Lifestyle

Jak prawidłowo stosować pieluszki wielorazowe?

Pieluszki wielorazowe to dla Ciebie czarna magia? Męczą Cię już jednorazówki i myślisz nad przejściem na pieluszki materiałowe, ale nie wiesz jak się za ten temat zabrać, by uniknąć niepotrzebnych błędów? Poradzimy Ci :)

Ile pieluszek wystarczy?

P_SU_MSB-5903240348329Oczywistym wydaje się, że należy mieć wystarczającą liczbę pieluszek. Co to  jednak oznacza? Nie chodzi tylko o to, by było ich tyle, abyśmy wytrzymali jakoś od prania do prania, ale również o to, by nie wyeksploatować tych pieluszek. Przy około 24-36 sztukach nie powinniśmy się już o nic martwić. Noworodka na przykład przewija się mniej więcej 10 razy dziennie. Jeśli stosujesz pieluszki jednorazowe i wielorazowe naprzemiennie zapewne będziesz potrzebować troszkę mniejszy zapas.

Należy pamiętać, że wielorazowe nie oznacza niezniszczalne. Po jakimś czasie każdy materiał zostanie wyeksploatowany. Dlatego o ile nie masz większego zapasu lub stosujesz pieluszki gorszej jakości przygotuj się na to, że nowe pieluszki wielorazowe będziesz musiała kupować mniej więcej co 6-9 miesięcy. Jeśli Twój zapas wynosi 10-15 sztuk nie oczekuj, że wytrzyma 2 lata, lecz stale go uzupełniaj.

Możesz kupować ekonomiczne opakowania po 10 sztuk w każdym lub pieluszki-otulacze, w których wymienia się wkładki.

Jak czyścić?

Jeśli już inwestujesz w pieluszki wielorazowe zadbaj o to, by odpowiednio je czyścić. Dzięki temu będą Wam dłużej służyć. Już niejedna mama zniszczyła wszystkie pieluszki (które przecież są EKO!) środkami do dezynfekcji i wybielaczami. Na szczęście wszystkie potrzebne informacje dotyczące prania danej pieluszki znajdują się na metce. Oznaczenie cold wash sugeruje maksymalną temperaturę prania w wysokości 45 stopni, choć pieluszki z kieszonką można zazwyczaj prać w temperaturze 60 stopni.

Wybieraj środki do prania przeznaczone dla wrażliwej skóry dziecka, ale stosuj mniejsze ilości niż wskazują zalecenia na opakowaniu. Pieluszki po około 4-5 praniach zyskują swoją pełną chłonność, która stanowi ich najważniejszą zaletę. Jednak podczas prania należy pamiętać o tym, że z tak chłonnego materiału trudniej jest wypłukać środki czystości. Dlatego właśnie płynu do prania (proszku lepiej nie stosuj!) dodawaj trochę mniej, a całe pranie rozpocząć od płukania lub namaczania, by powstałe zabrudzenia doprały się bez problemu.

BL0572-B22-05905669548083Jak często przewijać dziecko?

Najlepszą częstotliwością byłoby przewijanie co 2-4 godziny, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Sama pieluszka jest w stanie wytrzymać o wiele dłużej, ale niezwykle wrażliwa skóra dziecka nie. Dlatego ważne jest, by regularnie sprawdzać pieluszkę, by mieć pewność, że maluszek nie zostawił w niej dla nas żadnego „prezenciku”.

Jak często prać?

Z pewnością najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zostawienie zabrudzonej pieluszki na kilka dni w ciemnym i zamkniętym koszu na brudne rzeczy. Takie środowisko sprzyja rozwijaniu się pleśni i mnożeniu bakterii. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest traktowanie tych pieluszek z podobną troską, z jaką traktuje się własne ubrania. Pranie co 2-3 dni powinno w zupełności wystarczyć.

Naturalne tkaniny – tak czy nie?

Jest wiele zalet, ale też i wad naturalnych tkanin. Najpopularniejszymi materiałami są bambus oraz bawełna, szczególnie tetra czy flanela. Ich mocną stroną jest dobra chłonność. W porównaniu do pieluszek, które nie są wykonane z naturalnych tkanin, są mniej odporne na pranie, więc eksploatują się szybciej. W dłuższym rozliczeniu mogą się mniej opłacać.

pieluszki wielorazowe

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarzy

  1. Co to za bzdura ze pieluchy wielorazowe wymienia się co 6-9 mc? Moje pieluchy mają 2 lata a niektóre nawet więcej bo zakupiłam je jako używane i obecnie nosi je druga córka i spokojnie starcza dla trzeciego dziecka a może i dłużej. Jak się zainwestuje więcej i kupi porządne pieluchy a nie tanie chinki po 20 zl i dba się o nie należycie to nic się nie zniszczy w pół roku.

  2. ja też czytałam w wielu miejscach, że pieluszki na długo wystarczaja, niekiedy nawet na cały okres pieluchowania. Na pewno więcej trzeba zapłacić ale to i tak się zwróci. A na start można kupić trochę takich (tańszych) a trochę droższych i uzupełniać. Można poszukac na ceneo, allegro czy w sklepach dla malcow. Ja akurat mam w pobliżu mojego osiedla happy babby i da się coś wybrac w dobrych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *