pomieścić pokarm o objętości równej 1-2 łyżeczek herbaty. Po paru dniach żołądek Twojego dziecka powiększy się odpowiednio do wielkości mniej więcej piłeczki pingpongowej, a Ty zaczniesz produkować więcej mleka. Po tygodniu będziesz w stanie wytworzyć 50 ml pokarmu przed każdym karmieniem (ok. 10 łyżeczek).

brzucho

Uwaga: Obrazek ma za zadanie tylko zilustrować różnice, nie ukazuje rzeczywistego rozmiaru żołądka.

Przystawienie dziecka do piersi

Prawidłowa technika przystawiania do piersi zapewni Ci komfort i sprawi, że nie będziesz odczuwała bólu podczas karmienia. Dziecko natomiast otrzyma odpowiednią ilość Twojego pokarmu.

przystawianie1. Ułóż dziecko przodem do siebie, tak by jego buzia zwrócona była do Twojego sutka. Trzymaj maluszka blisko przy ciele. Wolną ręką przytrzymaj pierś układając 4 palce pod piersią, a kciuk powyżej sutka.

2. Dla stymulacji dotknij ust i brody dziecka swoim sutkiem. Czubek jego noska powinien znajdować się na wprost Twojej bodawki.

3. Głowa maluszka naturalnie przybliży się do sutka, a dziecko otworzy szeroko buzię. Ujście kanałów mlecznych skieruj bardziej na górną część buzi dziecka, tak by dolna warga objęła większą część sutka. Jeśli nie uda się przerwij karmienie palcem i spróbuj jeszcze raz.
Uwaga: nigdy nie przykładaj malucha jeśli nie otworzy jeszcze całkowicie buzi. Może to prowadzić do problemów takich jak obolałe sutki, niedostateczne opróżnienie piersi czy niedostatek mleka (więcej informacji dotyczących problemów podczas karmienia piersią znajdziesz w artykule: Problemy w pierwszych dniach karmienia piersią).

4. Przykładaj dziecko do piersi całym ciałem, a nie jedynie główką. Nie pochylaj się do niego. Jeśli dobrze ułożysz maluszka, nie będzie miał problemów z oddychaniem. Jeśli będziesz odrywać pierś, by dziecko odetchnęło, możesz przyczynić się do pojawienia się problemów.

Po przystawieniu do piersi Twoje dziecko zacznie szybko ssać, co uwolni mleko w Twojej piersi. Gdy pokarm zacznie napływać do buzi dziecka intensywność ssania zmniejszy się. Nie przymuszaj dziecka do karmienia, jeśli nie jest głodne.

Przystawianie do piersi wymaga ćwiczeń, nie martw się jeśli nie udaje Ci się od samego początku. Gdyby jednak problemy pojawiały się przez dłuższy czas skontaktuj się z położną lub konsultantką laktacyjną. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej dla siebie pozycji przy karmieniu

8 podstawowych rad

1. Pierwszego dnia staraj się jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem bardzo ważny jest kontakt fizyczny. Również w kolejnych dniach dotyk będzie bardzo ważny, zwłaszcza gdy karmienie okaże się bardziej skomplikowane.

2. Znajdź wygodną pozycję jeszcze przed rozpoczęciem karmienia. Bądź najedzona i usiądź w spokojnym i cichym miejscu. Pamiętaj by odpowiednio nawodnić swój organizm.

3. Intymność jest bardzo ważna. Zadbaj o prywatność swoją i swojego dziecka. Jeśli ktoś będzie chciał odwiedzić Cię w szpitalu nie bój się poprosić by poczekał.

4. Trzymaj maluszka na rękach, możesz go też ułożyć na miękkiej poduszce.

5. Do podtrzymania piersi używaj ręki po stronie piersi którą karmisz.

6. Spróbuj wycisnąć delikatnie kilka kropelek mleka na brodawkę, by zachęcić dziecko do ssania.

7. Jeśli maluszek nie chce jeść pozwól mu się zdrzemnąć chwilę na Twoich rękach. Po przebudzeniu może poczuć głód.

8. Pokarm możesz podawać również za pomocą łyżeczki czy strzykawki, ale wtedy powinnaś poprosić o pomoc położną.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *