Lifestyle

Wybierasz się autem na wakacje?

Jeśli planujesz ze swoją rodziną wyjazd autem na urlop, powinnaś przestrzegać kilku podstawowych zasad, w szczególności, jeśli zabierasz ze sobą dzieci. Nie myśl sobie, że musisz zmierzyć się jedynie z pakowaniem i możesz jechać dokąd chcesz. Małe dzieci są niezwykle wymagające, dlatego przygotuj się na to, że wczasy będziesz musiała podporządkować ich potrzebom.

Może wydawać się, że to nic szczególnego, ale dla dzieci, które mają ogromną potrzebę ruchu, siedzenie przez kilka godzin w foteliku samochodowym to prawdziwa udręka. Dlatego, najlepszym momentem na wyruszenie w drogę są wczesne godziny poranne, gdy zwykle dziecko zasypia na sam dźwięk włączanego silnika samochodu.

Jeśli nie musisz, staraj się nie podróżować samotnie ze swoją pociechą. Kierowca musi skupić się na jeździe, nie może stale rozpraszać się i zajmować maluchem siedzącym z tyłu. Przy dłuższych trasach dziecko zaczyna się nudzić, domaga się uwagi, płacze, wymusza. W takich sytuacja zwiększa się ryzyko wypadku samochodowego, ponieważ uwaga kierowcy nie jest w 100% poświęcona prowadzeniu pojazdu.

Pamiętaj, by zawsze miało zabawki, którymi mogłoby się bawić. Na rynku dostępne są zabawki dołączane do fotelików samochodowych.

Nie zapomnij…

Nie daj się zaskoczyć w czasie urlopu i zgłoś się ze swoim autem na przegląd do mechanika. Wydaje się oczywiste, ale czasem mając wiele spraw na głowie zapominamy o tak banalnych kwestiach. Spakuj również potrzebne dokumenty i dane kontaktowe do pomocy drogowej.

Jeśli Twoje auto nie jest wyposażone w klimatyzację, która – zwłaszcza podczas gorących dni – jest nieoceniona podczas podróżowania z małym dzieckiem, przemyśl dobrze czas wyjazdu i powrotu, aby nie jechać podczas największego upału.

Nie ma dla dziecka chyba nic gorszego niż siedzieć w gorącym samochodzie w korku, gdy w letnie południe leje się z nieba żar. W najgorętsze dni temperatura w aucie może bardzo szybko osiągać nawet 50 °C. Takie warunki nie są komfortowe również dla dorosłych, jednak w przeciwieństwie do małego dziecka jesteśmy w stanie zrozumieć sytuację i zacisnąć zęby.

Nagrzane auto jest niebezpieczne dla maluszka również dlatego, że ciało dziecka bardzo szybko ulega odwodnieniu.

Zarówno w autach z klimatyzacją, jak i bez, zalecamy zamontować zaciemniacze do szyb. Można je kupić nawet na zwykłej stacji benzynowej. Chronią one wnętrze auta przed promieniami słonecznymi i pomagają utrzymać dzięki temu niższą temperaturę.

Przygotuj dla dziecka wygodne ubrania na drogę, najlepiej bawełniane, by delikatna skóra mogła oddychać. Nie zapomnij o zestawie zapasowym – najprawdopodobniej będzie konieczne przebranie malucha podczas podróży.

Cel podróży również dostosuj do potrzeb dziecka. Już sam dojazd jest dosyć kłopotliwy, dlatego staraj się wybierać destynacje w najbliższej odległości. Jeśli zamierzacie wybrać się w góry pamiętaj, że istnieje przekonanie, iż małych dzieci nie powinno się zabierać na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Większość lekarzy pediatrów nie widzi jednak przeciwwskazań, o ile nie jest to gwałtowna zmiana wysokości.

Doplňky do auta PL

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jeszcze do niedawna aż 63% dzieci jeździło nieprawidłowo przypiętych w samochodzie. Wynikało to z tego, że większość rodziców nie potrafiła właściwie zamontować fotelika samochodowego. Obecnie technika poszła do przodu, a ciągłe testy i ulepszenia mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Foteliki samochodowe są opracowywane w przemyślany sposób, muszą przejść szereg testów i zyskać odpowiednie atesty. Bardzo rzadko zdarza się, że zawierają jakąś wadę wpływającą na bezpieczeństwo.

Również mocowanie fotelików w autach jest opracowywane tak, by szybko i łatwo umieścić bezpiecznie dziecko w samochodzie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *