Niemowlę

5. miesiąc życia Twojego dziecka

Do tej pory okazywanie uczuć i efektywne komunikowanie się z dzieckiem mogło być dość trudne. Maluszek swoją miłość i przywiązanie okazywał przede wszystkim poprzez wyciąganie rączek, a gdy rodzice się oddalili, smutek demonstrował poprzez płacz.

Lepszy słuch

Już w brzuchu mamy maleństwo trenowało swój słuch. W realnym świecie na początku klasyfikowanie dźwięków nie było jednak łatwe. Od 5. miesiąca dzieci zaczynają poznawać, skąd pochodzą pojedyncze dźwięki.

Lepszy wzrok

Wzrok dziecka także cały czas się rozwija. Potrafi już zauważyć również małe przedmioty, które poruszają się szybciej i stara się je obserwować.

Potrafi rozpoznawać różne odcienie pastelowych kolorów.

I jeszcze lepsza komunikacja

Oczywiście, dziecko w 5. miesiącu jeszcze nie posiada zdolności mówienia. Ale zauważ, jak cały czas rozszerza się jego repertuar dźwięków. Wiele dzieci używa konkretnych dźwięków w określonych sytuacjach.  Dzięki temu porozumiewanie się jest dużo prostsze.

Dziecko jest w połowie „pierwszej fazy gaworzenia”. Wydaje dźwięki niezwiązane z ojczystą mową. Niektóre dzieci ulubiony dźwięk powtarzają przez cały czas, aby go doprowadzić do doskonałości i dopiero później znajdują nowy.

Nawet niesłyszące dzieci do 6. miesiąca gaworzą. Aby wspierać rozwój mowy, regularnie rozmawiaj z dzieckiem, opowiadaj mu coś itp. Z pewnością już zauważyłaś, że dziecko reaguje pozytywnie na Twój głos.

Do rozwoju słuchu polecane są różne grzechotki, ksylofon, dzwoneczki i inne. Obserwuj, jak dziecko reaguje na różne dźwięki. Jedne mogą go interesować bardziej, inne mogą mu się nie podobać. Słuchajcie muzyki, ale nie zbyt głośno.

W tym okresie dziecko umie dużo lepiej kontrolować swoją główkę. Odkrywa też, że palce na rączkach i nóżkach są znakomitą zabawką. Niektóre dzieci potrafią się już obrócić na brzuszek. Jeśli chcecie wesprzeć swoje maleństwo w tej czynności, kładźcie je regularnie na matę edukacyjną. Wspaniałym towarzyszem może być też pałąk dla dzieci.

Czy to jest już czas na siedzenie?

Zdziwisz się jak szybko poza doskonaleniem wszystkich zmysłów, rozwija się Twoje dziecko pod względem fizycznym. Niektóre dzieci potrafią już chwilę siedzieć. Ale musisz być zawsze blisko, ponieważ dziecko nie kontroluje bioder i mięśni pleców.

Pediatrzy nie zalecają siedzenia w tym wieku. Raczej polecają rodzicom jeszcze trochę poczekać.

Rozwój poszczególnych umiejętności ruchowych jest inny u każdego dziecka. Jedno dziecko najpierw może się nauczyć siedzieć, a później raczkować, a drugie może uczyć się tych samych rzeczy w odwrotnej kolejności. Jeśli masz wątpliwości odnośnie rozwoju ruchowego, zasięgnij porady pediatry lub położnej.

A co z karmieniem?

Powoli zaczyna się pojawiać pytanie o uzupełniające pokarmy dla dziecka. Wielu pediatrów i położnych, tak jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wprowadzanie dodatkowych pokarmów do odżywiania dziecka dopiero po ukończeniu 6. miesiąca. Pamiętaj, że mleko matki jest najzdrowsze i jesli tylko możesz karm dziecko mlekiem z piersi.

Chcesz sama gotować dla dziecka? Rozejrzyj się za odpowiednimi przepisami lub książkami kucharskimi z pokarmem dla najmłodszych i upewnij się, że masz w domu odpowiednią ilość pojemników plastikowych, do których możesz włożyć jedzenie i zamrozić.

Planujesz kupować pokarm? Zobacz tutaj

Co jest potrzebne dziecku?

Aspirator do nosa (KLIK)

System immunologiczny Twojego dziecka nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty i zimno nie oddziałuje na niego dobrze. Dziecko jeszcze nie potrafi samo opróżnić noska, dlatego polecamy mieć w domu pomocnika – aspirator do nosa.

Mata edukacyjna (KLIK)

Jak już pisaliśmy wyżej, mata edukacyjna, ewetualnie mata z pałąkiem, może być znakomitym pomocnikiem w rozwoju Twojego dziecka.

Żywność dla dzieci (KLIK)

W 5. miesiącu układ trawienny jest już na tyle rozwinięty, że polecamy pomału wprowadzać dodatki, na razie tylko kaszki. W 6. miesiącu możesz spróbować dawać kaszkę o smaku owocowym.

Rozwój w skrócie

Wzrost

Wolny przyrost wagi

Zwiększenie masy ciała o około 500 g.

Średnia waga: 6 900 g (dziewczynki), 7 500 g (chłopcy). Zwiększenie wzrostu o 1 – 4 cm. Wielkość ubranek: 62 – 68 cm. Obwód głowy: 40 – 44 cm.

Rozwój zmysłów

Rozwój widzenia przestrzennego, kolorowe rzeczy są przede wszystkim interesujące. Lepiej rozumie, skąd pochodzą dźwięki. Badanie przedmiotów rękoma i buzią.

Motoryczny rozwój

Przewracanie na brzuszek. Lepsza koordynacja rączek i wzroku.

Rozwój języka

1. faza gaworzenia (nie tylko krzyki, ale też pojedyncze dźwięki).

Wolny czas i zabawa

Zabawki do wody, grzechotki, zabawki do powieszenia w wózku. Wspólne kąpiele, masaże dla dzieci, kursy pływania.

Żywność

Przede wszystkim mleko matki (mleko modyfikowane). Po konsultacji z lekarzem pierwsze pokarmy, pamiętaj, że obiadki stałe możesz wprowadzać od 6. miesiąca życia.

Sen

Około 14 godzin dziennie, indywidualny tryb snu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *