Prawa ręka na zakupach

2. urodziny, czyli co Cię czeka i pomysły na prezenty

Zarówno pierwszy rok życia waszego maleństwa jak i ten drugi przynosi wiele zmian. Twój maluch nauczył się chodzić, biegać a tak naprawdę jest szybki jak błyskawica. Umie rysować, zaczyna pięknie mówić i nawet już może Ci pomóc w pierwszych małych domowych czynnościach. Jakby tego wszystkiego było mało wyrosły mu już wszystkie zęby z większymi lub mniejszymi trudnościami. I właśnie to wszystko zasługuje na świętowanie.

Co Cię czeka?

Gdy dziecko kończy 2. rok zaczyna powoli “chwytać” rytm. Na pewno już zaobserwowałaś, że twoje dziecko lubi tańczyć i grać na dowolnym instrumencie. Dzięki temu rozwijają się zdolności motoryczne dzieci. Zachęcaj swojego maluszka do takiej zabawy, możesz nawet próbować kołysać się w rytmie razem z nim. Dziecko będzie naśladować Twoje ruchy i razem spędzicie miło czas.

Z czym poradzi sobie dwuletni maluch?

  • Dwuletnie dziecko umie biegać (nie wie jeszcze jak zwalniać i skręcać w biegu)
  • Łatwo ukucnie i samo wstanie.

Zdolności motoryczne w wieku dwóch lat

  • Do drugiego roku życia dziecko powinno nauczyć się przewracać pojedyncze strony w książce
  • Powinno umieć założyć skarpetki, czapkę albo spodnie na gumce
  • Potrafi nacisnąć klamkę i otworzyć drzwi (łatwiej otworzyć je od siebie)
  • Może postawić wieżę z 4 klocków

Co może zrobić z Twoją pomocą?

Koszulkę albo sweterek założyć przez głowę, przód i tył musisz kontrolować sama, tak samo jak zakładanie rękawków.

Podobnie z zapinaniem zamka – rozpiąć i zapiąć, ale zapinanie guzików to cały czas jeszcze wyzwanie.

Pomysł na grę

Jako zabawę zaproponuj dziecku, aby najpierw samo wybrało sobie ubranko, które potem spróbuje założyć. Pamiętaj, żeby wyposażyć się w cierpliwość i zaplanować więcej czasu na samo ubieranie przed wyjściem z domu :)

Osobowość dziecka

Twoje dziecko może z wielką ochotą pomagać innym albo chcieć robić wszystko samemu. Może się złościć, gdy będziesz chciała w czymś go wyręczyć. Nawet jeśli samo nie umie jeszcze tego zrobić. Bądź cierpliwa.

W tym wieku już zaczyna kształtować się charakter. Dziecko może przejawiać cechy lidera albo zupełnie odwrotnie, być uległe i spokojne. Maluszek może być beztroski albo ostrożny – dziewczynki często są bardziej opiekuńcze i ostrożne, szczególnie podczas zabawy z lalką. Może umieć przyjmować krytykę lub reagować płaczem.

Poczucie odpowiedzialności

Pokaż swojemu dziecku jak radzić sobie z problemami. Pamiętaj, że dziecko trzeba uczyć już od małego. Co to znaczy? Przydziel mu pierwsze obowiązki, takie które jest w stanie wykonać, np. posprzątać zabawki przed pójściem spać itd. Nie popędzaj go, daj mu tyle czasu ile potrzebuje na te nowe zadania. Gdy poprosi Cię o pomoc, oczywiście pomożesz, a od niepowodzeń odwróć uwagę, aby nie zniechęcać. Następnym razem na pewno się uda.

W tym wieku Twoje dziecko ucieszy się z zabawek i gier przy których musi trochę myśleć. Spodobają mu się zadania, w które będą rozwijać wyobraźnię i pokażą jak wygląda świat dorosłych.90908

Kilka pomysłów na prezenty, które mogą się wam spodobać:

Klocki klik

Zabawki edukacyjne klik

Puzzle klik

Książeczki klik

Kredki do wanny klik

Zabawki muzyczne klik

Akcesoria do karmienia klik

Pamietajcie, aby spędzić ten dzień beztrosko i spokojnie. Bo chyba największym prezentem jest usmiechnięta i szczęśliwa mama, która z nową energią rozpocznie kolejny dzień :)

Produkty zawarte w artykule znajdziesz tutaj:

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *