Lifestyle, Starsze dzieci

Wiesz, czego sygnałem są popękane usta u dziecka?

Gorące letnie dni zbliżają się wielkimi krokami. Dzieci, tak samo jak dorośli, powinny być odpowiednio nawodnione. Kiedy zacząć regularnie podawać dziecku wodę? Na jakich zasadach? Po czym poznać, że dziecko ma pragnienie?

Jednym z pierwszych pytań, które zadamy sobie odnośnie prawidłowego nawodnienia dziecka jest: kiedy zacząć podawać dziecku napoje i co będzie najlepsze na początek? Woda?

pítko

“Doskonałym momentem na umieszczenie w dziecięcej diecie płynów innych, niż mleko matki, jest  podczas wprowadzania żywności uzupełniającej. Wtedy matczyne mleko nie jest już w stanie zaspokoić pragnienia dziecka,” mówi specjalista.

Właśnie wtedy zdaniem specjalisty dziecko staje się coraz bardziej aktywne i ciekawskie. “Nie mają już tego instynku samozachowawczego, aby mogły być karmione piersią tak długo, jak wcześniej. Są niczym małe surykatki, które wciąż się wiercą i muszą wszystko widzieć. Spada wówczas zapotrzebowanie na spożycie mleka, które należy uzupełnić wodą.”  

RADA SPECJALISTY:
Wody dla dzieci zostały tak stworzone, aby nie obciążały dziecięcych nerek, są testowane i nie trzeba ich przegotowywać.

Najlepszym napojem, który powinno się wprowadzić do dziecięcej diety na samym początku jest czysta woda źródlana.

Musimy je nauczyć pić, tak samo jak uczymy je wykonywania innych czynności. Możesz wypróbować butelki z różnymi smoczkami, bajki o wodzie albo pokazywać dziecku jak piją wodę różne zwierzątka. Dzieci uczą się obserwując, dlatego powinniśmy pokazywać im, że woda jest dla nas tym najlepszym.”

Woda sama w sobie jest ważna, jednakże nie chodzi tylko o nią. Wodę znajdziesz nie tylko w formie napoju lub mleka, znajduje się również w świeżych owocach i warzywach.

RADA SPECJALISTY:
Dziecko powinno przyjmować 300 – 500 ml wody dziennie.

pacific-babyZapotrzebowanie na wodę wzrasta w zależności od okoliczności.

Wzrasta podczas ząbkowania, upałów, zwiększonej aktywności fizycznej, przy biegunkach, gorączkach oraz po nudnościach i wymiotach. W trakcie choroby czasem trzeba wodę podawać strzykawką lub łyżeczką.”

Doradca żywieniowy zaleca także:

Herbatki ziołowe – nadają się jako suplementy diety przy gorączce, kaszlu, czy katarze.

UWAGA! Soki owocowe (rozrzedzone) – można wprowadzić do diety dopiero dzieciom od 3 roku życia, ale tylko sporadycznie. Unikając soków chronisz swoje dziecko przed próchnicą, otyłością i chorobami metabolicznymi.


Jak poznam, że dziecku chce się pić?

Rozpoznanie pierwszych objawów pragnienia u dziecka jest trudniejsze, niż by się mogło wydawać, ponieważ są takie same, jak przy głodzie i przemęczeniu. Jeżeli więc Twój maluszek jest apatyczny, lepiej skontroluj, czy jest to pragnienie, głód, czy zmęczenie i potrzeba odpoczynku.

Przy długotrwałym niedoborze płynów pojawią się następujące oznaki:

  • suche usta lub czerwone pęknięcia na górnej wardze
  • mało zużytych pieluszek
  • zachrypnięty płacz
  • szkliste oczy
  • suchsze i twardsze stolce

Twoje dziecko ma ochotę na coś innego, niż woda? U nas na Feedo.pl znajdziesz szeroki wybór różnych napojów dziecięcych, które podczas gorących dni możesz mu podawać bez żadnych obaw!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *