W tym okresie dziecko podejmuje próby raczkowania, czołgania się, przewracania i stawania na nogi, a nawet stawiania pierwszych kroków. W miarę rozwoju ruchowej aktywności dziecka, poszerza się spektrum możliwości, jeśli chodzi o wybór zabawek i gier.
To także czas, kiedy dochodzi do dynamicznego rozwijania się mowy. Dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze głoski. Proces ten warto wesprzeć różnego rodzaju dźwiękowymi zabawkami (KLIK). Odtąd bowiem wśród dziecięcych preferencji dominują gry oparte na poznawaniu i eksperymentowaniu. Dopiero później (od 1. roku życia) gra zaczyna nabierać towarzyskiego charakteru.
Kiedy dziecko ma pół roku, warto zapoznawać je z zabawkami, które stymulują raczkowanie, wpływają na proces akcji i reakcji. Nie należy również zapominać o pierwszych zabawkach do kąpieli.
Gry wspierające rozwój ruchu – raczkowanie
Raczkujące dzieci uwielbiają duże zabawki, które bez trudu mogą chwytać, tarmosić i ciągać na różne sposoby.
W celu ćwiczenia z dzieckiem zdecydowanych ruchów, warto spróbować łatwej zabawy – połóż przed dzieckiem jego ulubioną zabawkę, w takiej odległości, aby nie mogło jej dosięgnąć. Wówczas zacznie podejmować próby dosięgnięcia jej raczkując i wyciągając się.
Koordynację wzrokową i manualną, jak również przewidywanie czy roztropność można trenować poprzez wspólne turlanie ulubionej zabawki. To także dodatkowa okazja, aby poćwiczyć raczkowanie. Ponadto, w tym okresie szczególną sympatią malucha zaczynają cieszyć się zabawki o śmiesznych kształtach i kolorach
Układanki i klocki
Jeśli Twoje dziecko nauczy się już prawidłowo siedzieć, to czas, aby zapoznać je z pierwszymi składanymi zabawkami i układankami z klocków oraz innych ruchomych elementów o różnych kształtach. Niezależnie od pokolenia, maluchy są zapalonymi budowniczymi, dlatego bez wątpienia szybko upodobają sobie ten rodzaj zabawy.
Dzięki składaniu, rozkładaniu czy wkładaniu, dziecko szybko rozwija w sobie technikę manualną, ruchową. Poszerzają się również umiejętności koordynacyjne. Maluch uczy się kontrolować ruch obu rąk, tym samym zaczyna dostrzegać i rozumieć zależność niektórych przedmiotów od siebie.
Układanie elementów czy budowanie z klocków, to także doskonały czas na ćwiczenie mowy i zasobu słownictwa. Naucz dziecko nowych słów, takich jak wysoki, niski, w górę, w dół, ćwicz z nim nazwy kolorów, …
Zabawki rozwijające proces akcji i reakcji
W tym wieku dziecka, warto zapoznać je z zabawką, która ma jakieś ciekawe funkcje, na przykład wydaje dźwięki, świeci czy gra melodie. Pokaż mu, jak działa zabawka i co należy zrobić, aby ją włączyć. Niezwykle wdzięcznym prezentem będzie na przykład mówiący pluszak i zabawki z przeróżnymi guzikami i przyciskami.
Pierwsze zabawki do kąpieli
Podczas niezbędnej wieczornej kąpieli, dziecko może zacząć wykazywać chęci do zabawy. Dzięki zabawkom, kąpiel stanie się dla niego przyjemniejsza. Na początek możesz wybrać klasyczne kaczuszki lub zabawki do kąpieli składające się z kilku elementów.
Zainteresowały Cię zabawki z artykułu?
Sassy Zabawna piłka – TUTAJ
PLAN TOYS Grzechotka do turlania – TUTAJ
Plan Toys Mój pierwszy sorter – TUTAJ
BINO Układanka – Krecik z parasolem – TUTAJ
FISHER-PRICE Ruchome klocki – TUTAJ
Yookidoo Muzyczna torba z melodiami – TUTAJ
SASSY Pingwin w łodzi – TUTAJ