Lifestyle

5 największych błędów wychowawczych

Każdy rodzic stara się wychowywać dzieci jak najlepiej i nigdy świadomie nie działa na ich niekorzyść. Czasem jednak właśnie te najlepsze intencje mogą zmienić się w poważne błędy wychowawcze, które rzutują później na całe życie dziecka.

Przyjrzyj się tym 5 punktom i dowiedz się, czego unikać.

1. Nie używaj miłości do osiągania celu

Zranisz dziecko, jeśli odbierzesz mu swoją miłość. Przecież powinniśmy kochać dzieci takimi, jakie są. Absolutnie i bezwarunkowo. Jeśli stawiasz dziecku warunki, dajesz zadania, za które nagrodą miałaby być Twoja miłość (np. mówiąc „jeśli nie posprzątasz, nie będę Cię już lubić”), uczysz je, że na uczucia rodzica musi sobie zasłużyć. Przez to w przyszłości może mieć problem z zaangażowaniem i odczuwaniem. Miłość kojarzyć mu się będzie z zadaniami, z czymś, co można kupić.

Nie bądź obojętny w stosunku do malucha. Okazuj mu czułość oraz doceniaj, gdy on stara się pokazać swoją miłość.

2. Nie zapominaj o pieszczotach

Większość dzieci potrzebuje kontaktu fizycznego i pieszczot. Jest to najlepszy sposób na okazanie rodzicielskiej miłości. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i pewności, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Przytulanie, głaskanie, łaskotanie, trzymanie za rączkę zbliżają rodzica i dziecko, budują więź. Już od małego możesz okazywać maluchowi miłość i troskę, np. poprzez delikatny masaż. Na rynku dostępne są delikatne olejki do masażu dla dzieci, np. marki SebaMed.

Jeśli nie nauczysz dziecka tej bliskości, w przyszłości może stać się oschłym i zimnym człowiekiem nie potrafiącym okazywać uczuć.

3. Nie odreagowuj złego nastroju na dziecku

Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasze nastroje bardzo wpływają na wychowanie dziecka. Zdarza Ci się, że po powrocie do domu po ciężkim dniu, gdy nie masz siły, po prostu pozwalasz dziecku robić, co chce? Albo na odwrót, zakazujesz mu wszystkiego? Lub najpierw pozwolisz, a później zakażesz, w zależności od nastroju?

Wydaje się to głupie, ale czasem pewne rzeczy robimy nieświadomie, bez przemyślenia. Dziecko natomiast w żaden sposób nie jest w stanie zrozumieć takich decyzji, ma w główce mętlik.

Zachowując się w ten sposób nie uczysz go zdecydowania i konsekwencji – wręcz przeciwnie. Pokazujesz, że dane słowo nie ma znaczenia, a negatywne emocje można odreagowywać na bliskich.

4. Wspieraj dziecko i ufaj mu

Chyba każdy dobrze wie, jak źle się człowiek czuje z tym, że ktoś mu nie ufa i nawet się z tym nie ukrywa. Chcesz, by Twoje dziecko doświadczyło tego i to od Ciebie? Pozwól mu samemu zbierać doświadczenia. Nadzoruj, ale daj poczucie pewnej wolności. Niech zbiera własne doświadczenia, uczy się na błędach.

Niedostatek wolności i zaufania ze strony rodziców może skutkować w przyszłości zaniżonym poczuciem własnej wartości i brakiem pewności siebie.

5. Nie bądź przesadnie rygorystyczna

Oczywiście dzieci potrzebują pewnej ręki i wypracowanej rutyny, nie można jednak przesadzać. Autorytatywne zachowania, brak zainteresowania potrzebami dziecka i jego zdaniem może powodować frustrację i poczucie niesprawiedliwości. Zbyt duża swoboda także nie jest zalecana, ponieważ rzadko idzie w parze z cieszeniem się autorytetem. Najlepiej zachować równowagę, by znaleźć złoty środek.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *