Nowoczesny rodzic

5 rad, jak uśpić żywiołowe dziecko

Masz w domu „hiperaktywnego” rozrabiakę, dla którego pora spania jest najbardziej znienawidzoną częścią dnia? Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które mogą ułatwić proces usypiania.

Najpierw jednak pomyślmy:

Dlaczego Twoje dzieciątko może mieć problemy z zasypianiem?

1. Nie jest dość zmęczone.

Tak, powód może być nawet tak prosty. Niektóre zbyt energiczne maluszki nie potrzebują tyle samo snu, co inne. Z tego powodu nie zawsze zasną bez problemu, gdy położymy je do łóżeczka.

2. Potrzebuje więcej czasu i prywatności.

Jeśli Twoje dziecko ma raczej introwertyczną osobowość, może potrzebować więcej czasu, zanim uda mu się usnąć. Możesz również spróbować pozwolić mu zasypiać w samotności. A nuż pójdzie mu to lepiej.

3. Mózg nie chce się wyłączyć.

Zbyt energiczne dzieci często skarżą się swoim rodzicom: „Mój mózg nie pozwala mi spać” albo „Mój mózg nie chce się wyłączyć”.

bo2

Jak pomóc swojemu żywiołowemu szkrabowi zasnąć?

  1.  Relaks zamiast usypiania

Spróbuj skoncentrować się bardziej na poobiednim lub wieczornym relaksie, niż na samym procesie usypiania. Im bardziej Twój dzieciaczek stara się zasnąć, tym trudniej mu to pójdzie. Nie upieraj się, że teraz przyszła pora na drzemkę i koniec. Raczej konsekwentnie trzymaj się tego, że teraz jest pora na leżenie w łóżeczku, żeby w spokoju i ciszy sobie odpocząć. Słuchajcie razem spokojnej muzyki albo oglądajcie obrazki w książeczce. Wszystko jednak musi odbywać się w łóżeczku.

  1. Do łóżeczka z wyprzedzeniem

Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na przejście z trybu dziennego na tryb nocny. Jeśli wyruszycie do łóżeczka wcześniej, mózg powoli się wyciszy i przygotuje do snu. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku introwertyków. Ten czas dziecko powinno spędzić samotnie, nie na rozmowach z rodzicami lub rodzeństwem.

  1. Zrób albo zakup „namiot łóżeczkowy”

Zbyt energiczne dzieciątko może mieć problemy z zasypianiem z powodu bogatego świata wewnętrznego, jak również z powodu rozpraszającego otoczenia. W pokoiku otacza je zbyt wiele wzruszeń, dźwięków, wspomnień. Spróbuj przygotować mu w łóżeczku albo na podłodze dziecięcy namiot z kilku koców. To może pomóc wyeliminować z otoczenia rozpraszające impulsy i dziecko zaśnie łatwiej.

  1. Mózg na przycisk

Oczywiście, że tak łatwo to nie działa. Wiele dzieci wyobraża sobie jednak swój mózg jako urządzenie z przyciskiem, które można łatwo włączyć i wyłącznik. Dlatego możesz zupełnie symbolicznie wyciągnąć wtyczkę od lampki nocnej i powiedzieć: „Teraz Twój mózg jest już wyłączony”. Albo zagrać w grę z udziałem myszki komputerowej i kliknąć dwa razy jakby w główkę dziecka. Jest to bardziej żart, który nie musi zawsze zadziałać, ale warto spróbować.

  1. Zabawy przed zasypianiem

Nie musisz wciąż usypiać dziecka, czytając baśnie. Wypróbuj niektóre z następujących wskazówek:

  •  Liczenie palców na rączkach połączone z masażem
  • Liczenie palców na nóżkach połączone z masażem
  • „Malowanie” palcami na rękach i twarzy dziecka – kojące głaskanie

Nasza rada:

Pamiętaj, że każde dzieciątko wymaga indywidualnego podejścia i na każde działają inne metody. Spróbuj też sama wpaść na to, co najlepiej działa na Twoją kruszynkę.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *