Nowoczesny rodzic

Masz za dużo mleka?

Gdy niektóre mamy martwią się niedostatkiem mleka i starają się pobudzić laktację, inne mają go tyle, że nie wiedzą co z nim robić.

Wiedziałaś, że jeśli masz za dużo pokarmu, możesz go przekazać dalej? Dowiedz się więcej na temat warunków, jakie musi spełnić dawczyni i drogi, jaką przechodzi mleko.

Mamka, jako zawód już praktycznie przestał istnieć w Polsce. W niektórych krajach, np. w Czechach został zakazany, ze względu na choroby przenoszone wraz z mlekiem matki. Wiele źródeł donosi, że w Polsce na czarnym rynku kwitnie handel ludzkim mlekiem.

Obecnie w pewien sposób funkcję mamki sprawują laktaria lub banki mleka. Pierwsza instytucja funkcjonuje zazwyczaj przy szpitalach, a darowane mleko wykorzystywane jest na potrzeby placówki, przede wszystkim wcześniaków. Banki mleka istnieją na razie w Toruniu i w Warszawie, mają powstać również we Wrocławiu, Opolu i Krakowie.

Kto może zostać dawczynią?

Przede wszystkim musi to być matka, która ma naprawdę sporą nadwyżkę mleka. Ważne jest regularne oddawanie małych ilości, choć banki krwi przyjmują większe ilości jednorazowo.

Pierwszym zasadniczym pytaniem, na które musisz odpowiedzieć jest to czy miałaś kiedyś pozytywny wynik testów na:

 • HIV-1
 • HIV-2
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
 • HTLV-1
 • HTLV-2
 • kiłę

Jeśli tak, nie możesz zostać dawczynią. Ponadto powinnaś przejść badania pod kątem niektórych infekcji i poddać się dokładnemu wywiadowi lekarza. To, co dla Twojego dziecka karmionego Twoim mlekiem, jest niegroźne, dla innego dziecka może stanowić zagrożenie.

Inne warunki, które musi spełniać potencjalna dawczyni:

 • musi mieć dziecko nie starsze niż 6 miesięcy. Wiąże się to z tym, że przez pierwsze pół roku karmienia pokarm matki zawiera najwięcej cennych składników odżywczych.
 • nie może palić papierosów, spożywać alkoholu, więcej niż 3 kaw dziennie ani przyjmować narkotyków
 • nie może należeć do grupy osób, które miały przetaczaną krew lub transplantację organu w okresie krótszym niż w ciągu ostatnich 12 miesięcy
 • nie może należeć do grupy osób, które urodziły się lub podróżowała do krajów,takich jak: Kamerun, Kongo, Czad, Gabon, Niger, Nigeria,
 • nie przebywała w Wielkiej Brytania dłużej niż 3 miesiące

Twoje mleko może pomóc

Mleko, które oddajesz do banków mleka lub laktarium przeznaczone jest do żywienia wcześniaków i chorych dzieci znajdujących się pod intensywną opieką. Jak już wspomnieliśmy, istnieje czarny rynek handlu mleka, jednak nie obowiązują na nim żadne normy bezpieczeństwa, a ryzyko zarażenia malucha ciężkimi chorobami jest ogromne. Poza tym ceny mleka przy nielegalnej sprzedaży wahają się od 10 zł za 100 ml do 100 zł za 200 ml i zatem koszt wyżywienia dziecka jest niezwykle wysoki, a zagrożenie duże. Jeśli nie masz wystarczająco dużo pokarmu i zastanawiasz się nad zakupem mleka na czarnym rynku nie ryzykuj. Lepiej karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, niż narazić je na poważne problemy zdrowotne.

W Polsce pierwszy Bank Mleka powstał 28.03.2012 r. w Warszawie, ale propagowanie świadomego macierzyństwa i karmienia piersią skutkuje coraz większym zainteresowaniem tym tematem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *