Ciąża

7 najczęstszych objawów ciąży

Jakie są najczęstsze objawy ciąży? Należysz do kobiet, które niemal od pierwszej chwili wiedzą lub wiedziały, że są w ciąży, czy długo nie miałaś pojęcia o swoim stanie, ponieważ ciało nie wysyłało żadnych sygnałów?

Obecnie mamy szereg nowoczesnych metod, pozwalających wykluczyć albo potwierdzić ewentualną ciążę. W razie pierwszych wątpliwości możemy zakupić któryś z dostępnych testów albo po prostu umówić wizytę u ginekologa, który bardzo szybko i zwykle ze stuprocentową pewnością stwierdzi, czy oczekujesz dziecka czy nie. Często podobne do ciążowych sygnały może wysyłać nasze ciało wtedy, kiedy staramy się o dziecko, nie wiedzie się nam to, ale nasza psychika pracuje intensywnie i wpływa na reakcje organizmu. Przed spodziewaną miesiączką również ciało może nas “oszukać”. Przeczytaj, jakich siedmiu najczęstszych objawów ciąży może spodziewać się przyszła mama.

1. Brak miesiączki

Większość kobiet zacznie interesować się kwestią ewentualnej ciąży w chwili, gdy spóźni im się albo nie pojawi wcale regularna miesiączka. To absolutnie pierwszy impuls do tego, by zakupić test ciążowy i kontrolować, czy nie pojawią się również inne sygnały. Brak miesiączki nie musi być jednak pierwszym objawem. W trakcie pierwszego trymestru zdarza się, że kobieta nieznacznie krwawi lub nawet normalnie miesiączkuje.

2. Nudności i wymioty

Szczęśliwsze kobiety odczuwają nudności jedynie rano i mogą wymiotować. Inne z kolei mają „żołądek na wodzie”. Niewielki odsetek kobiet przez cały dzień odczuwa nudności, które trwają do zaawansowanego stadium ciąży. Podobnym stanom towarzyszy również wzmożone wytwarzanie śliny.

3. Zmęczenie i bóle głowy

Pierwszy trymestr bywa dla kobiet bardzo trudny. Ich ciało się zmienia a uczucie zmęczenia jest nie do pokonania. Niekiedy mogą pojawić się nieprzyjemne bóle głowy. Najbardziej prawdopodobne jest to, że za wszystko odpowiada wzrost poziomu hormonów ciążowych.

isifa-125563423

4. Wrażliwe i bolące piersi

Nagle mogą odczuwać nieprzyjemny dyskomfort w piersiach, jak ból czy zwiększona wrażliwość. Niekiedy piersi mogą się wyraźnie powiększać, brodawki ciemnieją i pojawiają się żyłki.

5. Bardzo wrażliwy węch

Kobiety są zdezorientowane, ponieważ nagle czują zapachy, których nigdy wcześniej nie rejestrowały. Wszystko im śmierdzi i zaczynają im przeszkadzać zapachy, które nigdy wcześniej ich nie denerwowały – kawa, woda kolońska partnera lub na przykład ulubiony ser.

6. Nadwrażliwość emocjonalna

Burzliwe zmiany hormonalne wprowadzają kobiety w nieprzyjemne stany. Wszystko staje się zupełnie nieoczekiwane, wzruszające, smutne, doprowadzające do szaleństwa a potem nagle wszystko będzie wydawać się wesołe i zalane słońcem. Będą płakać a uczucie szczęścia będzie przeplatać się z poczuciem kompletnej bezradności.

7. Częste oddawanie moczu

Ciężarne panie muszą liczyć się z tym, że będą częściej odczuwać parcie na pęcherz moczowy, nie tylko w ciągu dnia, ale też w ciągu nocy. Na początku nie chodzi jeszcze o nacisk rosnącego płodna pęcherz moczowy, ale raczej wpływ zmian hormonalnych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *