Nowoczesny rodzic, Starsze dzieci

Idziemy do przedszkola! Jak się przygotować?

Początki w przedszkolu bywają trudne dla niejednego dziecka a jeszcze trudniejsze dla mamy. Możesz jednak spróbować ułatwić sobie i dziecku te ciężkie momenty. Zwłaszcza poprzez odpowiednie przygotowanie się do wielkiej wrześniowej przygody. Spisaliśmy dla Ciebie kilka rad, jak efektywnie przygotować się do „przecięcia pępowiny”.

Nowe nawyki

Nie tylko w domu. W miarę możliwości postaraj się przyzwyczajać dziecko do tego, że nie zawsze jesteś przy nim. Przyda się kilka weekendów u babci i dziadka, dwa dni u cioci, albo nawet wieczór bez mamy czy samodzielne urodziny u kolegi z podwórka. Przyzwyczajane od małego dziecko do obecności innych osób łatwiej znosi krótkotrwałe rozstanie.

Dobra organizacja

Zorganizuj dziecku dzień. Odpowiednio wcześniej, najlepiej w ciągu lata, staraj się wypełnić dziecku dzień regularnymi zajęciami, takimi jak: wczesne pójście spać, wczesne wstawanie, przygotowywanie się do wyjścia do śniadaniu. Oboje będziecie musieli się do tego przyzwyczaić. W czasie pierwszych wrześniowych dni wstawaj raczej nieco wcześniej, abyś potem nie spóźniła się na ważne zebranie w pracy dlatego, że Twój maluszek zaplanował poranny płacz lub nie chce zjeśc śniadania.

Do tej pory spędzał czas tylko z Tobą, najwyżej z dziadkami czy opiekunką. Teraz będzie w obcym, dużym kolektywie, gdzie panują inne zasady. Wiele dzieci chętnie idzie do przedszkola, dopóki nie przekonają się, że będą tam chodzić codziennie.

Nie strasz swojego dziecka

Absolutnie żadnego straszenia! Straszenie typu: „zobaczysz, w przedszkolu zrobią z tobą porządek!” z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, by Twój maluszek z radością odliczał dni do końca sierpnia. Nawet, jeśli Cię złości, wpędza w obłęd i nie słucha, nie stosuj pogróżek sugerujących, że panie w przedszkolu są surowe i że będą go „ćwiczyć”.

Przygotujcie się na ten wielki dzień

Czytajcie o przedszkolu. Podaruj swojemu maluszkowi książeczkę o przedszkolu (z pewnością znajdziesz kilka fajnych tytułów). Znajdzie w niej obrazki przedstawiające wszystkie czynności, które czekają go w nowym miejscu. Przyjście do przedszkola, przebieranie się, zabawy, obiad, drzemka, mycie, zabawy na zewnątrz, powrót do domu. Sam zobaczy, że koniec końców nie jest to żadna tragedia.

Rozmawiajcie

Opowiadaj mu, jak super jest w przedszkolu. Nie tylko w ostatnim tygodniu przed początkiem szkolnego roku, ale dużo wcześniej. Powtarzaj mu, że pozna tam wiele dzieci w jego wieku, że każdego dnia będą chodzić na plac zabaw albo na spacer, wspólnie czytać i bawić się. Że wszystkie dzieci uwielbiają przedszkole. I że to, że będzie przedszkolakiem oznacza, że jest już dużym chłopcem / dziewczynką.

Popłaczcie sobie. Macie do tego prawo. Zarówno Ty, jak i dziecko. Zwłaszcza w czasie pierwszych dni w pierwszych porannych wędrówek do przedszkola. To naturalne, że po tylu wspólnie spędzonych chwilach będziesz tęskniła na samą myśl o tym, że idziesz je powierzyć zupełnie nieznanym osobom. Że będzie w dużej grupie nieznajomych dzieci. Że nie wiesz, jak sobie z tym wszystkim poradzi.

Nasza rada:

Odliczaj czas do wspólnie spędzonych dni. Zrób kalendarz z kartonowego pudełka. Każdego dnia oderwijcie wspólnie jedno okienko, aż do dnia, kiedy nie będzie musiało iść do przedszkola. Na oderwanym okienku możecie wspólnie napisać lub narysować atrakcje, które miło wspominacie.

Obawy mam przed pójściem do przedszkola

Mamy, które przygotowują swoje dziecko do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej mają często kilka pytań. Jakich?

Kiedy moje dziecko powinno pójśc do przedszkola?

Zalecany wiek to 2,5 – 4 latka.

Co powinien umieć mój malec przed rozpoczęciem przedszkola?

  • Pić z kubka i jeść samodzielnie. W przypadku trzyletnich dzieci wystarczy, że umieją jeść łyżeczką. Na razie nikt nie będzie od nich oczekiwał znajomości kompletnego zestawu sztućców. Dziecko powinno też umieć najeść się w zgiełku wokół.
  • Zapytać o WC. Z pewnością Twój maluszek kontroluje już swoje potrzeby i potrafi załatwić się w ubikacji. Inaczej nie przyjęliby go do przedszkola. Prywatne przedszkola potrafią przymknąć oko na dzieci w pieluszkach. Twój brzdąc jednak prawdopodobnie będzie musiał sygnalizować potrzeby paniom nauczycielkom. To bardzo ważne, by się nie wstydził. Jeśli po zrobieniu kupki nie umie sobie jeszcze poradzić sam, panie nauczycielki pomogą mu w tym.
  • Rozebrać i ubrać się. Wiele dzieci ma na początku problem zwłaszcza z samodzielnym ubieraniem się. Jeśli Twój okruszek jeszcze nie wie, jak zapiąć bluzkę do ostatniego, górnego guzika, powinien przynajmniej umieć ściągnąć i założyć piżamę, ewentualnie ubranie zapasowe lub to cieplejsze, na spacer. Dlatego uzbrój go w najprostsze ubrania, aby mógł łatwo z nimi manewrować. To zwiększy jego szansę na sukces. Wybieraj buty z rzepami i sukienki, które nie wymagają skomplikowanego zapinania i rozpinania, nie mają zwijających się rękawów ani wąskiego otworu na głowę. Nie bój się kupować w ciucholandach. Szczególnie podczas zabaw w piaskownicy i na trawie dzieci najbardziej się brudzą.

– W każdym przedszkolu panie nauczycielki mają inne podejście. W niektórych tolerują braki i niedociągnięcia i rozumieją, że dzieci nie potrafią się jeszcze ubrać na 100%. W innych zaś możesz natrafić na bardziej wymagające podejście i usłyszysz teorię, że nie ma po prostu czasu na ubieranie każdego dziecka z osobna.

– Jeśli Twój malec aż do pójścia do przedszkola walczy intensywnie z ubieraniem się, może akurat właśnie inne dzieci w grupie będą mu świecić przykładem a on będzie chciał im dorównać. To przecież w przedszkolu, czyli często pierwszej większej grupie dzieci, wiele dzieci uczy się nowych umiejętności. Niezależnie od tego, czy dziecku sprawia problem ubieranie się, jedzenie czy mówienie i dłuższy pobyt wśród równych sobie, może tam osiągnąć duże postępy. Jeśli nie słucha poleceń w domu, możliwe, że w przedszkolu będzie!

Co powinnam zapakować dziecku do plecaczka?

Każde przedszkole rozwiązuje to indywidualnie, więc personel z pewnością Cię o tym poinformuje. Do podstawowego wyposażenia należą zwykle kapcie, piżama, odzież na zapas, mydło, ręcznik, szczoteczka do zębów, papier toaletowy i chusteczki. Możesz też zapakować mu płaszczyk przeciwdeszczowy i ulubionego pluszaka, aby zapewnić mu słodszą drzemkę.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *