Ciąża

Przewodnik ciążowy – 31. tydzień

Dziecko reaguje  na bodźce dźwiękowe ruchem. Większość czasu przesypia. Gdy się budzi, ma otwarte oczy. Ty, przybierasz na wadze, a brzuszek zaczyna Cię ograniczać podczas wykonywania wielu czynności.

Co robi maleństwo?

Stale przybiera na wadze, mierzy teraz około 28 cm i waży mniej więcej 1,5 kg. Ma otwarte oczy, zamyka je tylko wtedy, gdy idzie spać. Większość snu to sen aktywny podczas, którego dziecko lekko się porusza i wzrasta częstotliwość pracy jego serca.

Tęczówka ma teraz ciemnoniebieski kolor. Na właściwy kolor zabarwi się dopiero kilka tygodni po porodzie, ponieważ pigment potrzebuje światła. Źrenice się rozszerzają i zamykają w zależności od tego, ile czerwonego światła przenika przez skórę.

W płucach wytwarza się białko tzw. surfaktant, który pomaga w rozwoju płuc po porodzie. Jego obecność zwiększa szansę przeżycia u wcześniaków.

Do terminu porodu dziecko przybierze jeszcze około 2 kg, co oznacza średnio 200 g tygodniowo. Pomarszczona skóra zaczyna się wygładzać z powodu magazynowania tłuszczu. Maleństwo się zaokrągla i staje się bardziej pyzate. W tym tygodniu najczęstszą pozycją ułożenia dziecka w macicy jest pozycja główką w dół.

Ilość wód płodowych wynosi około 800 – 1000 ml i  zaczyna powoli spadać średnio do 600 ml w momencie porodu. Maleństwo połyka wody płodowe i siusia do nich. Wody płodowe cały czas się zmieniają.

Co się dzieje z Tobą?

Może Ci się wydawać, że zapominasz o wielu rzeczach i jesteś roztargniona. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ Twój mózg zajmuje się teraz sprawami innymi niż lista zakupów. Zaczynasz przygotowywać się psychicznie do porodu.

Większe krążenie krwi w ciele może powodować nieprzyjemne przypływy gorąca. Zimą to nie stanowi problemu, ale latem może być bardzo nieprzyjemne. Wiesz, jak przygotować się na upały, gdy jesteś w ciąży? Nie zapominaj o rozsądnym ochładzaniu się i wybieraj przede wszystkim  lekkie i oddychające ubrania z naturalnych tkanin.

Poza bólem pleców i splotu miednicznego, który przygotowuje się do porodu, w tych dniach ciąży mogą zacząć Cię męczyć bóle w klatce piersiowej. Jest to spowodowane kopaniem i rozciąganiem się maleństwa, które wyciąga nóżki w górę.

Nasilają się skurcze lub skurcze macicy Braxtona-Hicksa. Mogą być nieco bolące, trwają około pół minuty, ale w odróżnieniu od właściwych skurczy porodowych, są nieregularne i nie mają wpływu na rozwarcie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *