Twój maluch chętnie gaworzy i naśladuje dźwięki. Radość sprawiają mu też proste rymowanki, dlatego zawsze śmieje się, kiedy je recytujesz.
Pierwsze „kroki”
Oprócz piosenek i zabaw możesz zorganizować wspólne ćwiczenia. Delikatnie postaw dziecko na nóżki i trzymaj je. Jeśli go to zainteresuje, możesz powoli zacząć przenosić cięzar ciała z nogi na nogę. Niektóre dzieci są odważniejsze, inne potrzebują więcej czasu. Dotyczy to też samodzielnego siedzenia.
Aby podczas samodzielnego siedzenia właściwie trzymało główkę, nadal potrzeba dużego wysiłku mięśni kręgosłupa i szyi. Przy podejmowaniu pierwszych prób samodzielnego siedzenia upewnij się, że dziecko jest bezpieczne, nie spadnie i nie uderzy się np. o zabawkę znajdującą się w pobliżu. Choć większość zabawek ma zaokrąglone kształty, może spowodować siniaki.
Zabawka, która znajduje się poza zasięgiem rąk dziecka, daje mu motywację do poruszania się i zdobycia celu. Dla niektórych dzieci jest to najlepsza motywacja do ruchu. Mimo, że maluch może wydawać się sfrustrowany, ponieważ nie potrafi dosięgnąć do celu, nie dawaj mu zabawki od razu. Pobudź go, niech stara się dalej. W przyszłości doda to dziecku większej motywacji i chęci do odkrywania świata.
W tym okresie szczególnie interesujące są dla dziecka zabawy w „kukułkę” czy spoglądanie na siebie w lustrze. Stopniowo odkrywa tez magię „prac budowlanych” i układa drewniane klocki według wielkości.
Pierwsze ząbki
Niektóre dzieci już się z nimi zaznajomiły, inne jeszcze na to czekają: pierwsze zęby. Niektórym maluchom ząbki wyszły już w czwartym lub piątym miesiącu. Około siódmego miesiąca spotyka się z nimi większość dzieci i ich rodziców. W tym okresie wielu rodziców zwykło mówić, że śpi tyle, co krótko po narodzinach malucha. Bezsenne noce ponownie są na porządku dziennym. Ból towarzyszący wyrzynaniu się zębów można uśmierzyć różnymi sposobami, jednak nie u każdego dziecka skutkuje to samo.
Pomagają na przykład:
- herbata rumiankowa lub szałwiowa, które działają przeciwzapalnie,
- żucie tkaniny namoczonej w zimnej wodzie,
- masowanie dziąseł z użyciem medycyny domowej – kilkoma kroplami rumianku i łyżką oleju rzepakowego,
- specjalne dziecięce szczoteczki do zębów i gryzaki z chłodzącym nadzieniem,
- zabawa i przyciąganie uwagi dziecka.
Większość rodziców po czasie odkryje, co najbardziej pomaga ich dzieciom. Jeśli zastanawiasz się nad używaniem leków homeopatycznych, skonsultuj to z pediatrą.
Czego potrzebuje dziecko?
Krzesełko dziecięce
Kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, do użycia wchodzi wysokie krzesełko umożliwiające wspólne posiłki przy stołe. Jednak jeśli maluch siedzi jeszcze niepewnie, praktycznym rozwiązaniem jest fotelik samochodowy.
Śliniaczek
Podczas jedzenia wszystko wokół może się pobrudzić. W takich chwilach praktycznym rozwiązaniem są śliniaczki. Na rynku dostępne są śliniaczki wiązane lub zapinane na rzep.
Higiena zębów
Kiedy na świecie pojawią się pierwsze ząbki, ważna stanie się ich pielęgnacja. Dziecięce zęby możesz myć delikatną szczoteczką. Na ból przy wyrzynaniu się zębów pomagają chłodzące gryzaki.
Rozwój w skrócie
Wzrost
- indywidualny wzrost wagi i długości;
- Odchylenie od normy może wynosić nawet 800 g;
- Średnia waga: dziewczynki – 7600 g, chłopcy – 8300 g;
- Rozmiar ubranek: 68 – 74;
- Obwód głowy: 42 – 46 cm;
Rozwój zmysłów
- Zwiększa się możliwość obserwacji obiektów znajdujących się nawet poza zasięgiem rąk.
- Dziecko „bada” przedmioty za pomocą rąk i ust.
Rozwój umiejętności ruchowych
- Obracanie się z pleców na brzuszek i na odwrót;
- Koordynacja rąk i wzroku;
- Możliwość zdobycia zabawki, która nie znajduje sie bezpośrednio w zasięgu rąk dziecka.
Rozwój mowy
- Drugi etap gaworzenia: naśladowanie istniejących głosek.
Zabawy i czas wolny
- Pierwsze książki dla dzieci, grzechotki, piłki;
- Wspólne kąpiele, lekcje pływania;
Jedzenie
- Mleko matki lub mleko modyfikowane;
- Pierwsze posiłki;
Sen
- Około 14 godzin snu dziennie, indywidualny harmonogram snu w dzień i w nocy.
- Sen może zostać zaburzony z powodu wyrastania pierwszych zębów.