Nowoczesny rodzic

Mleczne ząbki. 12 oznak, że są w drodze

Trudno jest dokładnie przewidzieć, kiedy wróżka zębuszka zapuka do naszych drzwi. Konkretne objawy mogą jednak zasugerować, że pierwsze ząbki są już w drodze.

Niektóre dzieci reagują na ząbkowanie tak, że są rozdrażnione i przewrażliwione i trudno ukoić ich płacz. Inne uśmiechają się buzią pełną ząbków bez słowa skargi. Dlatego spisaliśmy dla Ciebie najczęstsze objawy, które mogą sygnalizować zbliżającą się walkę z pierwszymi perełkami.

 1.  Ślinienie się. Trudno uwierzyć, ile cieczy może wydostać się z tak małej buzi. Wyrzynanie powoduje jednak produkcje śliny, dlatego mniej więcej od 10 tygodni do 3 – 4 miesięcy buzia Twoje dziecka zmieni się w fabrykę wody.
 2. Wysypka na brodzie lub policzkach. Punkt 1. nawiązuje do punktu 2. Jeśli Twoje dziecko produkuje bowiem nadmierną ilość śliny, mogą pojawić się u niego suche wysypki lub popękana skóra wokół ust, na brodzie czy szyi. Delikatny krem nawilżający powinien ukoić skórę.
 3. Kaszel. Ponownie wrócimy do punktu nr 1. Całe to ślinienie się może bowiem spowodować także kaszel lub duszenie się. Dlatego też te objawy nie muszą od razu oznaczać przeziębienia, grypy lub alergii.
 4. Gryzienie. Nacisk zębów, które starają się przedostać przez dziąsła, przynosi dziecku wiele srogich momentów. Te nieprzyjemne uczucia dziecko może ułatwiać sobie przeciwciśnieniem, czyli gryzieniem własnych paluszków, gumy, grzechotek czy specjalnych gryzaczków, ewentualnie Twoich brodawek, jeśli jeszcze karmisz piersią.

 

Gryzaki

 1. Ból zaognionych dziąseł. Największy ból powoduje pierwszy ząbek, jak również późniejsze żeby trzonowe.
 2. Drażliwość. U niektórych dzieci pojawia się jedynie na kilka godzin. U innych zadomowi się na dłużej. Kilka dni a nawet tygodni.
 3. Brak apetytu. Z jednej strony dzieci, którym wyrzynają się ząbki, marzą o czymś na ukojenie dziąseł. Z drugiej jednak strony te same wrażliwe i obolałe dziąsła zniechęcają je do jedzenia.
 4. Biegunka. Co prawda nie zdarza się często, ale jeśli u Twojego dziecka trwałaby dłużej, z pewnością poradź się pediatry.
 5. Podwyższona temperatura. Zapalenie dziąseł może wywołać lekko podwyższoną temperaturę.
 6. Bezsenność. Wróżka zębuszka nie pracuje tylko za dnia. Kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki Twojego brzdąca, spokojne noce mogą zostać zakłócone i ani Ty, ani dziecko się nie wyśpicie.
 7. Krwawienie dziąseł. Zaognione, podpuchnięte dziąsła mogą też krwawić w czasie ząbkowania. Ulgę mogą przynieść zimne okłady.
 8. Pociąganie za uszy i drapanie twarzy. Dzieci starają się pozbyć bólu w buzi. W tym celu pocierają twarz i policzka albo też zacięcie szarpią swoje uszy.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *