Wszędzie możesz przeczytać, że dla małych dzieci herbaty są najbardziej odpowiednim napojem. Ale istnieje tyle ich rodzajów! Którą wybrać, abyś nie zaszkodziła dzidziusiowi? Kiedy należy podawać herbatę? I czy powinnaś ją słodzić, czy nie?
Zaletą herbat jest to, że możemy wybierać naprawdę z ogromnej ilości rodzajów. Ten napój nie tylko potrafi ugasić pragnienie, ale jest również smaczny, zawiera mało kalorii i znakomicie pomaga na różne problemy. To wszystko sprawdza się nie tylko u dorosłych, ale w pewnym stopniu także u naszych najmłodszych pociech. Dzieci bowiem nie mogą pić wszystkich rodzajów – niektóre mogłyby im nawet wyrządzić krzywdę!
Kiedy zacząć podawać herbatę?
Zależy od tego, czy Twoje dziecko jest karmione wyłącznie piersią czy nie. Bobasy mogą pić herbatki od drugiego miesiąca życia, ale jeśli są karmione piersią, inne płyny są zbędne. Mleko mamy dostarcza im bowiem wystarczającej ilości pokarmu i płynów. Pediatrzy nie zalecają w tym wieku innych płynów również dlatego, że dziecko mogłoby być zdezorientowane i z tego powodu zacząć odmawiać ssania piersi.
Picie z butelki za pomocą smoczka jest dla nich bowiem o wiele łatwiejsze. Ponadto, mimo że herbaty zawierają minimum kalorii, potrafią dziecku zapełnić żołądek tak, że nie odczuwa głodu. W ten sposób mogłabyś łatwo zaburzyć rytm karmienia.
Oczywiście istnieją wyjątki, np. jeśli dziecko cierpi na biegunki, wymioty, gorączkuje itp. W takich przypadkach lekarz może zalecić uzupełnianie płynów, aby nie doszło do odwodnienia.
Jeśli jednak dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, trzeba – zwłaszcza w okresie letnich upałów – uzupełniać też inne płyny. Bez obaw możesz zaproponować dziecku herbatę w chwili, kiedy zaczniesz mu serwować pierwsze stałe posiłki. Jeśli nie jesteś pewna, możesz na początku podawać mu przegotowaną wodę niemowlęcą a herbatę serwować jedynie jako miłe urozmaicenie lub jako „lek” na przeziębienie, ból brzuszka itp. Zazwyczaj lekarze zalecają na początek herbatę z kopru włoskiego. Ta dzieciom smakuje i pomaga im z bólami brzuszka i wzdęciami. Mogą ją pić także karmiące mamy.
Którą herbatę możesz wypróbować?
- Z kopru włoskiego – bardzo smakuje dzieciom, ponieważ ma naturalnie słodkawy smak. Pomaga na wzdęcia.
- Miętowa – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe, dobrze pobudza układ trawienny.
- Roiboos – ta herbata nie zawiera kofeiny, ma za to mnóstwo minerałów. Jej smak jest słodki. Pomaga na skurcze mięśni.
- Z dzikiej róży i hibiskusa (ketmi) – zwykle nie bardzo smakują dzieciom, ponieważ są kwaśnawe.
- Rumiankowa – może wiesz, że rumianek bardzo dobrze wpływa na żołądek i jelita oraz znakomicie łagodzi zapalenia.
W żadnym wypadku nie podawaj dziecku herbaty zielonej ani czarnej. Nie są dla niego korzystne, ponieważ zawierają kofeinę, która szkodzi dzieciom. Jednocześnie nie trzeba w ogóle dosładzać herbat, gdyż niektóre ich rodzaje są naturalnie słodkawe. Słodzenie herbaty mogłoby potem doprowadzić do zepsucia ząbków mlecznych, w dodatku nie jest to w ogóle konieczne. Jeśli będziesz miała jakieś wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem pediatrą.
To jak to jest z herbatą miętową można, czy nie? Czytacie te posty przed publikacją?
Witam serdecznie, dziękujemy za komentarz. Herbatka miętowa jest bardzo cennym napojem dla niemowląt, a artykule znajduje się pośród herbatek, które są wskazane dla bobasów. Pozdrawiam serdecznie, Marika z Feedo.pl
A ta herbata roibos to ta zwykła ze sklepu jak my pijemy? Czy jest specjalna dla niemowląt?
Witam serdecznie, bardzo dobre pytanie, jesli chodzi o herbatę rooibos, to najlepiej jeśli będzie to herbatka sypana, lub taka lepszej jakości, jest również specjalny rooibos dla niemowląt:) Pozdrawiam, Marika z Feedo.pl
Mam w domu miętę z jabłkiem – czy mogę taka zaparzyć 3 miesięcznemu dziecku? Chociaż taka delikatna?