Nowoczesny rodzic

Pierwszy raz u fryzjerki. Jak to przeżyć bez traumy?

To wciąż jeszcze Twój bobasek czy najmłodszy solista zespołu grunge’owego z lat 90.? Wniosek jest jeden: czas na pierwsze poważne obcięcie włosków.

Obca pani z nożyczkami

Pierwsze domowe strzyżenie masz już za sobą i tym razem zdecydowałaś o pójściu do fryzjerki. Jeśli nie chcesz, by Twoje dziecko przeżyło szok z tego, co nieznane, raczej przygotuj je na tę pierwszą przygodę z włoskami. Niektóre salony mają ustaloną minimalną granicę wieku, więc sprawdź to wcześniej.
Do tej pory ciągle ostrzegałaś maluszka, że nożyczki są niebezpiecznym narzędziem, które może je zranić. Powtarzałaś też, że nie może pozwolić dotykać się obcym ludziom. A nagle sadzasz dziecko na krześle i ono widzi, jak zbliża się do niego obca pani z nożyczkami. Jak więc ochronić dziecko przed traumą? Przeczytaj poniższe rady:

Odpowiedni moment

Zawsze warto wybrać odpowiednią porę. Krótko po jedzeniu lub po obudzeniu. Nigdy przed. Ściągnij ulubioną bajkę swojej kruszynki na iPada. W trakcie strzyżenia dziecko będzie mogło ją sobie obejrzeć. Zapakuj też ulubione przysmaki. Najlepiej takie, które się nie kleją. To na wypadek, gdyby maluszek dostał ataku zrzędzenia podczas strzyżenia.

Przynieś do salonu zbiór ślicznych spineczek

To rada dla mam dziewczynek. Fryzjerka może z radością wczuć się w rolę stylistki. Będzie to dla niej miła zmiana po powodzi trwałych i farbowania.

Pobawcie się we fryzjerkę w domu

Posadź swojego szkraba na krześle, dla większego efektu okryj jego ramiona ręcznikiem, namocz mu włoski i całą zabawę uzupełnij wyjaśnieniem: „Tak samo zrobi jutro ta sympatyczna pani w salonie.”

Wersja próbna

Najmłodsze dzieci nie zawsze lubią niespodzianki. Dlatego weź swojego smyka przynajmniej raz ze sobą do swojego ulubionego salonu. Pozwól mu obserwować, jak ścinają Ci włosy. Może sam się przekonać, że to strzyżenie nie jest wcale tak wielką tragedią.

Czego oko nie widzi…

Poproś fryzjerkę, aby postarała się tak ścinać włoski Twojego brzdąca, aby tego zbytnio nie widział. Zdziwiłabyś się, jak bardzo może dzieci „boleć”, kiedy widzą pasemka swoich włosów spadających na podłogę.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *