Niemowlę

4. miesiąc życia Twojego dziecka

Już w trzecim miesiącu życia dziecko zaczyna poruszać się na brzuszku. Jeśli jednak nie stało się tak w przypadku twojego dziecka, nie ma powodów do obaw. Z największą prawdopodobnością będziesz teraz świadkiem jego pierwszych prób podnoszenie główki na ok. 10 skeund. Kiedy położysz dziecko na brzuszku, zaczyna podnosić główkę, zapiera się rączkami i próbuje się poruszać. Za chwilę być może zacznie samo przerwacać się na plecy. Z dużą siłą potrafi już kopać nóżkami, także w trakcie przewijania. Poprzez stopniowe kopanie być uda mu się przesunąć się do tyłu, dlatego należy upewnić się, że o nic się nie zrani. Wystarczy, że przestrzeń nad główką zabezpieczysz np. zrolowanym ręcznikiem lub materiałową pieluszką.

Pozwól mu się bawić

Ważne jest, aby nie przeszkadzać dziecku, jeśli bawi się samo – tylko je obserwuj. Jeśli zaczyna odkrywać świat wokół siebie i bawić się, jest to dobry znak, który pomoże mu szybciej się rozwijać. W pewnych sytuacjach, zwłaszcza kiedy coś nie idzie po ich myśli, dzieci mogą reagować nerwowo. Obserwuj dziecko, a szybko odkryjesz, co się mu podoba, a co nie.

Żywność dla niemowląt?

Zgłębiając szczegóły dostępnej na rynku żywności dla niemowląt być może zauważyłaś, że na półkach sklepów pojawiają się produkty z napisem „odpowiednie od 4 miesiąca życia“. Układ pokarmowy większości dzieci jest już dostatecznie rozwinięty, aby mógł przyjmować przetworzoną żywność. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz wielu pediatrów oraz położnych zaleca jednak poczekać z pierwszymi przetworzonymi pokarmami do 6 miesiąca życia.

Mleko matki ma dla dziecka wiele korzyści. Zawiera wszystkie ważne witaminy, składniki mineralne, tłuszcze i białka, których dziecko potrzebuje do 6 miesiąca życia. Ponadto badania dowodzą, że u dzieci karmionych w pierwszych miesiącach życia wyłącznie piersią, alergie pokarmowe pojawiają się w mniejszym stopniu. Jeśli mimo tego chcesz zacząć podawać dziecku przetworzoną żywność już w 4 miesiącu życia, skonsultuj to ze swoim pediatrą.

Bezpieczeństwo u mamy i taty

Od 4 miesiąca rozwija się krytyczne podejście do nieznanych osób. W ciągu pierwszych trzech miesięcy obecność obcego człowieka w ogóle dziecku nie przeszkadza. Jednak może się to stopniowo zmieniać. W ramionach mamy lubtaty dziecko czuje się bezpiecznie i śmieje się na wszystkie strony. Kiedy tylko weźmie je na ręce ktoś inny, może dojść do nagłej zmiany. Dlatego jeśli chcesz powierzyć swoje dziecko opiekunce, upewnij się, że miało wystarczająco dużo czasu, aby tę osobę poznać.

W końcu w nocy jest spokojniej

Pomimo, że zasada ta nie obowiązuje u wszystkich, wielu rodziców doczeka się spokojniejszych nocy. Zwiększająca się aktywność ruchowa dziecka może spowodować, że szybciej się zmęczy i łatwiej zaśnie. Jednak nie jest to stuprocentowa zasada.

Żołądek niemowlęcia jest tak mały, że dziecko musi być karmione co 5 –  6 godzin. Ponieważ mleko matki jest łatwostrawne, zwłaszcza dzieci karmione piersią są częściej głodne.

Rozwój mowy

W celu szybszego rozwoju mowy zaleca się mówić z dzieckiem „normalnie“. Nie szkodzi, kiedy czasem zdarzy ci się seplenić, nie może jednak stać się to regularnym zwyczajem. Dzieci są wdzięczne za różne dźwięki i chętnie odkrywają własne możliwości i umiejętności dźwiękowe. Na początku niektóre dzieci tylko z ciekawością słuchają, inne powoli uczą się swoich ulubionych dźwięków, ciągle je powtarzając.

Ponadto warto ciągle bawić się grzechotkami i innymi zabawkami dźwiękowymi. Do zabawy można włączyć zwykłe przedmioty, z których korzystasz każdego dnia. Skrawek papieru, dzwoneczek… Pamiętaj jednak, że dziecko często wkłada wszelkie przedmioty do ust, dlatego należy mu dawać wyłącznie bezpieczne rzeczy.

Z zabawkami dziecko powinno być zaznajamiane stopniowo.

Aby zadbać o ruch i funkcje motoryczne swojego malucha, możesz zabrać go na kurs pływania. Dzieci uwielbiają zabawy w wodzie.

Czego potrzebuje dziecko?

Śpiworki  TUTAJ

Śpiworek w pierwszych miesiącach życia dziecka zapewni mu bezpieczeństwo i zdrowie. Stanowczo zmniejsza się ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Ponadto dziecko otoczone jest przyjemnym ciepłem.

Maskotka TUTAJ

Pluszowa czy materiałowa zabawka – kocyk – jest  kombinacją delikatnego pluszaka i miękkiej tkaniny. W tym wieku jest idealny. Dziecko może się do niego przytulać, ale także się nim bawić. Pluszowe zwierzątka odgrywają w psychice dziecka ważną rolę, dostarczają bowiem naszym maluchom poczucia bezpieczeństwa.

Smoczki TUTAJ

Dzieci mają silną potrzebę ssania. Smoczków powinno się używać tylko wtedy, kiedy dziecko jest karmione piersią. Smoczek pomaga uspokoić malucha. Aby uniknąć zgubienia smoczka, warto zaopatrzyć się w praktyczny łańcuszek, do którego można go przyczepić.

Rozwój dziecka w skrócie

Wzrost

 • Stopniowe powolne przybieranie na wadze
 • Zwiększenie wagi ciała o ok. 600 g
 • Średnia waga ciała 6400 g (dziewczynki), 7000 g (chłopcy)
 • Zwiększenie wzrostu o 3 – 4 cm
 • Rozmiar ubranek 56 – 68
 • Obwód główki 38 – 42 cm

Rozwój zmysłów

 • Rozwój widzenia przestrzennego
 • Zainteresowanie kolorowymi przedmiotami
 • Lepsze postrzeganie kierunku dźwięków

Rozwój motoryczny

 • Przewracanie się z brzuszka na plecy
 • Poprawa koordynacji rąk i wzroku

Rozwój mowy

 • Pierwsza faza gaworzenia (dziecko już nie tylko krzyczy, ale wydaje pierwsze dźwięki)
 • Zaczyna rozumieć ton dźwięku

Ruch

 • Masaże dziecięce, pływanie

Żywność

 • Mleko matki a jeśli mama karmić nie może mleko modyfikowane

Sen

 • Około 15 godzin snu dziennie
 • Indywidualny harmonogram snu i czuwania

Ważna data

 • Wizyta kontrolna u pediatry w trzecim lub 4 miesiącu
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *