Niemowlę

6. miesiąc życia Twojego dziecka

W szóstym miesiącu życia słuch twojego dziecka jest już rozwinięty prawie w takim stopniu, jak u dorosłego człowieka. Wzrok będzie się jeszcze rozwijać. Większość dzieci w szóstym miesiącu życia bardzo dobrze reaguje już na dotyk i głaskanie. Dziecko zacznie świadomie starać się przyciągnąć twoją uwagę. Będzie próbować, jak daleko może zajść i na co może sobie pozwolić. Także ty możesz wypróbować swoje pierwsze ostrzegawcze NIE.

Wesoła komunikacja

Co prawda komunikacja twojego dziecka z obcymi ludźmi zależy od jego temperamentu, jednak w większości dzieci z radością nawiązują kontakt poprzez gaworzenie. Dziecko wybiera te osoby, które wydają się mu sympatyczne.

Wiele maluchów chętnie obserwuje większe dzieci podczas zabawy. Uwielbiają także naśladowanie dźwięków słyszanych w swoim otoczeniu.

Mała rada – jeśli twoje dziecko jest marudne, wypróbuj nieskomplikowaną, ale skuteczną zabawę: przygotuj (niepełną) szklankę z wodą, słomkę, a zabawa gotowa! Wiele dzieci w tym wieku ubóstwia wizualne i dźwiękowe zabawy, a bąbelki w wodzie na pewno będą się im podobać.

W prawo czy w lewo?

Do tej pory w czasie trenowania obracania się z brzuszka na plecy dziecko nie wybierało świadomie żadnej strony. Teraz jednak zaczyna wyznaczać sobie kierunek i obracać się w stronę zabawek i innych przedmiotów, do których chce dosięgnąć.

Ze względu na to, że niemowlę jest coraz bardziej sprawne ruchowo, stale musisz pamiętać o jego bezpieczeństwie. Niebezpieczne przedmioty przechowuj w miejscach, do których nie może dosięgnąć. Przy przewijaniu zawsze trzymaj go jedną ręką. W przypadku dzieci poniżej 12 miesiąca życia wiele urazów powstaje właśnie z powodu spadnięcia z łóżka lub wysokich miejsc.

Jeśli wydaje ci się, że w czasie przewijania dziecko jest zbyt żywe i ruchliwe, połóż podkładkę do przewijania na podłogę. Natomiast w łożku jako bariery możesz użyć poduszki do karmienia.

Małe rączki, duża ciekawość

Słowo „chwycić“ nabiera w tym okresie zupełnie nowego znaczenia. Dzieci do 12 miesiąca życia poznają swoje otoczenia głównie poprzez umiejętność chwycenia przedmiotu i „zbadania“ go, często wkładając go do ust. Koordynacja wzroku i rąk jest w tym czasie całkowicie rozwinięta. Dzieci zaczynają zauważać przyczyny i następstwa różnych zjawisk.

Pierwsze doświadczenia z łyżeczkąISACOU25-3700532115322

Szósty miesiąc dla wielu dzieci jest momentem spróbowania pierwszej kaszki albo pierwszej marchewki lub ziemniaka. Niesie to z sobą dwa niebezpieczeństwa – produkty te podawane są na łyżeczce i smakują zupełnie inaczej niż mleko. W pierwszych miesiącach naturalny odruch dziecka każe mu natychmiast wyrzucić łyżeczkę z buzi. Właśnie dlatego należy zacząć podawać ją stopniowo.

Kolorowe naczynia i pierwszy kubek treningowy potrafią stymulować zabawę i radość z poznawania.

Jak wybrać właściwy kubek? To trudne pytanie, dzieci są bowiem różne. Podobnie jak przy wyborze odpowiedniego smoczka, najlepiej wypróbować więcej kubków i sprawdzić, który najbardziej odpowiada maluchowi. W czasie podróży praktyczne są kubki z ochronnym zamknięciem zapewniającym szczelność.

Wiele dzieci cieszy się, że może jeść przy stole z resztą rodziny i patrzeć na świat ze swojego krzesełka. Krzesełka powinnaś używać tylko w przypadku, jeśli dziecko potrafi w nim bezpiecznie siedzieć bez twojej pomocy.

Problemy ze snem

Około 3 i 4 miesiąca życia sen w nocy staje się stabilniejszy i dziecko nie budzi się przez kilka godzin. Jednak w 6 miesiącu spokojne noce mogą zostać zaburzone, a przyczyn może być kilka, np.:

  • Choroba
  • Nieodpowiednie miejsce do snu
  • Dzień pełen wrażeń
  • Ból dziąseł
  • Usiłowanie wypróbowania nowych ruchów także w nocy
  • Staraj się dotrzymwać harmonogramu snu i usuń wszelkie czynniki, które mogą przeszkadzać w spokojnym śnie.

Zabawa, zabawa, zabawa

Ruchowe i językowe umiejętności sprawiają, że dla dziecka nastaje okres pełen aktywności i zabawy. Prawie każdego dnia odkrywa nowe i ciekawe możliwości. Dziecko uwielbia różne zabawy. To czas na pluszowe zwierzątka, baloniki, gry dźwiękowe, pierwsze książki obrazkowe i inne.

Czego dziecko potrzebuje?

Suplementy diety

To czas na stałe posiłki. W zależności od wieku dziecka – różne pokarmy zawierają różne dodatki, jak owoce, warzywa, zboża, mięso i ryby. Stopniowo zapoznawaj dziecko z nowymi smakami. Wszystkie pokarmy zawierają dostateczną ilość witamin i składników odżywczych. Możesz także wybrać pokarmy jakości BIO.

Przygotowanie jedzenia

Wielu rodziców pragnie przygotowywać pierwsze pokarmy dla swoich dzieci w domu. Użytecznym pomocnikiem w tym momencie staje się garnek do gotowania na parze oraz mikser, dzięki którym przygotowanie jedzenia jest proste i szybkie. Najpierw poddusisz warzywa w garnku, a następnie rozmiksujesz w mikserze. Możesz także wypróbować urządzenie wielofunkcyjne.

Naczynia

Praktycznym sposobem na uniknięcie gotowania posiłków każdego dnia jest zamrażanie kilku porcji. Idealne sprawdzą się tu „pudełka“ na jedzenie, które możesz wykorzystać także podczas spaceru, na wycieczce lub w podróży.

6 miesiąc życia w skrócie

Wzrost

Zwiększenie wagi i długości.

Odchylenie od normy wagi może być aż o 800 g.

Średnia waga 7 300 g (dziewczynki), 7 900 g (chłopcy).

Rozmiar ubranek 62 – 74.

Obwód główki 42 – 46 cm.

Rozwój zmysłów

Postrzeganie i reagowanie na bardziej oddalone dźwięki i przedmioty.

Poznawanie przedmiotów za pomocą obu rąk i ust.

Rozwój ruchowy

Obracanie się z brzuszka na plecy i na odwrót.

Rozwój mowy

Przejście do drugiego etapu gaworzenia – naśladowanie dźwięków i głosek.

Czas wolny i zabawy

Książki, grzechotki, piłki i inne.

Wspólne kąpiele, kursy pływania.

Jedzenie

Mleko matki lub mleko modyfikowane.

Początek podawania pierwszych pokarmów.

Sen

Około 14 godzin snu dziennie, indywidualny harmonogram snu (także w nocy).

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *