Przyszłe mamy obawiają się karmienia, ponieważ nie zawsze wygląda ono tak, jakby tego chciały. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które mogłyby Ci się przydać w niełatwych początkach i które mogą pomóc Ci przygotować się do karmienia tak, abyś mogła zacząć bez strachu.
Przede wszystkim niczego się nie bój, w szpitalu chętnie pomogą Ci pielęgniarki dziecięce, a jeśli nie będziesz czegokolwiek pewna, możesz zwrócić się albo do lekarza pediatry, albo doradczyni laktacyjnej, która skontroluje prawidłową pozycję podczas karmienia i pomoże Ci skorygować ewentualne niedociągnięcia.
-
Pierwsze przyłożenie do piersi powinno nastąpić do 30 minut po porodzie, najpóźniej jednak do dwóch godzin. Jeśli w czasie porodu nie nastąpią żadne komplikacje, zwykle szpital dotrzymuje tej praktyki. Możesz sobie jednak wpisać takie życzenie do planu porodu.
-
Pierwszego dnia po porodzie przykładaj dziecko regularnie do piersi, mniej więcej co trzy godziny, o ile oczywiście dziecko nie chce pić częściej.
-
Na początku przykładaj dziecko do obu piersi, na razie bowiem nie ma jeszcze różnicy między tzw. mlekiem przednim a tylnym (to się różnicuje dwa – trzy tygodnie po narodzinach dziecka). Dopiero po tym czasie zaleca się karmić już tylko jedną piersią, aby dziecko wypiło wystarczającą ilość tylnego, tłustszego mleka.
-
Karm dziecko tak długo, jak tylko chce. Nie ograniczaj w żaden sposób długości karmienia z powodów subiektywnych. Dziecko może zostać przy piersi nawet pół godziny. Całkowicie respektuj jego potrzeby.
-
Pauzy między poszczególnymi karmieniami mogą być nieregularne. Nie się nie dzieje. Mogą wahać się od pół godziny do trzech – czterech godzin. Z zasady przerwa między karmieniami nie powinna być dłuższa niż sześć godzin.
-
Ustalając wygodną pozycję do karmienia, dobrze jest zacząć od pozycji leżącej, następnie siedzącej.
-
Respektuj właściwości kształtu piersi i twarzy dziecka, korygując pozycję przyjętą do karmienia (problemy mogłaby spowodować np. mała broda dziecka, zbyt wielka pierś czy brodawka albo odwrócone (płaskie lub wklęsłe) sutki.
-
Pozycja wybrana do karmienia powinna być dla Ciebie wygodna. Cokolwiek, co jest wymuszone lub czemu towarzyszy niewygoda, może skutkować pogorszeniem uwalniania mleka z piersi i ogólnym niezadowoleniem dziecka.
-
Nigdy nie przyciskaj główki dziecka do piersi. Mogłoby to wywołać u niego reakcję obronną. Jedynie dotykaj delikatnie jego główki pod linią uszu.
-
Prawidłowo przyłożone do piersi dziecko dotyka matki całą powierzchnią swojego brzuszka. Jego bródka, twarz i nos pozostają w kontakcie z piersią. Ssanie dziecka w tej pozycji nie sprawia mamie bólu.