Ciąża

Masaże w ciąży – tak czy nie?

Możesz spotkać się z opinią, że masaże są absolutnie niedopuszczalne w ciąży lub co najmniej nieodpowiednie. Jednakże nie jest to do końca prawdą. Oczywiście, są miejsca, których nie powinno się masować, ale dlaczego miałoby przeszkadzać zaliczenie masażu karku czy nóg?

Masaż to zespół specjalnych ruchów, które wywierają nacisk na tkanki, czyli pracują z mięśniami. W czasie ciąży nie wolno masować miednicy i brzucha, ale poza tym nie jesteś w żaden sposób ograniczona! Czyli obejmują Cię takie same zasady, jak w przypadku wszystkich innych klientów.

Jest potrzebny!

Masaż w ciąży jest potrzebny dosłownie jak sól. Wszak właśnie w tym okresie najbardziej obciążony jest lędźwiowy odcinek pleców, szyja i nogi. Jeśli więc zdecydujesz się na masaż, główna uwaga masażysty powinna być skierowana właśnie na wymienione fragmenty ciała. Komuś może odpowiadać lżejszy masaż, komuś innemu – dokładna praca nad mięśniami. Wszystko zależy od życzenia i wygody przyszłej mamy.

Masaż pleców

Według masażystów największym problemem jest pozycja. Ale przecież profesjonalisty nie powinno nic takiego zaskoczyć, wszak rozwiązanie jest naprawdę banalne. Podczas masażu pleców powinnaś, w normalnych okolicznościach, leżeć na brzuchu, co w zaawansowanym stadium ciąży jest nie tylko niemożliwe, ale również niebezpieczne. Dlatego korzysta się z pozycji siedzącej, ewentualnie leżącej, ale na boku. Ta pozycja nie jest idealna, ponieważ mięśnie nie mogą się wystarczająco rozluźnić. Dlatego lepiej jest poszukać specjalisty, który ma doświadczenie i dostosuje masaż do pozycji kobiety ciężarnej.

Masaż nóg

W tym przypadku przyszłej mamie nie zagraża nawet niewygodna pozycja. Usiądzie na łóżku lub na krześle a masażysta podłoży jej pod plecy poduszkę lub złożony pled. Najważniejsze to znaleźć taką pozycję, która będzie przyjemna i wygodna. Ciężarna kobieta nie powinna leżeć na płaskiej powierzchni na plecach, ponieważ skutkuje to słabym krążeniem krwi i niedostatecznemu zaopatrzeniu dziecka. Przednie strony masuje się bez problemu, podczas masażu tylnej części ud i łydek wystarczy jedynie podkulić nogi. Masaż pośladków odbywa się w pozycji na boku. Nie musisz też unikać masażu wewnętrznych storn ud i stóp.

Głaskanie brzuszka

Celowo nie nazywamy tej techniki masażem, ponieważ jak już powiedzieliśmy, masaż brzucha jest niedopuszczalny w ciąży. Nie mamy na myśli masażu, tylko raczej głaskanie. Ta „terapia” jest bardzo wyjątkowym momentem dla psychiki przyszłej mamy. Równie nieoceniony wpływ ma też na dziecko. Głaskania nie musi wykonywać specjalista. Możesz poprosić partnera. Nie tylko wzmocni to więź między Wami, ale również między przyszłym tatą a dzieckiem. Głaskaj okrężnymi ruchami w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara. Możesz skorzystać ze specjalnych olejków z witaminami A, B i D, które dbają o elastyczność skóry i zapobiegają jej wysuszeniu lub powstawaniu rozstępów. Wiesz, że niektóre olejki potrafią pomóc uspokoić Twoje dzieciątko? Jednak najpierw skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, bowiem istnieją olejki eteryczne, które nie są odpowiednie w ciąży. Należą do niech: cedr, bazylia, jałowiec, majeranek, gałka muszkatołowa, oregano, piołun, pietruszka, drzewo sandałowe, cząber i anyżek.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *