Nowoczesny rodzic

Zasady higieny podczas karmienia piersią

W związku z tematem karmienia piersią bardzo często mówi się o tym, że jest ono dobre i naturalne dla dziecka, ale zapomina się o tym, że w czasie karmienia mama powinna przestrzegać pewnych zasad higieny. Jakich?

Higiena matki jest bardzo istotna zwłaszcza w okresie połogu. Oczywistością powinno być staranne mycie rąk przed każdym podaniem piersi. Jeśli nie masz takiej możliwości, skorzystaj przynajmniej z chusteczek nawilżanych. Za każdym razem wymień też wkładki do biustonosza.

Pielęgnacja piersi

Matkom zaleca się przemycie otoczki i brodawki przed każdym karmieniem. Następnie należy osuszyć je czystym ręcznikiem. Nigdy nie pocieraj brodawek ręcznikiem, jedynie przykładaj go delikatnie. Możesz usłyszeć, że nie jest to konieczne, ale wiedz, że w porach skóry na otoczce może łatwo rozwinąć się pleśń, zwłaszcza latem.

Te partie znajdują się w ciągłej wilgoci z powodu wyciekającego mleka a to właśnie wilgoć i ciepło stanowią, jak wiesz, środowisko idealne dla rozwoju pleśni. Największe niebezpieczeństwo polega na tym, że w czasie następnego karmienia przeniesiesz dziecku zarazki do ust. Po karmieniu powinnaś pozwolić piersiom wyschnąć na powietrzu i dopiero potem założyć biustonosz.

Wystarczy przegotowana woda

Nie trzeba stosować specjalnych mydeł ani preparatów, wystarczy zwykła przegotowana woda lub woda dla niemowląt. Jeśli wiesz, że masz problem z poceniem się albo właśnie panują upały, raczej obmyj brodawki np. rozcieńczonym roztworem kwasu borowego i delikatnie osusz.

Jeśli akurat przebywasz poza domem i nie masz możliwości umyć piersi, użyj przynajmniej chusteczki nawilżanej lub ręczniczka. Staraj się, aby piersi były zawsze maksymalnie suche, używaj i zmieniaj często wkładki do biustonosza.

Odpowiednie ubrania

Karmiące mamy powinny – w ramach zasad higieny – nosić najlepiej bawełnianą bieliznę w odpowiednim rozmiarze i regularnie ją zmieniać, przede wszystkim, kiedy jest poplamiona wyciekającym mlekiem. Nie tylko bielizna, ale i wierzchnie warstwy powinny być uszyte z „oddychających” tkanin, które skutecznie zatrzymują pot.

W razie zranienia

Bardzo często mamy mają problemy z wrażliwymi i obolałymi brodawkami. Jeśli są tylko obolałe i nie widać na nich żadnych pęknięć, będą goić się szybko, o ile pozwolisz im “oddychać” bezpośrednio na powietrzu.

Oczywiście możesz też smarować poranione brodawki niektórymi zalecanymi roztworami dezynfekującymi, na przykład fioletem gencjanowym lub zielenią brylantową. Nie są niebezpieczne dla dziecka, ale ich wadą jest to, że barwią usta dziecka podczas karmienia.

Podstawowym środkiem zapobiegającym zranieniom jest prawidłowa technika karmienia. Możesz także używać osłonek na piersi, które ochronią Twoje piersi.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *