Ciąża, Lifestyle

7 sposobów na to jak przeżyć upalne dni w ciąży

Wielkie upały i zaawansowana ciąża to nie jest idealne połączenie. Ciężko Ci się oddycha, nie możesz się ruszać, częściej chodzisz do łazienki, a o podróżowaniu już w ogóle nie ma mowy. Jak przeżyć upały w ciąży podpowie wam dr. n. med. Tereza Hubová.

Przebywaj w cienu

Wysokie temperatury co prawda nie są dla kobiety niebezpieczne, ale mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. Nie powinnaś przebywać na słońcu przed popołudniem, tzn. mniej więcej do 15, ale i  po tej godzinie lepiej przebywać tylko w cieniu. Wiesz, co się może stać, kiedy ciężarna dostanie udaru? „Podczas udaru spowodowanego bezpośrednim działaniem słońca na odkrytą głowę, dochodzi do przekrwienia błon mózgowych. Pojawią się bóle głowy, nudności, osłabienie, wymioty,“ tłumaczy doktorka. Jaka temperatura nie jest bezpieczna dla ciąży i dlaczego? „Wpływ gorąca na ciążę zależy od wysokości temperatury, tego jak długo się utrzymuje oraz fazy ciąży. Najbardziej wrażliwe są wczesne ciąże, kiedy wysokie temperatury mogą wywołać szerokie spektrum strukturalnych i funkcjonalnych defektów, w tym pęknięcia cewki nerwowej.”

Dużo pij

W trakcie ciąży kobieta powinna wypić od dwóch do trzech litrów płynów dziennie, podczas wielkich upałow nawet więcej niż trzy litry. Pozostaje jednak pytanie: Co pić? Dr. n. med. Tereza Hubová radzi: „Najlepsza będzie oczywiście czysta woda niegazowana, ziołowe i owocowe herbatki. Nie powinno się pić gazowanych i słodzonych napojów.”

Sport odstaw na bok

Podczas upałów zrezygnuj ze wzmożonej aktywności fizycznej. Zamiast tego połóż się, daj nogi do góry i odpoczywaj. Mimo wszystko chcesz ćwiczyć? „Ciężarnym nie zaleca się ćwieczenia podczas gorących dni, ale też żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdziły ich negatywnego wpływu na zdrowie matki. Półgodzinny aerobik w temperaturze do 25 stopni Celsjusza z dużą ilością wody nie powinien zaszkodzić ani przyszłej mamie, ani dziecku,” mówi doktorka.

Schłódź się. Wypróbuj zimne okłady.

Możesz chodzić na pływalnię, ale uważaj, abyś się nie przeziębiła. Chciałabyś wiedzieć jak długo możesz pływać i czy pływanie w ciąży to dobry pomysł? Dr. n. med. Tereza Hubová odpowiada: Kobiety w ciąży mogą pływać i nie istnieje żadna zalecana doba pływania – ciężarna może pływać tak długo, jak będzie to dla niej przyjemne.”

Chłodne okłady przyjemnie schłodzą, zanurz nogi do zimnej wody i odpoczywaj.  W torebce możesz nosić różne aerozole oraz co jakiś czas przepłukiwać chłodną wodą twarz, głowę i dekolt. Zimny prysznic też nie zaszkodzi.

Dbaj o swoją skórę

W czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne (słońce, woda, wiatr), dlatego musisz dbać o nią jeszcze bardziej niż wcześniej. Zanim wyjdziesz na słońce zawsze posmaruj się kremem z wysokim filtrem UV. Wiesz, co się dzieje z cerą podczas ciąży i dlaczego jest bardziej wrażliwa? „Dzięki większemu krążeniu krwi i działaniu hormonów cera staje się jaśniejsza i bardziej przetłuszczona. Może też pojawić się trądzik. Powszechnie zdarzają się również różne stopnie hiperpigmentacji, częściej u kobiet o ciemniejszym odcieniu skóry. Hiperpigmentacja najczęściej pojawia się na piersiach, brzuchu i w kroczu, ale może wystąpić również na twarzy. Zaleca się więc nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Plamy poporodowe zwykle znikają lub rozjaśniają się,” mówi ginekolog.

Noś wygodne ubrania i buty

Letnie ubrania powinny być bawełniane, aby ciało się nadmiernie nie pociło. Powinny też być luźne i  przewiewne. Nie zapomnij o nakryciu głowy. Wybieraj kolory, które nie przyciągają promieni słonecznych. A jakie wybrać buty? Doktorka radzi: „Buty z wysokiej jakości materiałów powinny być na lekkim obcasie, z możliwością ustawienia szerokości na podbiciu, aby mogły się dostosować do rosnącego rozmiaru nogi.”

Nogi do góry!

Podczas upałów nogi i kostki mogą być jeszcze bardziej opuchnięte. Jak sobie ulżyć? Daj nogi do góry, najlepiej na noc. Oszczędzaj się i nie przebywaj zbyt długo na słońcu. Opuchlizna nie znika nawet po kilkugodzinnym odpoczynku? „Opuchlizna kończyn dolnych w trakcie ciąży (zwłaszcza zaawansowanej) jest bardzo częstym problemem. Może trwać naprawdę długo, ale nie jest powodem do wizyty u lekarza. Uwagę należy natomiast zwracać na pojawiające się nagle wielkie lub asymetryczne opuchlizny,“ tłumaczy dr. n. med. Tereza Hubová.

Redakcja we współpracy z dr. n. med. Terezą Hubovą.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *