Ciąża

10 rad, jak walczyć z bezsennością w ciąży

W pierwszym trymestrze przespałaś większość wolnego czasu, więc nagle nie rozumiesz, skąd wieczorne problemy z zaśnięciem. Albo budzisz się w środku nocy i nie wiesz, co ze sobą począć. Wiele kobiet w zaawansowanym stadium ciąży cierpi na bezsenność. Leki na bezsenność z pewnością nie powinny być tym, po co sięgniesz. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie różnorodne rady, jak można pokonać bezsenność.

1. Idź do łóżka śpiąca. Brzmi logicznie. Jeśli pójdziesz do łóżka zmęczona fizycznie i psychicznie, zwiększasz szansę na sukces. Unikaj trudniejszych ćwiczeń późnym popołudniem. Nie dyskutuj o sprawach, które mogłyby Cię wyprowadzić z równowagi, na chwilę przed spaniem. Zamiast po klasyczną kawę, sięgnij raczej po kawę zbożową albo Inkę. Smakuje świetnie, nie zawiera kofeiny i zawiera sporo wapnia, który jest potrzebny dziecku do prawidłowego rozwoju kości.??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

2. Ćwicz. Tak, ćwiczenie w ciąży jest dozwolone. Niezbyt męczące, bezpieczne i nie późnym popołudniem. Jeśli będziesz przestrzegała tych zasad, może to jedynie pomóc spać lepiej.

3. Małe co nieco przed spaniem. Nie zawsze musi szkodzić. Istnieje kilka przepisów dobrych właśnie na poprawę snu. Na przykład ciepłe mleko, orzeszki lub mięso z indyka. Umiarkowanie napełniony brzuszek przynajmniej nie zagoni Cię w środku nocy do lodówki. Jednak nie przesadzaj z ilością, bo możesz wywołać zgagę, która z kolei nie pozwoli Ci zasnąć.

4. Ogranicz płyny. Wieczorem staraj się pić mniej. Częste oddawanie moczu, które jest tak typowe dla ciąży, może Cię zagonić do toalety nawet kilka razy w nocy. To nie pomaga w zapadnięciu w błogi sen. Dlatego, jeśli masz pragnienie, pij raczej małe ilości, nie od razu litr wody na poczekaniu. Możesz popijać małymi łyczkami herbatkę dla kobiet w ciąży. Wszak kiedy indziej, niż teraz, znajdziesz na to okazję?

5. Ciepły prysznic. Nie tylko Cię ukoi i złagodzi ewentualne niedogodności fizyczne związane z ciążą. Ciepła kąpiel lub prysznic przed spaniem pomaga łatwiej zasnąć.

6. Postaw na wygodę. Noś luźną piżamę. Przygotuj sobie miłe warunki do snu, nawet otaczając się tuzinem miękkich poduszek i pledów. Otocz się przyjemnym zapachem lawendy.

7. Oczyszczająca umysł aktywność. Wszystko jest lepsze, niż dumać, co czeka nas następnego dnia, czego jeszcze nie zdążyliśmy, chociaż było trzeba. Może to być wszystko: bezmyślne przełączanie programów w telewizji, sympatyczna muzyka relaksująca, proste prace ręczne lub kilka stron ulubionej książki. Z pewnością nie trzymające w napięciu kryminały ani wiejące grozą historie. To wszystko pomoże Ci przełączyć mózg do trybu spania. Raczej unikaj książek o tematyce ciążowej. Zamiast tego poczytaj propozycje dziecięcych imion :)

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

8. Postaraj się uspokoić. Umysł, który pracuje jak na zawodach, może być przeszkodą w drodze do spokojnego snu. Przed snem więc raczej porozmawiaj z partnerem lub bliską przyjaciółką a problemy najzwyczajniej w świecie przełóż na jutro. Te nigdzie nie uciekną.

9. Przyzwyczaj się do rutyny. Nastaw swój zegar biologiczny na konkretny czas i spróbuj chodzić do łóżka codziennie mniej więcej o tej samej porze.

10. Wstań. Wybierz sobie na przykład 30- albo 60-minutowy odcinek czasu, w którym, jeśli nie zaśpisz, po prostu wstaniesz z łóżka i w środku nocy coś porobisz. Jeśli ta strategia się nie powiedzie, przynajmniej Cię to stopniowo przygotuje na bezsenne rodzicielskie noce ;)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *