Żelazo to niezbędna substancja mineralna, potrzebna do produkcji czerwonych krwinek. Czy Twoje dziecko przyjmuje go w odpowiedniej ilości? Jeśli nie, może to skutkować problemami ze wzrostem a nawet z nauką lub zachowaniem. Kluczowym zadaniem jest zapewnić dziecku prawidłowy pobór żelaza, przede wszystkim w pierwszych trzech latach życia.
Dieta bogata w żelazo
Twoje dzieciątko potrzebuje dziennie około 7 mg żelaza w wieku 0-3 lat życia. Twoim zadaniem jest zapewnić mu tę dawkę, odpowiednio komponując codzienną dietę. Wybierać możesz ze źródeł roślinnych i zwierzęcych. Najcenniejsze są te odzwierzęce, niemniej jednak kombinacja produktów odzwierzęcych i roślinnych ułatwia bobasowi proces wchłaniania.
Odpowiednie dla Twojego dziecka produkty bogate w żelazo:
Pochodzenie roślinne:
- suszone śliwki, rodzynki, figi
- orzeszki ziemne i masło orzechowe
- warzywa liściaste (brukselka, kapusta, brokuły)
- płatki owsiane, makaron, pieczywo pełnoziarniste
Pochodzenie zwierzęce:
- jajka
- tuńczyk, łosoś
- chuda wołowina i wieprzowina
- drób
Połącz żelazo z witaminą C
Witamina C dobrze toleruje się z żelazem i wspomaga jego absorpcję.
Nasze pomysły na kombinacje:
- Płatki śniadaniowe, wzbogacone o żelazo, z sokiem pomarańczowym
- Płatki owsiane z truskawkami i kiwi
- Makaron z brokułami
Co wtedy, jeśli mu te bomby żelaza nie smakują?
Masz w domu wybrednego stołownika, który nie jest zbyt zachwycony mięsem ani pozostałymi, bogatymi w żelazo pokarmami? Rozważ zakup suplementów diety. Najpierw jednak skonsultuj to z lekarzem pediatrą. Ten może także skontrolować poziom żelaza w krwi dziecka.
Nasza tajna rada:
Jeśli chcesz po cichu przemycić do jedzenia odrobinę żelaza, gotuj potrawy dla swojego okruszka w żeliwnych garnkach.
Nie trzeba też przesadzać z mlekiem
Rzecz jasna, nie tylko możesz, ale i musisz zapewnić swojemu dziecku wystarczającą ilość mleka. Ale nie trzeba z nim przesadzać. Może się bowiem zdarzyć, że dziecko zbyt nasycone mlekiem (które niestety nie zawiera żelaza), nie będzie już miało ochoty na nic innego. Jeśli jest już w wieku, kiedy spożywa stałe pokarmy, wystarczą mu 2 lub 3 szklanki dziennie. W ten sposób będzie miało w brzuszku miejsce również na inne, bogate w składniki odżywcze pokarmy.