Nowoczesny rodzic

10 rad, jak zacząć karmić piersią

Przyszłe mamy obawiają się karmienia, ponieważ nie zawsze wygląda ono tak, jakby tego chciały. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które mogłyby Ci się przydać w niełatwych początkach i które mogą pomóc Ci przygotować się do karmienia tak, abyś mogła zacząć bez strachu.

Przede wszystkim niczego się nie bój, w szpitalu chętnie pomogą Ci pielęgniarki dziecięce, a jeśli nie będziesz czegokolwiek pewna, możesz zwrócić się albo do lekarza pediatry, albo doradczyni laktacyjnej, która skontroluje prawidłową pozycję podczas karmienia i pomoże Ci skorygować ewentualne niedociągnięcia.

  1. Pierwsze przyłożenie do piersi powinno nastąpić do 30 minut po porodzie, najpóźniej jednak do dwóch godzin. Jeśli w czasie porodu nie nastąpią żadne komplikacje, zwykle szpital dotrzymuje tej praktyki. Możesz sobie jednak wpisać takie życzenie do planu porodu.

  2. Pierwszego dnia po porodzie przykładaj dziecko regularnie do piersi, mniej więcej co trzy godziny, o ile oczywiście dziecko nie chce pić częściej.

  3. Na początku przykładaj dziecko do obu piersi, na razie bowiem nie ma jeszcze różnicy między tzw. mlekiem przednim a tylnym (to się różnicuje dwa – trzy tygodnie po narodzinach dziecka). Dopiero po tym czasie zaleca się karmić już tylko jedną piersią, aby dziecko wypiło wystarczającą ilość tylnego, tłustszego mleka.

  4. Karm dziecko tak długo, jak tylko chce. Nie ograniczaj w żaden sposób długości karmienia z powodów subiektywnych. Dziecko może zostać przy piersi nawet pół godziny. Całkowicie respektuj jego potrzeby.

  5. Pauzy między poszczególnymi karmieniami mogą być nieregularne. Nie się nie dzieje. Mogą wahać się od pół godziny do trzech – czterech godzin. Z zasady przerwa między karmieniami nie powinna być dłuższa niż sześć godzin.

  6. Ustalając wygodną pozycję do karmienia, dobrze jest zacząć od pozycji leżącej, następnie siedzącej.

  7. Respektuj właściwości kształtu piersi i twarzy dziecka, korygując pozycję przyjętą do karmienia (problemy mogłaby spowodować np. mała broda dziecka, zbyt wielka pierś czy brodawka albo odwrócone (płaskie lub wklęsłe) sutki.

  8. Pozycja wybrana do karmienia powinna być dla Ciebie wygodna. Cokolwiek, co jest wymuszone lub czemu towarzyszy niewygoda, może skutkować pogorszeniem uwalniania mleka z piersi i ogólnym niezadowoleniem dziecka.

  9. Nigdy nie przyciskaj główki dziecka do piersi. Mogłoby to wywołać u niego reakcję obronną. Jedynie dotykaj delikatnie jego główki pod linią uszu.

  10. Prawidłowo przyłożone do piersi dziecko dotyka matki całą powierzchnią swojego brzuszka. Jego bródka, twarz i nos pozostają w kontakcie z piersią. Ssanie dziecka w tej pozycji nie sprawia mamie bólu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *